Єдиний в Україні робот-хірург da Vinci оперує пацієнтів у Вінниці. Медики називають його металевим асистентом, адже всіма рухами та діями машини керують досвідчені хірурги. За його допомогою лікарям вдається проводити надскладні операції. Як працює da Vinci та чи не бояться пацієнти довіряти своє життя роботу – знають журналісти "5 каналу":
Ігор називає робота da Vinci справжнім дивом та своїм рятівником. Чоловік кілька років жив із пухлиною в кишечника. Спершу боровся із недугою за допомогою хіміотерапії. Але опромінення дало тимчасовий результат і вже за півроку – рецидив. Тоді ж чоловік почав шукати інші методи лікування.
"Я в інтернеті знайшов, що є такий робот da Vinci. Щоправда, він тоді був лише в РФ, потім у Білорусі. Я обдзвонив усіх, робота не було ще в тому році. І тут я дивлюся – робот у Вінниці. Я навіть не повірив. Думав, що такого не буває, це казка, просто казка", – згадує пацієнт.
Операція тривала 8 годин. Нині Ігор проходить постопераційну реабілітацію. Медики кажуть, в Україні рак товстого кишечника – найпоширеніша онкологічна патологія. Часом дістатися пухлини можна лише за допомогою робота.
Завідувач хірургічного відділення Андрій Григоренко пояснює: "Це малоінвазивні хірургічні втручання, тобто не розрізається черевна порожнина, а через декілька невеличких проколів вводяться три робочих інструменти та відеокамера. Це дає можливість підійти до найбільш важкодоступних місць в черевній порожнині, де звичайне оперативне втручання – не те що неможливе, але надзвичайно утруднене".
Лікар, який оперує за допомогою da Vinci, працює не двома руками, а чотирма механічними щупальцями. Керує ними за допомогою спеціального пульта. Апарат не лише відтворює рухи лікаря, а й одночасно виконує функції асистента хірурга.
"Три лапи з хірургічними інструментами і одна з цих рук робота – це безпосередньо відеокамера – оптична система, яка вводиться в черевну порожнину. Ми маємо 3D-зображення на консолі хірурга в HD-якості безпосередньо черевної порожнини пацієнта", – додає Григоренко.
Вінниця стала першим містом в Україні, де запровадили роботизовану хірургію. Надточний та невтомний металевий лікар працює майже 3 місяці та має на своєму рахунку понад 10 операцій.
"Робот da Vinci є лише один в цій клініці. І потреба в такому лікуванні є, це доведено у світі. Іноді неможливо без допомоги такого девайсу виконати втручання, а якщо і можливо, то не так якісно", – наголошує лікар-онкохірург Юрій Димиденко.
Керують роботом da Vinci троє вінницьких хірургів, які пройшли курс навчання у провідних закордонних клініках. Проводити операцію можуть навіть дистанційно.
Софія Бабейко, Вінниця, "5 канал"