Ушанування богданівського полку
Ушанування богданівського полку 5 канал

На Замковій горі відбулося вшанування богданівців, перших загиблих українських героїв революції 1917

Читайте по-русски
Урочиста хода йшла від військового госпіталю на Печерську. На честь загиблих лунає сальва

На Замковій горі біля Андріївського узвозу історична реконструкція. Почесна варта стоїть у формі козаків Першого українського полку імені Богдана Хмельницького.

"Офіцерський склад богданівського полку мав погони з шифровками шефа полку, тобто Богдана Хмельницького, тобто отакі літери Б Х. Це синьо-жовті стрічки під російською кокардою. Цим солдати хотіли підкреслити свою окремішність, що вони українці", – пояснив старший науковий співробітник Національного військово-історичного музею України Євген Шупік.

Це перше національне військове формування – і перша кров Української революції початку 20 століття. Пам'ять про них прийшли вшановувати сюди – на їхню могилу. Утворили полк самостійно без дозволу влади з Петроградом навесні 1917 року, бо почалася революція. Монахині вишили і стяг брунатного кольору. Його репліка тепер належить правонаступникам – Президентському полку.

"У 2017 році його вперше було використано як один з історичних прапорів під час параду до Дня Незалежності", – каже співробітник Національного військово-історичного музею Дмитро Махтаров.

Урешті і богданівців направили їхати на німецько-російський фронт Першої світової. Та на виїзді з Києва полк розстріляли ті, з ким мали воювати пліч-о-пліч – російські кірасири. Українські прапори муляли око російському військовому командуванню.

"Фактично – це все ідеологія, і фактично це ніж у спину, тільки нам. А зараз ми бачимо: історія повторюється", – наголошує директор музею Андрій Ільєнко.

Поховали їх рівно 103 роки тому тут, на Замковій горі. Урочиста хода йшла від військового госпіталю на Печерську. На честь загиблих лунає сальва. У небо з карабінів випускають 16 куль – на честь 16 загиблих козаків.

Поховання нині занедбане. У радянські часи дерев'яні хрести на цьому місці постійно руйнували чи палили.

"Я пам'ятаю цю місцину як гай, полянки. Воно не було впорядковано", – каже киянка Ганна Килимник.

Новий залізний пам'ятний знак встановили у 2009 році, але з помилковою табличкою. Тоді не знали, що тут поховані не крутяни, а богданівці.

"Ми сьогодні певним чином відновили історичну справедливість, поставили цю тимчасову поки що табличку. Тут зазначена інформація, що тут поховані військовослужбовці першого полку імені Богдана Хмельницького", – зауважив співробітник Національного музею історії Богдан Скопненко.

В Інституті національної пам'яті кажуть: звертаються до Мінкульту, аби фінансувати благоустрій таких меморіалів.

"Це фізичні місця, куди можна прийти, де фіксується історія народу. Тому це важливо. Такі історичні місця пам'яті, зафіксовані на місцевості, треба шанувати і берегти, бо багато їх губиться в історії", – переконує директор Інституту національної пам'яті Антон Дробович.

Марія Писаренко, Данило Буланенко, "5 канал"

"Знайди свій дім": фото Києва 100 років тому – з висоти пташиного польоту

Попередній матеріал
"Я тут не для того, щоб геополітичну х*ню розказувати, а щоб співати о*нні пісні": Сергій Міхалок висловився щодо ситуації в Білорусі
Наступний матеріал
У РНБО заявили, що кількість хворих на коронавірус у вересні може втричі зрости
Loading...

Січові стрільці давали "по зубах" росіянам: як українські добровольці 100 років тому гуртувалися проти ворога

"Подорож невідомим Кримом": у Києві просто неба відкрили виставку про маловідому історію півострова

"Тримається на ногах – стріляй!": як НКВС запровадив "Великий терор" та легалізував масові вбивства

На Дніпропетровщині науковці сподіваються, що знайшли могилу Олександра Поля – сюжет

На Прикарпатті в лісі виявили бункер часів Першої світової: хто і як натрапив на знахідку

Чи все ми знаємо про хрещення Київської Русі – факти і легенди