5 канал

Питань більше, ніж відповідей: у НМІУ зник оригінал відзнаки "Смерть або Воля" – невідомо навіть коли

Підміну виявив львівський історик Орест Круковський – і спочатку йому не повірили

Оригінал відзнаки "Смерть або Воля" Січових Стрільців із фондосховища Національного музею історії України підмінили кустарною підробкою. Йдеться про один з експонатів з колекції Українського вільного університету в Празі, яку на початку 70-х років минулого століття передали в Україну. Львівський історик, який випадково виявив підміну, упевнений – зникли ще й дублікати кількох відзнак кінця ХІХ – початку ХХ століття. Тож нині розпочате розслідування – спецрепортаж "5 каналу".

Лише в Національному музеї історії України зберігалася монограма "Смерть або Воля". Цю відзнаку у 1914 році виготовили для першої української мілітарної організації "Січові стрільці ІІ" накладом від 100 до 300 штук. Нині фахівці вважають, що оригінал із фондів музею підмінили неякісною підробкою.

Підміну виявив львівський історик Орест Круковський. У 2003-му він фотографував деякі експонати для наукових досліджень. А коли місяць тому знову взявся опрацьовувати матеріал, побачив – монограма не та. Також переконаний – зникли дублікати патріотичних українських відзнак кінця ХІХ– початку ХХ століття.

"На місці знаку "Смерть або Воля" є копія його. У простонародді кажуть "фальшак". Також виявилося, що ряд відзнак, які були в дублікатах, яких там скажімо, було 12 відзнак – залишилося 8 відзнак, було де три – лишилася одна", – розповідає старший науковий співробітник Львівського історичного музею.

Керівництво музею одразу розпочало внутрішнє розслідування. Ореста Круковського запросили повідомити про свої підозри. Та одна з основних проблем – до 2015 року у відділі нумізматики не реєстрували, хто з працівників і науковців мали доступ до фондосховищ. Присутності журналістів керівниця відділу не рада.

Орест Круковський надає фотоплівку, на якій поряд зафіксовані експонат із інвентарним номером музею та відзнака "Смерть або Воля". Зі сховища приносять українські відзнаки із так званої "Празької колекції", яку на початку 70-х років минулого століття передали в Україну з Праги. Музейники ретельно оглядають експонати. Сумнівів не залишається – монограма, яка є в музеї, відрізняється від зафіксованої на фото. До того ж бачать: на деяких відзнаках затерті цифри в інвентарних номерах, деякі – взагалі не мають маркування, або мають подвійне.

Генеральний директор Тетяна Сосновська, яка очолює Національний музей історії України останні два роки, наказує негайно опечатати сейф, де зберігається "Празька колекція" – відтепер лише спеціальна комісія обліковуватиме та описуватиме кожен експонат.

"Колекція була передана до нашого відділу нумізматики в останні дні 2002 року. Немає ні колекційного опису, ні інвентарних карток, ні науково уніфікованих паспортів. Ні навіть якісних фотографій цих предметів. Пан Орест у своїх дослідженнях готовий стверджувати, що він приблизно визначив період, коли це могло статися", – звітує Сосновська.

Цю інформацію перевірятимуть вже правоохоронці – 10 березня керівництво музею подало заяву до столичної поліції, в якій просить відкрити кримінальне провадження за цими фактами. А тим часом схожу відзнаку "Смерть або Воля" виявили на сайті одного з київських колекціонерів. 

Леся Головата, Микола Лєбєдєв, "5 канал"

Попередній матеріал
Ідентифікація до 3 квітня: пенсіонери з Луганщини "взяли у облогу" "Ощадбанк"
Наступний матеріал
Росія змінила стратегію на руйнування інфраструктури Донбасу – Жебрівський
Loading...