5 канал

Унікальні фрески: Стіни одеського "Палацу студентів" під штукатуркою ховали справжні скарби

Знайдені розписи належать до доби Розстріляного відродження

Мистецтво минулого раптом нагадало про себе. У старовинній одеській будівлі під шаром порепаної штукатурки проявилися фрески. Прихованими від поглядів вони були щонайменше півсотні років. Фахівці припускають, розписи належать до доби Розстріляного відродження: представників культурної еліти, які потрапили під сталінські репресії.

Фрески на потрісканих стінах Палацу студентів помітили випадково. Під численними шарами штукатурки та фарби проявилися образи солдатів, матросів та робітників минулої епохи. Цим фрескам майже сто років. Їх створили так звані художники-бойчуківці – творці українського монументального живопису. За часів радянської влади розписи зафарбували, і багато років їх ніхто не бачив.

Новина про знахідку швидко облетіла шанувальників мистецтва. Подивитися на фрески відвідувачі приходять, як до музею. Фахівці кажуть, що автори роботи – "бойчуківці", художники, що стали жертвами репресій. В Одесі вони залишили по собі десятки фресок, які тепер закликають зберегти для нащадків.

"Є сучасні технології, які дозволяють зняти фрески зі стін і розчистити їх, зміцнити і виставляти… Могла б бути найбільшою колекцією монументального мистецтва "бойчуківскої" школи в Україні", – пояснює художник Олександр Ройтбурд.

Будівля, у якій знайшли фрески, є пам'яткою архітектури та перебуває на балансі облради. Чиновники провели попередній огляд розписів та навіть знайшли потенційних реставраторів.

"До нас вже звернулися Львівська академія реставрації з проханням провести огляд, київське міністерство також стурбоване ситуацією, теж запропонували свого реставратора", – розповіла заступник начальника управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської ОДА Олена Воробйова.

Чиновники обіцяють, що якщо експерти доведуть автентичність фресок – їх відновлять і оберігатимуть як культурну спадщину. 

Дмитро Долматов, Сергій Іщенко, "5 канал"

Попередній матеріал
В "Опоблоці" знову заговорили про "громадянську війну"
Наступний матеріал
Кримське не здається: Окупаційні війська вирішили змінити тактику атак

"Етнозима" в Києві: відомі виконавці та аматорські колективи готуються встановити співочий рекорд

Струтинський: У минулому році було виділено 40 млн грн на розвиток українських театрів

Фестиваль Маланки-2017: Спільна хода казкових персонажів, героїв мультфільмів та відомих політиків