У своїй етногалереї Роксоляна Шимчук зустрічає нашу знімальну групу символічно, у вишиванці. Нині на ній сучасна дизайнерська сорочка.
Національний одяг – велика любов Роксоляни Шимчук. Колекціонерка пригадує: свою першу старовинну сорочку купила 1989 року на фестивалі "Червона рута".
"У нас була така співуча група, хтось підказав, що на Буковині можна, ви їдете на "Червону руту" і там можна купити давні строї. Заїхали в якесь перше село і дійсно купили строї. Так усе почалося", – розповідає етнографиня.
Етнографиня скуповує національний одяг та предмети побуту по селах, у різних куточках України. Колись вишиванку можна було купити за 5 карбованців, нині етноодяг продають за сотні, а той тисячі доларів.
"Були такі гуцулки: "Ой, дівчата вам треба, ви це будете носити? Та беріть". Дещо і дарували, було таке, що на Буковині я з-під порога, шмату, якою мила підлогу, я так витягую і кажу: що це, а це була сорочка ХІХ століття", – пригадує Роксоляна Шимчук.
У колекції львівської етнографині зібрані справжні національні скарби. Окрім кількох тисяч екземплярів автентичного національного одягу, ще головні убори, рушники, гуцульські бартки та прикраси.
"Речі, які повернулися майже з небуття. Вони були в такому стані, я їх брала і думала, щось там буду робити. Тільки така дурна, як я. Можу платити гроші, але тоді є таке відчуття, коли ти витягуєш з небуття, що ти доклався до збереження чогось такого надзвичайно важливого", – вважає жінка.
Найбільше тут вишиванок із різними орнаментами, які притаманні різним регіонам. Серед колекції є унікальні сорочки, де у вишивку майстрині вплели національні символи.
"Я її датую кінець ХІХ – початок ХХ століття. Молодичка, яка носила її в Україні, яка була під Совєтським Союзом, по горловині вишила синьо-жовтими літерами "Ще не вмерла Україна, ні слава, ні воля". Люди вкладали своє найдорожче в сорочки – синьо-жовту символіку", – пояснює етнографиня.
Особливо цінними вважає весільні вишиті вбрання.
На журналістці "5-го" точна копія буковинської весільної сорочки ХІХ століття. Вишита на сучасному льоні. Смужки на рукавах вишиті золотими та срібними нитками. Водночас мати таку вишиванку було дуже престижно, власницями таких були лише заможні жінки. Оригінал вишиванки серед експонатів галереї.
Унікальне українське вбрання можна побачити в етногалереї Роксоляни Шимчук. Тут відшивають і точні копії давніх строїв. Мисткиня каже: вишиванка – це одяг, який ніколи не вийде з моди. Нині мріє додати до своєї колекції автентичні сорочки Луганщини і Донеччини.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"
15 старовинних фото людей у вишиванках, від яких перехоплює подих