Створенням вірусів WannaCry і Lurk займалися співробітники ФСБ. Про це заявив хакер Костянтин Козловський, заарештований у справі Lurk. Про це пише УНІАН з посиланням на "Дождь".
Раніше Росія заперечувала свою причетність до появи WannaCry, що уразив сотні тисяч комп'ютерів по всьому світу. "Специфіка роботи так званого Lurk і його модифікацій, а також іншого створеного мною софта така, що й Докучаєв, і ті, кому він дав доступ, могли самостійно вести роботу з зараженими об'єктами", – заявив Козловський.
За інформацією видання, майор ФСБ Дмитро Докучаєв, про якого каже Козловський, був у грудні 2016 року заарештований у справі про держзраду. В один час із ним були арештовані ще три людини – полковник ФСБ Сергій Михайлов, інтернет-підприємець Георгій Фомченков і співробітник "Лабораторії Касперського" Руслан Стоянов. За даними видання, їх підозрюють у передачі американським спецслужбам даних про російських хакерів (адвокат одного з фігурантів справи Іван Павлов не підтверджував цю інформацію).
Раніше Козловський заявляв, що Докучаєв курував здійснений ним злам комп'ютерної мережі комітету Демократичної партії США (скандал, з якого почалося розслідування про "російський слід" на президентських виборах у США). Втім, сам Докучаєв відкидає, що знайомий з Козловським. Серед створених хакерами під заступництвом ФСБ "продуктів" Козловський також назвав вірус WannaCry.
Козловський стверджує, що для "обкатки" вірусів використовувалися комп'ютерні системи найбільших компаній – "Роснефти", "Газпрому", "Лукойлу" і "Сбербанка". За його словами, куровані ФСБ хакери застосували новий спосіб поширення вірусу-здирника – "заразити один комп'ютер у корпоративній мережі, підняти привілеї, отримати доступ до домену адміністратора і однією кнопкою зупинити діяльність компанії будь-якого розміру. "Випробування" WannaCry пройшло в компанії "Самолет Девелопмент", розповів Козловський. При цьому він не відкинув інкримінованих йому звинувачень у крадіжках з допомогою вірусу Lurk — за винятком розкрадань з коррахунків банку "Таатта", "Металоінвесту" і "Грант Інвест Банку".
У ФСБ не відповіли на запитання видання. Додамо, що "Лабораторія Касперського", яка виступала експертом у справі Lurk, відмовилася надати коментар, але дала посилання на роботу сторонніх експертів про WannaCry: дослідження компаній Symantec і FireEye з непрямими доказами того, що хакери, які стоять за поширенням WannaCry, пов'язані з Північною Кореєю.
Нагадаємо, вірус-здирник WannaCry, який у травні цього року практично самотужки зміг призупинити Хатчінс, вимагав гроші в користувачів комп'ютерів з операційною системою Windows. Після цього чоловік став відомим як "випадковий герой". Програма ж тоді вразила 150 країн світу, зокрема й Україну.