Другі роковини вбивства Павла Шеремета

Два роки без Павла: що відомо у справі вбивства журналіста Шеремета – сюжет

Перший підозрюваний уже є, але його не ідентифікували – про це в поліції повідомили лише в другу річницю загибелі

Хто вбив Павла Шеремета? Журналістська спільнота вимагає від правоохоронців публічного звіту про перебіг розслідування, адже досі не встановлені ані замовники, ані виконавці злочину. Навіть більше – справа засекречена. Кілька десятків друзів та колег зібралися вранці на місці трагедії, а саме – перехресті вулиці Хмельницького та Франка, – де 20-го липня два роки тому вибухнула машина, в якій їхав Павло Шеремет. Що нині відомо про цей злочин – далі.

Два роки тому, 20-го липня близько 8-ї ранку, Павло Шеремет виїхав із дому на ефір у редакцію радіо "Вєсті". За кількадесят метрів машина вибухнула, а журналіст помер у кареті швидкої допомоги.

Щороку о тій самій годині десятки друзів та журналістів приходять на місце, де здетонував саморобний вибуховий пристрій у автівці Павла Шеремета. Для того, щоби згадати журналіста, а також поставити головне питання слідству – хто його вбив?

Під улюблену музику Павла світлофор швидко перетворюється на меморіал. Біля портрета усміхненого Шеремета – хтось поставив пляшку Мінського пива. Друзі трактують – це і прив'язка столиці Білорусі як місця народження журналіста, і спогад про його життєрадісність.

Не можна було не помітити Шеремета і в журналістиці. Банкір за освітою працював у газетах, на радіо та телебаченні трьох країн – Білорусі, Росії та України. Усюди не боявся критикувати владу. Саме професійну діяльність правоохоронці вважають головним мотивом убивства. Але – ані замовників, ані виконавців досі не встановили. А торік – взагалі засекретили справу.

"До цього часу в нас був хоча би доступ до реєстрів судових рішень, і ми могли зрозуміти, яким чином рухається слідство, що роблять слідчі. Зараз усі ці речі засекречені і ми не можемо взагалі жодним чином контролювати слідство", – каже головний редактор інтернет-видання "Українська правда" Севгіль Мусаєва Боровик.

Паралельно своє розслідування провели журналісти. По гарячих слідах опитали сусідів, зібрали, синхронізували та проаналізували сотні годин відео з камер спостереження поблизу дому Павла Шеремета. І за десять місяців – у фільмі оприлюднили важливі подробиці. Вночі перед убивством, коли чоловік та жінка закладали вибухівку, за цим стежили із двох машин. Одного водія – журналісти ідентифікували.

"В одній із машин перебував колишній працівник Служби безпеки України. На той момент ми не знали – чи він досі є працівником СБУ. Після публікації фільму СБУ заявила, що кілька років тому він звільнився. Ми не можемо точно знати, чи це є правдою, оскільки досі ніяких документів нам не показали", – розповідає співавтор фільму "Вбивство Павла" Анна Бабінець.

Документи про незаконне стеження у 2016-му за редакцією "Української правди" передали спецслужбам журналісти видання. Саме там останніми роками працював Павло. Але реакції – досі не дочекалися, стверджує головний редактор.

У редакції і досі не можуть заповнити лакуну, яку залишив по собі Шеремет. Колеги розповідають – блискучий аналітик ніколи не цурався роботи, за потреби писав новини, як звичайний кореспондент. І надихає колектив. Навіть нині.

"Його гасло "Прорвемося!" залишається з нами зараз. Це те, що власне, нас тримає на плаву, тому що інших зачіпок поки що немає", – зізнається редактор стрічки новин УП Валентина Романенко.

Перший підозрюваний уже є, але його не ідентифікували. Про це в поліції повідомили лише в другу річницю загибелі. Натомість журналісти вимагають у правоохоронців детального публічного звіту. Адже перше резонансне вбивство засновника "Української правди" Георгія Гонгадзе – досі так і не розкрили.

Леся Головата, Юрій Усик, "5 канал"

Другі роковини вбивства Павла Шеремета

Попередній матеріал
Уколов пояснив, чому за поступки "євробляхерам" заплатить кожен українець
Наступний матеріал
Масова смертельна ДТП на Житомирщині: підсумковий сюжет