Правда про AstraZeneca: чи безпечна вакцина і чи справді вона викликає тромбоз

Вакцина AstraZeneca 5 канал / Час. Підсумки тижня
Німецькі вчені встановили: більшість побічних ефектів, зокрема випадки тромбозу після вакцинації, фіксували у молодих жінок

Вакцина AstraZeneca зазнала доволі потужного удару по своїй репутації у світі. За останні дні 13 держав – майже половина членів ЄС – оголосили, що призупиняють її використання. Причина цього рішення – розслідування випадків смертей вакцинованих через утворення тромбів. І це попри те, що випадки – зовсім поодинокі на мільйони людей.

Країни, вочевидь, хотіли і хочуть перестрахуватися, щоб не ризикувати життям свого населення. Але регулятор Євросоюзу вже визнав вакцину AstraZеneca безпечною для подальшого використання. І тому зараз країни поновлюють імунізацію. І якщо більшість держав мали можливість призупинити ін'єкції, бо мають інші препарати в запасі, то Україна такої розкоші не має. Іншої вакцини, крім CoviShield – аналога все тієї ж AstraZeneca, в державу не завезли, тому ми не зупиняли вакцинацію попри чутки і перестороги.

Тож чи безпечна, чи небезпечна вакцина, у "Підсумках тижня" розкаже журналіст "5 каналу" Нонна Стефанова. Вона, до речі, відшукала в цьому медичному питанні і політичний аспект. Бо відмова від AstraZeneca точно потішить росіян, які хочуть вивести свою вакцину "Супутник V" на світовий ринок. Але чи готова Європа вколоти російське і що кажуть медики – дивіться далі.

Безпечна й ефективна. Тяжкі побічні ефекти – украй рідкісні. Масової загрози утворення тромбів немає. Усе це про вакцину AstraZеneca. Такий висновок Європейської агенції з лікарських засобів, а також ВООЗ переконав владу багатьох країн поновити імунізацію цим препаратом. Охочих щепитися – безліч. Адже це захищає від складного перебігу хвороби.

Утворення тромбів особливого типу після вакцинації – достеменно не доведене і досі досліджується. Такий побічний ефект украй рідкісний – понад 30 випадків на 17 мільйонів щеплених AstraZеneca. Однією з перших у Євросоюзі про такі випадки повідомила Данія. І призупинила щеплення. Так само зробили ще понад десяток країн ЄС. У більшості з них тяжких побічних ефектів від AstraZеneca не було.

Випадки тромбозу від AstraZеneca
Випадки тромбозу від AstraZеneca5 канал / Час. Підсумки тижня

Ґраца Фрейтас, генеральна директорка агенції з питань громадського здоров'я у Португалії, каже: "Передусім звернуся до тих, кого вже прищепили у Португалії – зберігайте спокій. Як я вже казала, такі реакції украй рідкісні. І в нашій країні нічого подібного не фіксували, на відміну від інших держав".

Імунізацію на паузі пояснили пересторогою. У розпал кампанії центри щеплення стояли порожні. Адже AstraZеneca – одна з головних вакцин, поширених у Європі. Зрештою, свої висновки оприлюднили європейський медичний регулятор і ВООЗ.

Виконавча директорка європейської агенції з лікарських засобів Емер Кук говорить: "Комітет зробив чіткий науковий висновок. AstraZеneca – безпечна й ефективна вакцина. Її переваги в захисті людей від COVID-19 з тяжким перебігом і летальним кінцем перевищують можливі ризики. Також комітет дійшов висновку, що препарат не пов’язаний зі зростанням загального ризику випадків тромбоемболії чи згущення крові".

А глава ВООЗ Тедрос Адганом Гебреєсус сказав: "Важливо пам'ятати, що COVID-19 і сам по собі може спричиняти тромби і низький рівень тромбоцитів. Ми закликаємо країни світу використовувати цю важливу вакцину. AstraZеneca особливо важлива. Вона становить 90% усіх вакцин, які поширюють через ініціативу COVAX".

Вчені продовжують досліджувати поодинокі випадки тромбозу у щеплених AstraZеneca. З’ясували, що це здебільшого украй рідкісний тромбоз синусів твердої мозкової оболонки. Повністю виключити вплив вакцини в цих конкретних випадках науковці не можуть. Але вивчають додаткові фактори. Наприклад, вживання протизаплідних піґулок, які самі по собі дають ризик згущення крові. Німецькі вчені встановили: більшість цих побічних ефектів фіксували у молодих жінок. Але й це – підстава не для паніки, а для пильності.

Вакцинація
Вакцинація5 канал / Час. Підсумки тижня

Єнс Шпан, міністр охорони здоров’я Німеччини, говорить: "Інститут Пауля Ерліха радить негайно проконсультуватися з лікарем тим людям, котрі щепилися вакциною AstraZеneca, і протягом чотирьох днів мають дедалі гірші побічні ефекти. Як-от головний біль і кров'янисті плями під шкірою. Але мушу сказати – таке трапляється украй рідко. Досі ми знаємо лише сім таких випадків".

Вакцина AstraZеneca розроблена однойменною шведсько-британською компанією і університетом Оксфорда. У Великій Британії переконані в ефективності своєї вакцини і довіряють своєму регулятору. AstraZеneca прищепилися члени королівської родини і британський прем’єр. Цю вакцину отримали перші особи Франції, Словені, Грузії і Таїланду. Готові вколоти її собі прем’єр-міністр Італії і канцлерка Німеччини.

Українці теж щеплюються вакциною AstraZеneca. Її варіантом, так званим дженериком, виробленим в Індії під назвою CoviShield, тобто "щит від ковіду". Уже кілька моїх колег – прищепилися і наступного дня вийшли на роботу, без тяжких побічних наслідків. За першої ж нагоди – вакцинуюся і я.

Деякі медичні експерти пояснюють відмову кількох країн від вакцинації панічними настроями, які не мали підстав. На шляху до колективного імунітету, який зупинить пандемію, став стадний інстинкт.

Доктор Жиль о'Браян-Тіар, екскерівник кафедри політики та комунікацій на факультеті фармацевтичної медицини, говорить: "Те, що ми бачимо – це такий собі стадний ефект серед європейських націй. Стадний ефект... Я б не хотів називати це панікою, але... Одна країна сказала: "Йой, у Норвегії є якісь побічні ефекти, а чи не пов'язані вони часом із вакциною?" А тоді решта сказали: "Йой, краще ми вживемо заходів". Вважаю, що це сфера, якою мають займатися експерти. І в оцінюванні таких даних має бути висока довіра між політиками, науковцями і медиками".

Рішення призупинити вакцинацію AstraZеneca може мати не лише медичний, а й політичний вплив. За популярність у Європі та й у світі загалом змагається російський "Супутник V" – вакцина, яка не пройшла всі стадії клінічних досліджень. І поки що не схвалена європейським медичним регулятором – хоча від початку березня перебуває на розгляді. Для Угорщини – це не перепона. Там закупили "Супутник V", і ним уже прищепився міністр закордонних справ. Не проти додати до свого арсеналу російську вакцину і Німеччина. Хоча лише після затвердження у Євросоюзі.

Якщо регулятор дасть зелене світло, далеко їхати по вакцину не доведеться. На початку березня Італія підписала угоду з Росією на виробництво 10 мільйонів доз "Супутник V" на своїй території. Від кінця лютого ним також прищеплюється карликова держава Сан Маріно, розташована усередині Італії. Утім деякі держави ЄС – за жодних обставин не купуватимуть російське. За словами голови Європейської Ради, Росія і Китай використовують свої вакцини як інструмент пропаганди. Адже самі провакцинували дуже мало своїх громадян і за кордон постачають невелику кількість щеплень. Але хизуються цим надто голосно. У Євросоюзу – інші цінності.

Ґабріелус Ландсбергіс, міністр закордонних справ Литви, заявив: "Литва не має наміру купувати російську вакцину "Супутник V". Ми довіряємо тим препаратам, які випробовували і виробляли західні компанії, які відповідають євроатлантичним критеріям. Ми дуже чекаємо на рішення Європейської агенції з лікарських засобів щодо AstraZеneca і сподіваємося, що процес вакцинації поновиться якнайшвидше".

До літа Європейський Союз хоче прищепити 70 відсотків населення. Кожна затримка процесу імунізації може завадити цій меті. Вакцинацію називають найдієвішим засобом для стримування пандемії, яка знову масово краде людські життя. А ефективною вважають будь-яку вакцину, затверджену міжнародними регуляторами.

Нонна Стефанова, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Штурмом на секонд-хенди: чому люди зривають двері з петель під час нового завозу
Наступний матеріал
"Честь. Мужність. Закон": сім років тому Національна гвардія стала на захист України
Loading...