Шокуюче та абсурдне кіно: топ-6 фільмів Стенлі Кубрика, які варто подивитися кожному

Кіноплівка Depositphotos
Американський кінорежисер українсько-єврейського походження ще за життя отримав славу та любов прихильників. На честь дня народження кінематографіста Стенлі Кубрика 5.ua підготував добірку його найвідоміших фільмів, які приголомшать та здивують

Механічний апельсин

Один із найскандальніших фільмів Стенлі Кубрика. Кінострічка основана на однойменному романі Ентоні Берджесса 1971 року. Сюжет розповідає про насильство в людському суспільстві.

Головний герой Алекс ДеЛардж (роль виконує Малкольм Макдавелл) та його банда отримують насолоду від грабування, побиття, тортур і ґвалтування. Весь час їм вдавалося виходити "сухими з води". Втім, жорстоке вбивство літньої жінки таки приводить Алекса до в'язниці.

Там головному героя пропонують піти на угоду. Його звільнять, якщо той погодиться на експериментальне лікування щодо позбавлення схильності до насилля – "техніка Людовіко". Медична програма виявилася дієвою – Алекс став байдужим до агресії та жорстокості. Однак у суспільстві, як виявилося, така людина не може вижити, бо не здатна себе захистити.

Тут глядач, якщо на початку фільму дивився з огидою і неприязню на психопата-вбивцю, то згодом почне співчувати головному героєві.

Фільм мав свого часу велику популярність і сьогодні є одним із найвідоміших фільмів Стенлі Кубрика. Проте після виходу на великі екрани, у Великій Британії заборонили цей фільм для показу через те, що з'явилося багато послідовників Алекса ДеЛарджа. Підлітки почали вдягатися як герої фільму та порушувати мирне життя британців.

Фрагмент фільму можна переглянути у відео:

Сяйво

Цю стрічку вважають однією з найкращих фільмів жахів 80-х років. Сьогодні він став класикою цього жанру. Стрічка знята за однойменним романом Стівена Кінга, якого вважають "королем жахів". До речі, самому письменнику фільм не сподобався. Він назвав Кубрика "людиною, яка дуже багато думає, а занадто мало відчуває". Втім, це не завадило фільму стати популярним серед глядачів і займати високі рейтинги кінопошуків.

Сюжет розповідає про письменника Джека Торранса (роль виконує Джек Ніколсон), який через матеріальну скруту погоджується на роботу за доглядом готелю "Оверлук" у міжсезоння. Він, разом із дружиною Венді та сином Денні, проведе зиму в ізольованому від зовнішнього світу будинку, бо через великі снігопади до готелю неможливо дістатися. Одразу після приїзду їх попереджають, що минулого року наглядач збожеволів у закритому від світу місці й зарубав сокирою всю свою родину.

Малий Денні, який має природний дар бачити померлих, або ж як його називають "сяйво", знайомиться з колишніми жителями готелю та їхніми історіями трагічної смерті. Згодом Джек Торранс таки божеволіє і піддається впливу готелю – він нападає на свою родину.

Загалом фільм розповідає про жорстоке насильство в сім'ї. "Сяйво" отримав переважно негативні відгуки, втім, це й не дивно, коли висвітлюєш сцени насильства і не прийняті до обговорення теми серед суспільства. Попри жорстку критику, кінострічка стала комерційно прибутковою.

Як Джек Ніколсон перевтілюється перед зйомками у свого персонажа, можна переглянути у відео:

Суцільнометалева оболонка

Цей фільм є адаптацією роману Густава Гасфорда "Дембелі" про війну у В'єтнамі. Стрічка отримала велику кількість нагород і номінацій. Як й інші роботи Кубрика, цей фільм із часом ставав усе популярнішим.

"Суцільнометалева оболонка" поділена на дві частини. У першій розповідається про сержанта Гартмана, який жорстоко знущається з новобранців і хоче перетворити хлопців на дисциплінованих убивць. Він гнобить рядового Лоренса Хартмана за його надмірну вагу і дає йому прізвисько "Гомер Купа". Напередодні закінчення підготовчого курсу Лоренс втрачає глузд. Він вбиває сержанат, а потім стріляється й сам.

Друга частина фільму переносить глядача вже до В'єтнаму. Історія розповідає про сержанта "джокера", який вирушає на війну в ролі кореспондента військової газети "Зірки і смуги". Абсурдність сюжету полягає у тому, що морський піхотинець і одночасно журналіст мусить дотримуватися професійної етики під час війни і висвітлювати новини не порушуючи моралі.

У кінці 80-х років фільм Кубрика мав велику конкуренцію серед кінострічок про В'єтнам, втім, "Суцільнометалева оболонка" змогла сподобатися глядачам і отримати чималу кількість нагород.

Фрагмент із фільму можна переглянути у відео:

Лоліта

Фільм адаптований за однойменним романом Володимира Набокова. Тут також піднята досить гостра соціальна тема про інтимний зв'язок між дорослим чоловіком та 12-річною дівчинкою. До речі, Кубрику прийшлося взяти на роль головної героїні 14-річну акторку Сью Ліон, аби цензура все ж таки пропустила фільм до показу.

Історія розповідає про професора французької літератури Гумберта, який шукає квартиру. Він заходить до маєтку Шарлотти Гейз, вдови середніх літ, але поведінка господині не сподобалася професору і той вирішує покинути будинок. Однак на подвір'ї він побачив її 12-річну доньку Лоліту, яка засмагала в купальнику. Гумберт одразу погоджується винайняти кімнату.

З часом Шарлотта зізнається в коханні професору і той вирішує одружитися на ній, аби була можливість бачити Лоліту. Згодом жінка знаходить щоденник Гумберта і дізнається про справжнє ставлення до неї та її доньки. Влаштувавши скандал, Шарлотта вибігає на вулицю і гине під колесами автомобіля. Лоліта тоді була у шкільному таборі. Професор забрав її звідти, сказавши, що матір захворіла. Вони починають подорож автомобілем і ночують у мотелях, де і стався їхній статевий зв'язок.

Гумберт і Лоліта переїжджають до іншого міста. Там професор зустрічає Клера Квілті, якого вже бачив раніше у будинку Шарлотти. Виявилося, Лоліта і Клер – коханці. Історія завершується вбивством Квілті та розлукою Лоліти у Гумберта.

Володимир Набоков і Стенлі Кубрик працювали разом над створенням фільму. Письменник адаптував книгу під кінострічку, проте режисер залишив у фільмі лише 20% того, що запропонував Набоков. "Лоліта" збудила широку громадську дискусію. Після прем'єри одні говорили про сміливі сцени, інші ж навпаки – про відсутність близькості між головними героями. 

Про першу зустріч головних героїв у фільмі можна переглянути у відео:

2001: Космічна Одіссея

Фільм ділиться на три частини, які тісно пов'язані між собою й обернені навколо летючого Моноліта. Перша частина показує Землю епохи зародження людства. Зграя приматів страждає від голоду і сварок між собою. Раптом вони побачили в небі Моноліт, який під сонячним промінням, пробуджує у первісних людей раціональне мислення. Вони використовують кісти як знаряддя для полювання. Розпочалася еволюція людства.

Друга частина переносить глядача на кілька мільйонів років уперед. На космічній станції Землі доктор Гейвуд Флойд чекає на корабель, який відправить його у дослідницьку місію. На Місяці знайшли невідомий Моноліт, який представляє собою повністю чорний паралелепіпед. Знову об'єкт потрапляє під сонячне проміння і відправляє сигнал у космос.

Третя частина показує корабель, який летить до Юпітера. Пасажири знаходяться в стані анабіозу. Командують польотом двоє членів екіпажу NASA та робот HAL 9000. Дорогою стає поломка антени, яка забезпечує зв'язок із Землею. Один із пілотів Френк Пул виходить у відкритий космос для полагодження системи, втім там у нього пошкоджується подача кисню. Ратує Френка його колега Девід Боумен.

Вчені прислухаються до порад робота, як полагодити антену, втім розуміють, що комп'ютер зламався і хочуть вимкнути його. HAL 9000 вбиває Френка аби залишитися ввімкненим, однак Боумену все ж вдається відключити модулі робота.

Згодом на орбіті Юпітера вчений починає проходити крізь абстрактний простір і опиняється в невідомому йому приміщенні. Приголомшений Боумен бачить постарілого самого себе, а потім і сам стає ним. Відчуваючи, що помирає, він лягає на ліжко і бачить перед собою Моноліт.

Вважається, що фільм став основою науково-фантастичних фільмів про космос, від якого пішли такі культові кінострічки як "Зоряні війни" та "Близькі контакти третього ступеня".

Про фільм "2001: Космічна одіссея" можна переглянути у відео:

Доктор Стрейнджлав, або Як я перестав хвилюватися і полюбив бомбу

Актор Пітер Селлерс, який зіграв Клера Квілті у фільмі "Лоліта", у цій сатиричній кінострічці мав аж три ролі: президент США Меркін Маффлі, доктор Стрейнджлав та божевільний капітан Лайонел Мандрейк.

Сценарій створено за романом "Червона Тривога", написаного колишнім капітаном ВПС США Пітером Джорджем, про можливість випадкової ядерної війни у світі. Сюжет фільму настільки абсурдний, що фільм став чорною комедією і ввійшов у список найсмішнішого кіно цього жанру.

Історія розповідає про капітана ВПС США Лайонела Мандрейка, який спрямовує ядерні ракети на Радянський Союз і закінчує життя самогубством, забравши на той світ секретний код для відміни операції.

Президент США тоді намагається розвернути літаки з ракетами, але розуміючи, що йому це не вдається, зв'язуються з радянським прем'єром Дмитром Кісовим і повідомляє про "невелику неприємність" з ядерною атакою. СРСР та США намагаються запобігти скиданню ракет і попередити пілотів. Літаки повертають назад, окрім того, у якого не працював зв'язок. Досягнувши мети, останній літак намагається скинути бомбу, втім люк заклинює і майор Конг, "осідлавши" ракету, лагодить механізм. Він падає з нею на землю і внизу з'являється "атомний гриб".

У цей час доктор Стрейнджлав радить президенту США зібрати кілька сотень тисяч "найкращих представників людської раси" у підземних притулках. Пропорція мала відповідати "десять жінок на одного чоловіка". Потім доктор встає зі свого інвалідного візка і каже: "Мій фюрере, я можу ходити!".

Фільм "Доктор Стрейнджлав" показав скептичне ставлення до військової політики США, яка до появи фільму не піддавалася критиці.

Як майор Конг "осідлав" ядерну ракету, можна переглянути у відео:

Нагадаємо, нещодавно режисер Ахтем Сеітаблаєв розповів про зйомки нового українського фільму "Захар Беркут".

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Перші кадри зі зйомок українського екшену "Захар Беркут"

зйомки фільму 'Захар Беркут'
/
зйомки фільму 'Захар Беркут'
/
зйомки фільму 'Захар Беркут'
/
зйомки фільму 'Захар Беркут'
/
Зйомки фільму 'Захар Беркут'
/
зйомки фільму 'Захар Беркут'
/
зйомки фільму 'Захар Беркут'
/

Попередній матеріал
Знали Путіна до президентства та вчилися запускати ракети: цікаві факти з життя Братів Капранових
Наступний матеріал
Жовто-блакитне море: як відбувалася найбільша Хресна хода в історії України – великий підсумковий сюжет