"Люди – не товар!" Таке гасло лунало в середмісті Києва з нагоди Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми. Понад сотню українців отримали статус потерпілих від торгівлі людьми протягом цього року, половина з них – жертви сексуальної експлуатації. І це лише офіційна статистика, яку надає Мінсоцполітики.
"Оці оголошення, можливо ви пам'ятаєте, вони були в метро в кожному вагоні, на вокзалах. Поїхали наші діти і потрапили за ґрати. Де тут написано, що вони будуть у в'язниці?" – Віра розповідає, як її 40-річний син став жертвою торгівлі людьми.
Три роки тому чоловік поїхав на заробітки до Росії. Там йому обіцяли стабільну заробітну плату та посаду кур'єра-експедитора. Але згодом звинуватили у продажу наркотиків та засудили до 6 років ув'язнення.
"В них забирали документи, їм давали там рознести пакети. Але це не експедитор. Вони відмовлялися, викликали поліцію і в кожного знаходили пакетик з начебто наркотиками.
В Україні Віра разом з іншими матерями потерпілих судиться з фірмою, яка пропонувала роботу в Росії. Але поки що, як запевняє жінка, безуспішно. Громадські активісти додають: найчастіше жертвами торгівлі людьми українці стають саме у Федерації.
"Там трудова експлуатація над нашими хлопцями, які поїхали працювати експедиторами. Величезна кількість їх сидить у тюрмах. Зараз держава, Міністерство соціальної політики, Національна поліція дуже багато сил, зусиль докладають, аби звільнити цих хлопців", – наголошує голова ГО "Фундація "Гармонізоване суспільство" Наталія Грищенко.
Окрім Росії, такі випадки найчастіше фіксують у Польщі, Туреччині та Об'єднаних Арабських Еміратах. Чимало таких жертв і всередині України. "Життя дорожче, ніж гроші" – з цим закликом організатори акції "Протидія людській торгівлі" влаштували інформаційний лікбез, щоби уникнути таких злочинів.

Уже третій рік поспіль у центрі столиці проводять акцію "ПротиДій торгівлі людьми". Актори Малого драматичного театру долучилися до неї перформансом "Людина – не товар". Запряжені люди в обідраному вбранні котили віз, який уособлював рабство.
У разі виникнення такої ситуації фахівці радять звертатися до посольств, громадських організацій, місцевих правоохоронних органів та українських діаспор.
"Робіть усе, щоби ви були працевлаштовані легально. Це гарантія того, що ви будете захищені. По-друге, аналізуйте, будь ласка, ситуацію, яка розвивається, хоча б із РФ. Коли складно уряду України вимагати дотримання прав людини в РФ", – закликає заступник міністра соціальної політики Наталія Федорович.
За часи незалежності 230 тис. українців стали жертвами торгівлі людьми. Це статистика Міжнародної організації з міграції. Понад половину з них – зазнали трудової експлуатації. Інші – це ті, хто потрапив у сексуальне рабство, постраждав через торгівлю органами, жебрацтво, сурогатне материнство.
Евеліна Михайленко, Олексій Іванченков, "5 канал"
Ні торгівлі людьми: У Києві відбулася масштабна акція Walk for Freedom – фоторепортаж