"Мама" Гаррі Поттера: цікаві факти про Джоан Роулінг та "Поттеріану"

www.nrk.no
Сьогодні, 31 серпня, народилася британська письменниця Джоан Роулінг. Вона здебільшого відома як авторка серії романів про чарівника Гаррі Поттера. Її книги отримали світове визнання та купу нагород. Окрім того, своєю письменницькою діяльністю Джоан змусила дітей усього світу полюбити книги та процес читання. 5.ua зібрав для вас найцікавіші факти про відому письменницю та її праці

Джоан Роулінг стала першою письменницею-мільярдером завдяки своїм книгам. Сьогодні Дж. К. Роулінг є найвисокооплачуванішою світовою авторкою. Вся літературна спадщина Роулінг оцінюється в сотні мільярдів доларів, а сама торгова марка "Harry Potter" – приблизно в 15 мільярдів доларів.

Народилася Джоан в Англії в місті Єйті 1965 року. Після закінчення школи, почала навчатися на філологічному факультеті за спеціальністю "Французька мова та література". Потім працювала секретарем лондонського відділу організації "Міжнародна амністія". Пізніше переїхала до Португалії, де працювала вчителем англійської мови та літератури. Там вона вийшла заміж за тележурналіста у 1992 році. Через рік у них народилася донечка Джесіка.

У цей час Джоан почала писати свій перший роман "Гаррі Поттер і філософський камінь". Через два роки, у 1995-му, письменниця розлучилася зі своїм чоловіком через те, що він бив її. Джоан із маленькою донечкою переїхала на якийсь час в Шотландію до родичів та все ж не переставала працювати над книгою. У 1997-му вийшла перша частина про Гаррі Поттера. Несподівано для всіх історія про хлопчика-чарівника стала однією з найпродаваніших у світі. 

Джоан Роулінг
Джоан РоулінгDepositphotos

Цікаві факти про Джоан Роулінг

 • Справжнє ім'я письменниці Джоанна Мюррей (прізвище від другого чоловіка). Дівоче прізвище її матері – Волант. Дж. К. Роулінг насправді немає другого імені. Авторка взяла ім'я Кетлін від своєї бабусі. Також вона має псевдонім – Роберт Ґелбрейт, під яким опубліковувала кілька романів. Джоан або Джоанна використовується лише для книг. Сама письменниця каже, що її всі кличуть "Джо" і стверджує:

Ніхто ніколи не називав мене Джоан, хіба що, коли були сердиті на мене батьки, як я була малою.

 • Першу свою розповідь Джоанна написала в шість років. Назва була "Кролик". Мати Джо похвалила дівчинку за написану роботу і та, відчувши свій неперевершений талант, відправилася до видавництва, аби опублікувати свій шедевр. Утім, там відмовили юну письменницю від такої задумки.
 • Перед виходом роману "Гаррі Поттер і філософський камінь" письменниці відмовило 14 видавничих агентств. Ніхто не хотів друкувати історію про хлопчика-чарівника, яку написала жінка. Тому авторці довелося скоротити Джоанна до Дж., аби книгу швидше розкупили (на даний момент продано більше як 450 млн книг).
 • Книги, а пізніше і фільми про Гаррі Поттера різко підняли попит на сов як домашніх улюбленців. Втім згодом через те, що люди не в змозі були доглядати за дикими птахами, більшість із них опинилися на вулиці. Схожа історія була і з виходом фільму "101 далматинець".
Біла сова
Біла соваDepositphotos
 • Дементорів письменниця вигадала, коли перебувала в спеціалізованій лікарні з діагнозом "клінічна депресія". Брак коштів і відсутність стабільної роботи для матері-одиначки виявилися важким випробуванням навіть у такій процвітаючій країні, як Велика Британія.
 • Роулінг зізналася, що вона б ніколи не написала романи про Гаррі Поттера, якби у неї не померла мама від розсіяного склерозу. Лише пізнавши, що таке смерть близької людини, можна було написати про життя та смерть, що є ключовими віхами в історіях про Гаррі Поттера. Авторка описала власні почуття за смертю матері і відобразила їх в почуттях головного героя Гаррі до смерті своїх батьків.
 • Джаон написала так, що саме непрацююча багатодітна мати зробила один із найбільш героїчних вчинків у книзі. Місіс Візлі вбиває Белатрису Лестранж – праву руку головного лиходія Волдемора. Беллатрис до цього встигає прикінчити половину позитивних героїв книги. Вона неймовірно сильна і зовсім безжальна чарівниця, з якою не змогли впоратися навіть найталановитіші противники.
 • Герміону Ґрейнджер авторка списала з себе. Джоанна розповіла, що також була всезнайкою і жодним чином не любила хуліганство.
 • Платформа 9¾, з якої йде поїзд у Хогвартс знаходиться на одному з найбільших Лондонських вокзалів. Саме там свого часу познайомилися батьки Роулінг.
Гаррі Поттер
Гаррі ПоттерDepositphotos

Книги Дж. К. Роулінг

 1. Гаррі Поттер і філософський камінь, 1997 року.
 2. Гаррі Поттер і таємна кімната, 1998 року.
 3. Гаррі Поттер і в'язень Азкабану, 1999 року.
 4. Гаррі Поттер і келих вогню, 2000 року.
 5. Фантастичні звірі і де їх шукати, 2001 року.
 6. Квідич крізь віки, 2001 року.
 7. Гаррі Поттер і Орден Фенікса, 2003 року.
 8. Гаррі Поттер і напівкровний Принц, 2005 року.
 9. Гаррі Поттер і смертельні реліквії, 2007 року.
 10. Казки барда Бідла, 2008 року.
 11. Гаррі Поттер: передісторія, 2008 року.
 12. Несподівана вакансія, 2012 року.
 13. Поклик зозулі, 2013 року.
 14. Шовкопряд, 2014 року.
 15. Кар'єра лиходія, 2015 року.
 16. Гаррі Поттер і прокляте дитя, 2016 року.

Українські дитячі книги, які варті уваги

Ритуал (Марина та Сергій Дяченки), 2010 року

Підлітковий філософський роман про дракона, який випадково викрав не чарівну принцесу Май, а її негарну сестру Юту. Виникає дилема, хто з рицарів захоче приїхати до дракона, який дихає вогнем, щоб врятувати несимпатичну дівчину. До того ж викрадачу важко живеться з дівчиною, вона порушує всі заборони, які лишень можна. Книга дає переосмислити всі легенди про середньовічних драконів та лицарів.

Казка про Старого Лева (Мар'яна Савка), 2011 року

Це віршована легенда про те, як у Львові живе Лев-казкар, п’є каву й пише казки на друкарській машинці. А до нього в гості приїжджають звідусіль екзотичні друзі – слон, жирафа і крокодил.

Діти читають
Діти читаютьDepositphotos

Душниця (Володимир Арєнєв), 2014 року

Фантастичний роман про місто, яке майже нічим не відрізняється від інших. Тут є сучасні технології та соцмережі… Школярі так само полюбляють прогулювати уроки, батьки інколи надто зайняті собою. Єдина різниця – повітряні кульки, які часто пролітають містом. У них зберігаються душі близьких людей після смерті. У них, або у величезній давній вежі, яка називається Душницею.

Фестиваль планет (Юрій Горбачевський), 2014 року

Книга розповідає про хлопчика-астронома Яна, який увечері не захотів спати і разом зі своєю сестрою Марічкою дивився у подарований на день народження телескоп та помалу розгадував історію, яка сталася багато світлових років тому.

Часодії (Наталія Щерба), 2011-2015 років

Книга про 12-річну Василину, яка займається гімнастикою. Вона довго не бачила свого батька. Коли ж він з'являється, то забирає дівчинку в Ефлару – часодійний світ, де вона виявляє свій часодійний дар. Серія складається з дев'яти книг, до яких входить і міні-щоденник часодія – часолист.

Нагадаємо, нещодавно 5.ua опублікував список книг, які варто прочитати влітку на дозвіллі.  

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

Бойовище ельфів та орків у Чехії: як це було – ФОТО

Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії
Орки в Чехії
/
Орки в Чехії

Попередній матеріал
Колючий дріт, багнюка та лід: у Києві вперше відбувся ветеранський забіг Legion Run
Наступний матеріал
Не лише окрошка: топ-5 рецептів холодних супів для спекотного літа
Loading...