Будинок Уткіна
Будинок Уткіна 5 канал

Знесення історичного особняка Уткіна в Києві: що відомо

Читайте по-русски
За цим фактом відкрито кримінальне провадження

Скандал у столиці. У Києві знесли 120-річну будівлю на вулиці Симона Петлюри. Будинок не мав охоронного статусу та не належав до культурної спадщини Києва. Забудовник, не погоджуючи проєкт із Міністерством культури, пообіцяв відреставрувати будівлю, але, зрештою, зруйнував її. У ситуацію втрутилися активісти. Після їхнього звернення до поліції, прокуратура порушила кримінальне провадження щодо самовільного демонтажу. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".

Так руйнували історичний особняк поблизу Центрального залізничного вокзалу. Два тижні тому активісти помітили, що там почали виймати вікна.

"Два тижні ніхто нічого не робив, забудовник вичікував, чи буде якась реакція контролюючих органів, і ось забудовник почав руйнувати будівлю. У суботу на карантині, коли люди сидять вдома, коли люди не в центральній частині міста, не на роботі, не можуть оперативно сюди вийти-прийти, щось зробити, якось запобігти. У суботу усе це почалося і до понеділка, бачите, все розібрали", – зауважив громадський активіст Дмитро Петров.

Купа будівельного сміття – все, що залишилося від 120-річного будинку купця Івана Уткіна. За якихось два дні його повністю розвалили. Про те, що тут була історична будівля, нагадує лише банер, установлений громадськими активістами. Коли будинок почали руйнувати, активісти викликали поліцію. Але ті не зупинили процес, а лише провели огляд місця події та допитали очевидців. А згодом Київська міська прокуратура повідомила, що за фактом самовільного демонтажу будівлі порушили кримінальне провадження.

"За фактом демонтажу будинку Уткіна розпочато кримінальне провадження. Шевченківською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, розпочатому за зверненням громадської організації щодо факту самовільного проведення будівельних робіт, а саме демонтажу будинку Уткіна по вулиці Симона Петлюри в Шевченківському районі міста Києва. Досудове розслідування у кримінальному провадженні на теперішній час триває", – сказано у повідомленні прокуратури.

Земля під будинком є комунальною власністю. 2003-го її здали в оренду приватній компанії. Згодом та отримала від департаменту архітектури та містобудування КМДА дозвіл на реконструкцію. Однак замість реконструкції вирішила знести будинок, начебто через аварійність. Хоча дозволу на це від Мінкульту та департаменту міського благоустрою КМДА забудовник не отримав. Ми звернулися за поясненнями до забудовника й отримали письмову відповідь.

"Було проведено обстеження нежитлової будівлі за адресою: вулиця Симона Петлюри, 29, та виявлено, що вона перебуває в аварійному стані та підлягає частковому демонтажу до фундаменту для можливості подальшого виконання робіт з реконструкції об'єкта. ТОВ "Приват" готує документи для отримання дозволу на виконання будівельних робіт із реконструкції будівлі під готель, який матиме 26 поверхів та складатиметься з апартаментів", – повідомив забудовник.

Натомість краєзнавець Антон Короб стверджує, що будинок був у гарному стані та не мав ознак аварійності. Його у період між 1890 та 1905 роком збудував купець Іван Уткін. Архітектор двоповерхової будівлі – Олесандр Вербицький.

"Побудований в стилі київського неоренесансу. Будинок Уткіна є зразком цінної фонової забудови Києва кінця ХІХ – початку ХХ століття. Коли Київ сформувався як розвинуте європейське місто, яке мало свою атмосферу, шарм, певний свій архітектурний образ", – запевняє історик Антон Короб.

Попри унікальність, статусу пам'ятки архітектури споруда не мала. У Мінкульті пояснюють, що не встигли внести будинок до реєстру. Також стверджують, що жодних дозволів на будівельні роботи не видавали.

"Працівники нашого міністерства були на перевірці. Було складено акт про правопорушення у сфері культурної спадщини, також складено припис про негайне зупинення будівельних земляних, будь-яких інших робіт на цьому об'єкті, і зараз готується постанова про накладання фінансових санкцій", – каже заступниця Міністерства культури та інформаційної політики Світлана Фоменко.

Будинок Уткіна – не перший, який зруйнували, щоб збудувати висотку. Ймовірно, і не останній. Навколо ще однієї історичної споруди – будинку штабс-капітана Рутковського на вулиці Тургенєвській, який тривалий час стояв пусткою, почали зводити паркан. Тож і йому може загрожувати знищення.

Катерина Ментус, Олексій Іванченков "5 канал"

Попередній матеріал
Береза пояснив, кому треба заборонити виїзд за кордон на тлі загрози російської агресії
Наступний матеріал
На державному каналі "Дом" показали сюжет про "українських радикалів, які заперечують права людей"
Loading...
До власної квартири лише через вікно – багатоповерхівка тріщить по швах у Житомирі

До власної квартири лише через вікно – багатоповерхівка тріщить по швах у Житомирі

Обвалюється стеля та гниє підлога: у Львові люди вимушені жити в аварійному будинку – як на це реагує влада

Обвалюється стеля та гниє підлога: у Львові люди вимушені жити в аварійному будинку – як на це реагує влада

"Речі з квартир почали викидати": мешканці зруйнованого будинку на Позняках прийшли до КМДА

"Речі з квартир почали викидати": мешканці зруйнованого будинку на Позняках прийшли до КМДА

У центрі Києва руйнують історичний будинок, в якому мешкають люди

У центрі Києва руйнують історичний будинок, в якому мешкають люди

Замість ремонту у багатоповерхівці, що розвалюється, чиновники вирішили заповнити шпарину в бюджеті – сюжет

Замість ремонту у багатоповерхівці, що розвалюється, чиновники вирішили заповнити шпарину в бюджеті – сюжет

Вибух газу на Позняках: потерпілим нарешті дозволять забрати свої речі зі вцілілих квартир

Вибух газу на Позняках: потерпілим нарешті дозволять забрати свої речі зі вцілілих квартир