Скандал навколо пітчингу в Держкіно: чому кінематографісти написали звернення до Міністерства культури

Кіноплівка Depositphotos
Багатьох режисерів і продюсерів непокоять результати пітчингу

6 жовтня 2020 року Держкіно опублікувало результати 14-го конкурсу з фінансування кінопроєктів. І ці результати здивували й обурили багатьох. Продюсери та режисери скаржаться на "темний" відбір переможців, а деякі експерти, які своїми оцінками формували рейтинг кінопроєктів на цьогорічному пітчингу, просять приховати їхні імена з рішень конкурсу. Про те, що сталося, чим незадоволені учасники конкурсу та як пояснюють його результати ті, хто ухвалював рішення, йдеться у статті журналістки Ірини Сітнікової.

Чому виник конфлікт

6 жовтня Державне агентство з питань кіно оприлюднило список переможців конкурсу (пітчингу), які цього року будуть частково профінансовані за кошти українців. Із 337 проєктів, які подавалися на конкурс, фінансування виграли 72 стрічки. Проте багато з них не мали б отримати цих коштів, тому що не проходили за рейтинговим списком, пише авторка статті.

Щороку ці рейтинги складає спеціальна експертна група. Експерти у два етапи оцінюють ідею та презентацію проєкту, за що нараховують бали. Проєкти, які оцінили найвище, врешті й отримують фінансування. Однак цього року більшість стрічок, які були в топі експертного рейтингу, викинули зі списку переможців.

Наприклад, фільм "Наші котики 2", що здобув найвищу оцінку та схвальні відгуки, провалився на пітчингу, а "Скажене весілля 3", яке посідає в рейтингу, що склали експерти, 14 позицію, отримає до 20 мільйонів.

Автор статті зауважує, що у найбільшій категорії конкурсу – "Неігрові фільми" – не отримали фінансування проєкти з першого, шостого, сьомого та восьмого місця рейтингу, натомість одержав проєкт із 58-го.

Крім того, після першого етапу (оцінювання експертів) Рада з державної підтримки кінематографії раптово ускладнила умови конкурсу. Під час свого засідання вона оголосила нові правила:

  • можна подавати не більше ніж два проєкти від однієї компанії (продюсера) та не більше ніж один проєкт від одного режисера.
  • також ввели граничну суму фінансування: до 25 мільйонів гривень для фільмів із широкою глядацькою аудиторією та до 20 мільйонів гривень для авторського кіно й копродукції.

Зміна правил посеред конкурсу спантеличила багатьох режисерів, чиї роботи тепер не підпадали під критерії.

Наприклад, фільм "Де заритий собака?" режисера Андрія Литвинова "вилетів" із конкурсу після оновлення правил, хоча мав високий прохідний бал і був на 16-му місці серед неігрових фільмів. Офіційною версією для відмови стало правило "два проєкти в одні руки". Але, як каже Андрій, у його продакшну пройшов лише один ігровий фільм, а в продюсера – жодного. Тому документальна стрічка все ще могла отримати фінансування.

Також стрічка "Квітка" режисера Тараса Ткаченка минулого року змогла отримати фінансування для створення сценарію про співачку українського походження Квітку Цісик від Українського культурного фонду. Уже цьогоріч проєкт подали на конкурс для отримання коштів на його зйомки. У рейтингу "Ігрових повнометражних національних фільмів (для широкої глядацької аудиторії)" він посів 9-те місце й цілком серйозно претендував на перемогу. Та оскільки режисер Ткаченко подав на конкурс декілька робіт, Рада "викинула" його "Квітку" й залишила фінансування для інших стрічок.

Що кажуть представники експертної комісії

Експертна комісія, яка складала рейтингові списки, так само здивована результатами, адже остаточних переможців визначають не вони.

Із 2019 року в процесі відбору картин на пітчингу з'явився новий орган – Рада з державної підтримки кінематографії. Її створили для ефективного розпорядження коштами, які виділяють на підтримку кінематографії. Саме Рада мала фінальне слово щодо того, хто ж виграє пітчинг.

Рішення цієї ради обурило багатьох експертів: Рада, на їхню думку, проігнорувала рейтинг і висновки комісії. Письменники брати Капранови, які також були в складі комісії, уже звернулися до Держкіно з вимогою виключити їх зі списку експертів. Відповідну заяву оприлюднили у Facebook.

А у коментарі hromadske Віталій Капранов сказав, що експертна оцінка стала для Держкіно лише ширмою, за якою вони віддавали перемогу конкретним проєктам.

Письменник сказав: "Це для того, щоб виправдати такий невеличкий фокус, коли не дають фінансування фільму, який за оцінками експертів посів перше місце. Зате дають 40-якомусь місцю – стрічці, яку знімає компанія "Квартал".

Як результати пітчингу пояснили в Раді з держпідтримки кіно

Голова Ради з державної підтримки кінематографії Андрій Дончик проблем у результатах пітчингу не побачив, пише автор статті. За його словами, Рада є незалежним органом, а рекомендації експертів – необов'язкові. 

Також Дончик частково виправдовував рішення кризою через коронавірус. За його словами, члени Ради не очікували, що кінотеатри не працюватимуть так довго, а "на показах українських стрічок не буде глядачів". Менше фінансування, але більшій групі компаній має, на його думку, допомогти галузі кіно в часи, "коли роботи дуже мало".

На питання, чому Рада не повідомила про зміни в конкурсі заздалегідь, Дончик зазначив: "Тому що так вирішила Рада. Це наше законне право. Ми ним скористалися".

Як відомо, в держбюджеті на 2020 рік видатки на культуру справді "порізали" найбільше. Так, Державне агентство України з питань кіно отримало майже на 55 мільйонів гривень менше, ніж у 2019 році. У Держкіно вплив епідемії на кіноіндустрію не заперечують, утім, як і всюди, пише автор статті.

Як це вплине на українське кіно – реакція кіноспільноти

Багатьох режисерів і продюсерів непокоять результати пітчингу. Попри показове залучення експертів і детальне обговорення фільмів, яке цього року тривало рекордні два тижні, вибір переможців залишився за "зачиненими дверима". Окрім відкритої частини обговорення Ради ще майже добу, за словами Андрія Дончика, тривала закрита нарада.

Керівники тих проєктів, які все ж отримали фінансування цього року, не можуть бути впевненими в результатах у майбутньому, адже логіка відбору для них незрозуміла.

Сценарист Артемій Кірсанов говорить: "Цим вони принизили експертів і всіх членів Ради, коли в "ручному режимі", залякані, ухвалювали рішення, які їм нав'язали. Це було помітно – вони (члени ради ㅡ ред.) сиділи, ніби заручники, і висловлювалися одноголосно. Ніби до радянських часів повернулися".

"Навіщо тоді всі ці конкурси?" – пише на своїй сторінці у Facebook актриса Ірма Вітовська-Ванца.

Актор та продюсер, голова Державного агентства України з питань кіно у 2014-2019 роках Пилип Іллєнко на своїй сторінці у Facebook написав: "Сьогоднішнє рішення Ради з державної підтримки кінематографії щодо затвердження переможців 14 конкурсного відбору кінопроєктів є результатом цілого ланцюга події, що відбуваються в кіногалузі протягом останнього часу... Старий принцип "розділяй і володарюй" не втрачає своєї актуальності. Тим паче, що далі нас чекають невтішні часи – стан економіки свідчить, шо грошей на кіно ставатиме все менше, а дії влади – що боротьба за них матиме все більш жорсткий характер".

Також він зазначив, що вихід бачить у тому, аби кінематографісти об'єдналися і контролювали дії влади.

"Реальним кроком сьогодні може стати створення широкого руху кінематографістів з метою здійснення публічного громадського контролю за діяльністю влади, реального впливу, а не сервільної його імітації, на формування нового складу Ради, а також створення стратегії розвитку кіноіндустрії в інтересах держави та галузі, а не окремих груп та осіб. Проте чи здатні ми зараз до цього, чи нам треба дочекатися повного знищення результатів нашої багаторічної спільної праці?" – пише Іллєнко.

А генеральна продюсерка Одеського міжнародного фестивалю Юлія Сінькевич на своїй сторінці у Facebook оприлюднила позицію Української кіноакадемії, щодо результатів пітчингу.

Українська кіноакадемія вимагає переглянути результати пітчингу.

У повідомленні йдеться: "Українська кіноакадемія висловила свою позицію щодо 14-го Пітчингу Держкіно України. Результати 14-го конкурсу Державного агентства України з питань кіно викликали занепокоєння Української кіноакадемії. Зокрема непрозорість критеріїв, на основі яких приймалось рішення Радою з державної підтримки кінематографії і нехтування оцінками експертних комісій, виставленими під час першого і другого етапу конкурсу. З огляду на це, Українська кіноакадемія звернулась до чільника Міністерства культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, голови Державного агентства з питань кіно Марини Кудерчук та голови Ради з державної підтримки кінематографії Андрія Дончика з вимогою:

  • скасувати прийняте Радою рішення,
  • затвердити перелік кінопроєктів-переможців згідно з умовами,оголошеними 16 червня 2020 року,
  • також дати чітке вмотивоване обґрунтування виключенню кінопроєктів з переліку переможців, що виконали умови конкурсу і набрали рейтинги, вищі за внесені рішенням Ради з державної підтримки кінематографії проєкти".

Читайте також: Історія становлення кіно в Україні та як відбувається пітчинг фільмів у Держкіно – "Кінозлива з Ірмою Вітовською"

Попередній матеріал
Як Робін Гуд із Поділля дурив царську систему – шість утеч Устима Кармалюка
Наступний матеріал
Відкриття Америки: яку правду Христофор Колумб приховав від королеви Арагону
Loading...