NASA
NASA giga.ua

Історична космічна операція: зонд NASA взяв зразки ґрунту з поверхні стародавнього астероїда

Читайте по-русски
До 2023 року матеріал мають доправити на Землю

Історична місія: зразки ґрунту з поверхні стародавнього астероїда Бенну зібрав космічний зонд NASA. Тепер до 2023 року має доправити їх на Землю. Отриманий матеріал може докорінно змінити уявлення людства про формування всесвіту і Сонячної системи. Про історичну космічну операцію розповість Вероніка Орєхова.

Лічені хвилини до унікальної миті. На неї інженери Космічного центру НАСА у Денвері чекають, затамувавши подих. Інформація на Землю надходить із затримкою у понад 18 хвилин. І от нарешті: історичний контакт. Учені не стримують емоцій.

Герой цієї місії – Космічний зонд "Осайріс-Рекс". Він подолав понад 300 мільйонів кілометрів у Космосі, дістався скелястої поверхні стародавнього астероїда Бенну та з ювелірною точністю захопив унікальні зразки ґрунту.

Астероїд Бенну – стародавнє космічне тіло. У діаметрі він сягає лише пів тисячі метрів. Учені відкрили його у 1999-му році. І виявили в його складі хімічні елементи, які утворилися понад 4 з половиною мільярди років тому. Тобто ще до того, як сформувалася вся Сонячна система! Дослідники сподіваються: отримані зразки допоможуть дізнатися більше про те, як виникла наша планета і як на ній зародилося життя.

"Ці унікальні зразки дозволять нам ретельніше вивчити Сонячну систему, з'ясувати, як сформувалися планети, та дізнатися, чи можливе життя поза Землею. Бенну – це, по суті, капсула часу в понад чотири з половиною мільярди років", – каже керівник місії Скотт Беламі.

"Осайріс-Рекс" розпочав свою подорож до Бенну 2016-го. Він перебував на орбіті космічного тіла близько двох років, готуючись до маневру. Упродовж цього часу кружляв навколо астероїда і шукав місце для ймовірної посадки. Втім виявив, що його поверхня вкрита крихким камінням. А отже, сідати на неї ризиковано. Тож зонд скористався своєю триметровою роботизованою рукою. На ній встановлений спеціальний фільтр. Під високим тиском він випускає струмінь азоту і піднімає дрібні шматки ґрунту. Оскільки час від часу від астероїда на величезній швидкості відлітає космічний пил, на контакт апарат мав лише 5 секунд.

"Оскільки поверхня астероїда крихка, єдиний спосіб захопити шматки ґрунту – підняти їх угору. Усі зразки зонд збирає у спеціальну капсулу, тож доправить їх на Землю неушкодженими", – пояснює Беламі.

Взяти проби ґрунту з поверхні астероїда NASA вдалося вперше за всю свою історію. Досі такі місії запускали винятково японські вчені. У грудні цього року на Землю має повернутися апарат "Хаябуса-2". Він доправить зразки ґрунту з астероїда під назвою Рюгу. А от щодо "Осайріса-Рекса" – вчені сподіваються, що він устиг здобути щонайменше 60 грам унікального матеріалу. А найбільше розраховують на кілограм стародавніх порід. Тоді вантаж зонду буде найбільшим, який коли-небудь доправляли з Космосу на Землю.

"Це історичний день для НАСА – за винятком хіба що тієї миті, коли ми безпечно повернемо зразки на Землю. Але поки що це найбільш приголомшлива подія", – зазначає дослідниця NASA Люсі Лім.

Чекати результатів місії вченим доведеться ще 3 роки. Але коли він відлетить на безпечну відстань від астероїда, зможуть дізнатися, скільки саме матеріалу вдалося зібрати. 

Вероніка Орєхова, "5 канал"

Попередній матеріал
Київські школярі пішли на канікули до кінця жовтня – Кличко
Наступний матеріал
У Грузії озброєний чоловік взяв у заручники відвідувачів банку: вимагає $500 тисяч
Loading...

Росія за бортом: вісім країн уклали угоду про видобуток ресурсів на Місяці

Запуск корабля SpaceX Crew-1 до МКС відклали – названо причину

NASA успішно запустило до МКС ракету Antares, частину якої виготовляли на заводі в Дніпрі

NASA через COVID-19 відкладає запуск безпілотника на супутник Сатурна

Черговий запуск SpaceX: компанія вивела на орбіту ще 60 супутників Starlink

На Гаваях виявили, що одне з озер має температуру води понад 80°C