Густий дим вкрив столицю. Від ранку у місті було важко дихати. Якість повітря в Києві привела місто на перші сходинки світового рейтингу із забруднення. У міській адміністрації пояснюють – це наслідок пожеж в області. Як цей день пережили кияни, і як захиститися від брудного повітря та коли у місті стане безпечно – дізнавалася журналістка "5 каналу" Каріна Шевченко.
Від ранку столиця потерпала від смогу. Київ опинився на перших сходинках світового рейтингу забрудненості повітря сервісу IQair. Станом на ранок 20 вересня показники якості повітря перевищували норму в 9 разів.
"Причиною погіршення якості атмосферного повітря є пожежі в екосистемах у Київській, Чернігівській та Сумській областях. Переважно це пожежі на торф’яниках, але, на жаль, ми маємо пожежі і в лісах. Також на стан нашого повітря впливає метеорологічна ситуація, яка склалася сьогодні в Києві, – фактична відсутність вітру не дає можливості забруднюючим речовинам швидко розсіюватися", – пояснив директор департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександр Возний.
Перевірити рівень небезпеки повітря можна в додатку "Київ цифровий". О другій годині дня Київська міська адміністрація повідомила – стан повітря у місті покращився, показники перевищували норму майже у 5 разів. У Міністерстві довкілля кажуть, що така ситуація виникає щоосені. Повітря забруднюється і внаслідок перепадів температур, які спричиняють пожежі.
"Кожна пожежа може виникнути з двох факторів. Це природний фактор і людський фактор, звичайно, на природний фактор ми впливати з вами не можемо, ми можемо впливати на такий більш у масштабних категоріях. Але саме людський фактор, який впливає від нас. Це зменшити спалювання сухої рослинності в себе на ділянках, це бути обережним у лісових масивах. Це в першу чергу не висушувати певні території", – заявила заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва.
Найбільше потерпав лівий берег столиці. У Міндовкілля пояснили – все через щільну забудову районів. Закликали киян у разі погіршення повітря – користуватися громадським транспортом. Місцева адміністрація надала список рекомендацій, як пережити цей період без шкоди здоров'ю:
- зачинити вікна у приміщеннях;
- обмежити перебування на вулиці;
- пити багато води;
- користуватися очищувачем повітрям та увімкнути його на максимум.
Лікарі закликають не нехтувати цими правилами. Особливо це стосується людей похилого віку, вагітних, та тих, хто має алергію.
"Люди які мають хвороби дихальної системи, – це алергічні риніти, хронічні бронхіти, ці люди теж у зоні ризику. Тому їм гуляти під час великого диму та смогу і займатися вправами фізичними не бажано, тому що може бути загострення, може призвести до відчуття браку повітря та задухи", – пояснила лікарка Наталія Гордієнко.
Вже надвечір стан повітря у столиці покращується. У системі IQair позначка вказує, що забруднення перевищує норму утричі.
"Сподіваємося, що завтра буде покращення, тому що ми це покращення вже відчули у другій половині дня. Але це все залежатиме від того, як наші пожежники і як наші органи в гасінні пожеж справляться та локалізують певні ділянки, також це буде залежно від швидкості та напрямку вітру. Тому що в інших містах може підвищитися концентрація речовин, а в Києві ми цього не відчуємо", – зазначила заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва.
Міністерство довкілля разом із місцевими органами самоврядування спостерігають за рівнем безпеки повітря, і в разі ризику обіцяють оперативно інформувати українців.
Каріна Шевченко, Віталій Залевський, Олексій Іванченков, "5 канал"
Нагадаємо, у Києві 20 вересня о 7:00 спостерігається тимчасове погіршення стану повітря. Зокрема, фіксується підвищення концентрації зважених часток (пилу).
Як писав 5.ua, 16 вересня в Києві також спостерігалося тимчасове погіршення якості повітря.
Дивіться відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.