Оборонні мури ХІ століття, які свого часу захищали стіни Києво-Печерського монастиря, виявили київські археологи. Це лише другий приклад давньоруських фортифікаційних споруд у Києві і загалом шостий, який зафіксований на всій території колишньої Київської Русі. Пам'ятка потребує детальнішого дослідження, а науковці уже думають, як зберегти її для нащадків. Деталі з'ясовував кореспондент "5 каналу" Петро Троць.
"Бурили, натикалися на щось тверде, і це нам дозволило розбити оці розвідувальні траншеї", – розповідає про знахідку співробітник заповідника.
Кілька прямокутних ям у митрополичому саду Києво-Печерського історико-культурного заповідника – не просто сліди земляних робіт. Більш як місяць на території фруктового саду працювали археологи, які виявили залишки муру ХІІ століття – тодішнього захисту для Києво-Печерського монастиря. Оборонну споруду, яку могли зруйнувати монголи у 1240-му році, науковці називають унікальною знахідкою.
"На всій території Київської Русі зафіксували близько 250 пам'яток монументальної архітектури того часу. І тільки п'ять, де фіксували фортифікаційні споруди. Це Київ (Софійська стіна), Переяслав, Володимир на Клязьмі, Стара Ладога та Ізборськ. Наш приклад із конструкцією фундаментів з двох стрічок взагалі є унікальним, єдиний в своєму роді на всій території Київської Русі за Всю історію досліджень", – розповідає завідувач сектору археології Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Сергій Тараненко.
Визначити час побудови муру допомагають й інші знахідки, які виявили археологи під час роботи. Загалом науковці зібрали майже півтори тисячі предметів: переважно це плінфа – давньоруська цегла, а також дрібніші артефакти. Монети різного часу, шматочки смальти – різнокольорового скла для мозаїк – та давньоруські прикраси.
Юлія Мисько, співробітниця заповідника, розповідає і показує, що ж саме виявили під час розкопок мурів: "Браслет давньоруський ХІ-ХІІ століття з плетеним орнаментом. Він – литий, є наслідуванням більш дорогим срібним браслетам, які теж були стулкові, з двох половинок складалися, скріплені шарнірами. В основному вони були знайдені в давньоруських скарбах на території давньоруських міст".
Раніше територія митрополичого саду була закрита для відвідувачів історико-культурного заповідника. Тепер науковці сподіваються, що знахідка дозволить створити тут новий цікавий об'єкт для гостей. У майбутньому науковці пропонують сховати пам'ятку під скляним покриттям, або ж звести тут невеликий павільйон з інформацією для відвідувачів.
Цього року досліджувати знахідку уже не будуть. До середини серпня її законсервують, а вже наступного року відбудуться масштабніші розкопки муру. А з часом - і його музеєфікація.
Петро Троць, Ігор Селянинов, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
У мережі з'явились унікальні фото мумії, знайденої на території Києво-Печерської лаври