Для когось "страшний сон", для інших – порятунок: як працює найбільша в Європі психлікарня ім. Павлова

Психіатричну лікарню імені Павлова в Києві заснували понад 200 років тому – тут лікується більш як тисяча пацієнтів із "душевною хворобою"

Малюють, вишивають, вчаться готувати їжу та вигулюють тварин. У Київській психіатричній лікарні імені Павлова арт-терапія багатьом пацієнтам допомагає краще за десятки пігулок, кажуть лікарі. Знімальна група "5 каналу" побувала "за лаштунками" Павлівки, щоби дізнатися, в яких умовах перебувають тамтешні хворі.

Психіатричну лікарню імені Павлова заснували понад 200 років тому. Це найбільша лікарня не лише в Україні, а й у Європі. Тут 30 корпусів, де лікується понад тисяча пацієнтів із "душевною хворобою". Вікна з ґратами, двері – без ручок, а на стінах – картини. Це коридор одного з корпусів Павлівки. Знімати хворих нам не дозволяють. Лише приміщення, де вони перебувають. Палата розрахована на вісім осіб. А в їдальні пацієнти можуть і телевізор подивитися. Далі коридором – живий куточок.

Павлівка
/
Павлівка
/
Павлівка
/

"У нас є морські свинки. Ось хлопчик (показує – 5.UA). В деяких є різні стреси, життєві ситуації, а тварини – вони завжди розслаблюють, деякі навіть забирали собі потім потомство їх", – розповідає медсестра психлікарні Анна Бежевець.

Папуги, ящірки, кролі, шиншила, маленький сокіл та навіть удав – головні спеціалісти із зоотерапії, кажуть лікарі. А от варану Жорі – вже 6 років, і він улюбленець пацієнтів Павлівки. З ним вони люблять гуляти на свіжому повітрі. А ще плазун допомагає зняти депресію.

Павлівка
/
Павлівка
/
Павлівка
/
Павлівка
/

Далі прямуємо до відділення медично-соціальної реабілітації. Тут кілька майстерень, де півсотня пацієнтів щодня проходить арт-терапію. Вони малюють, ліплять із глини, готують їжу або вишивають.

"У нашому відділенні працюють психологи, медичні сестри, соціальні працівники та трудінструктори. Ми працюємо з пацієнтами, в основному – це шизофренія, гострі психічні стани. Як правило, за два тижні перед виписуванням нам приводять клієнтів, іноді їх приводять із супроводом, іноді приходять самі, якщо в них є вільний вихід", – зазначає медсестра вищої категорії Олена Каретна.

Галина Гур'янова перебуває в лікарні Павлова вже три тижні. Розповідає: зі своєї палати сюди прийшла помалювати. Це заняття заспокоює та відволікає від проблем. Втім, умови перебування в лікарні жінка називає "спартанськими".

Ділиться враженнями: "В цілому, мені тут дуже НЕ подобається, я дуже сумую за домом. Нема гарячої води, харчування дуже слабеньке. Якби не приходили родичі і не приносили їжі, то звичайно... А так, персонал хороший". Як уточнює заступник директора зі стаціонарної допомоги лікарні Дмитро Лєбєдєв: "Кожного дня ми маємо змогу витратити на харчування близько 30 грн на одну особу, і на медикаменти наразі 65 грн".

Павлівка
/
Павлівка
/
Павлівка
/

Також у лікарні є і свій театр. Режисер Сергій Ененберг працює з хворими вже понад вісім років. Вони і стають його акторами. Згадує: "Остання вистава, яку ми випустили минулого літа – це вистава "Ейфелева вежа", за казкою дивної дівчинки, яка теж лікувалася тут у нас. Навіть плануємо поїхати з цією постановкою до Одеси".

Павлівка

У відділенні Павлівки з хворими на гострі психози – зйомка заборонена. Щоб дізнатися, яку терапію застосовують для пацієнтів, ми зустрілися з 20-річним Павлом, котрий два місяці пролежав у Павлівці із наркотичною залежністю. Хлопець розповідає: вживати пігулки доводилося тричі на день.

У відділенні, де перебував хлопець, не можна користуватися телефонами та гуляти на подвір'ї. Перші три тижні Павло провів в ізольованому приміщенні, де цілодобово чергують санітари. Нині хлопець займається спортом та згадує Павлівку як страшний сон.

Павлівка
/
Павлівка
/
Павлівка
/

Наталка Юрчук, Олександр Горнейчук, Данило Шматько, "5 канал"

Попередній матеріал
Членство у НАТО, "подвійні стандарти" та війська РФ – деталі з другого дня безпекового форуму в Києві
Наступний матеріал
"Молдовський досвід": як Кишинів вирішив проблему авто з "єврономерами" – спецрепортаж