"Сильні духом. Мами"
"Сильні духом. Мами" 5 канал

"Сильні духом. Мами": стартував фотопроект про 12 жінок, які втратили синів на війні

Читайте по-русски
Учасники фотопроекту власним прикладом сподіваються підтримати решту матерів та самих військовослужбовців

Світлини матерів воїнів, загиблих під час бойових дій на Донбасі, демонструють у Музеї історії Києва. Виставку присвятили Дню матері. Її відвідала і дружина чинного Президента Марина Порошенко. У фотопроекті взяли участь 12 жінок, сини яких полягли на війні. Про гіркоту втрати та сили піднятися і продовжити жити – далі у сюжеті.

"Ось тут він уже на фронті. Під Іловайськом. Це мені хлопці розповідали, вони їхали під Іловайськ", – не стримує сліз Тетяна Тороповська. Її син, Георгій Тороповський, змалечку був допитливим і відкритим для світу. А ще – борцем за справедливість. У 17 років пішов на Майдан.

Матері залишив записку: "Мам, привіт, знаю ти дуже зла на мене, але я не міг вчинити інакше... Я не гуляти хочу, ні, я за ідею..."

Уже в 2014-му хлопець добровольцем вирушив на Донбас: "Він зателефонував мені та сказав: "Я від'їжджаю на Донбас". У мене така пауза була. Каже: "Чого ти мовчиш?". Я кажу: "А що я тобі можу сказати?"

Там Георгій Тороповський пройшов найгарячіші точки – Карлівку, Савур-Могилу, Іловайськ та Амбросіївку. Переніс поранення, не раз рятував життя побратимам. Мріяв стати пілотом... Та вже у 18 років його життя обірвалося. Хлопця вистежили та вбили за винагороду терористи.

"Нічний потяг "Київ – Дніпро", з 16 на 17 вересня. Звичайно, для мене це такий шок був, у якому я жила дуже довго", – згадує мати загиблого бійця.

Розраду жінка знайшла в материнстві. Нині вона виховує 3-річних Лізу та Германа. Утім, каже, біль не вщухає досі.

Зізнається: "Ми – мами, і ми продовжуємо жити. Це біль, який нікуди не йде, хоча вже минуло стільки років. Але час не лікує ніяким чином, і рана болить кожного дня. Зранку прокидаєшся – одразу згадали про Жору, про мого сина. І цілий день якось живеш".

Керівник проекту Наталя Дубчак наголошує: "Той сум та біль – вони завжди з нами. Але ми знайшли сили. В тому то й посил самої виставки: ми знайшли сили підфарбувати губи, зафарбувати сивину і взяти участь в цій фотосесії. Тому що, я скажу чесно, не всі погоджувалися. Не всі"

Кожна з 12 героїнь фотопроекту "Сильні духом. Мами" по-своєму долає горе, зазначає Наталя. Сама втратила сина Олександра Єрощенка у боях під Дебальцевим.

Та знайшла себе в підтримці інших: "Наш проект якраз мав на меті реабілітацію арт-терапією. Мами хоч на короткий час змогли відчути увагу, повагу. Вони через себе змогли привернути увагу до своїх синів".

Виставка триватиме ще понад тиждень. Її відвідала і дружина Президента Марина Порошенко: "Важливо, щоб такі зустрічі відбувалися постійно, щоб нагадувати про цю трагедію суспільству, щоб ми розуміли, що Україна знаходиться у стані війни, що ці питання не можна замовчувати".

Згодом із 12 світлин зроблять календар. Так учасники фотопроекту власним прикладом сподіваються підтримати решту матерів та самих військовослужбовців.

Олена Соловйова, Анна Кудрявцева, "5 канал"

ФОТО: У Херсоні до Дня ВМС ЗСУ облаштували виставку кораблів та катерів

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Негода повертається: синоптики обіцяють опади і грози по всій Україні
Наступний матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі" – відео
Loading...

Розграбовують історичну спадщину: окупанти вивозять експонати кримських музеїв до Татарстану

Ікони, золото, 300-річне Євангеліє: до дня народження Мазепи відкрилася унікальна виставка

В апеляційному суді Амстердама розглядатимуть питання "скіфського золота" – Джапарова

Новинки від BMW, Volkswagen, Bugatti: чим вражає цього року Женевський автосалон

Дивовижні історії Криму у Мистецькому арсеналі

24 картини з усіх куточків України: у Києві відкрили виставку на підтримку полонених моряків