Вшанування Олени Теліги
Вшанування Олени Теліги 5 канал

Квіти та поезія під дощем: Київ вшанував пам'ять поетеси Олени Теліги

111 років від Дня народження закатованої нацистами, видатної української поетеси, публіциста, літературного критика та громадського діяча Олени Теліги

Попри зливу, три десятки активістів прийшли до пам'ятника Олени Теліги в Бабиному Яру. 21 липня виповнюється 111 років з Дня народження видатної діячки та поетеси.

"Сьогодні день народження визначної діячки ОУН, української поетеси Олени Теліги. Тому очевидно, що ми зібрались біля її пам ятника і пам ятного хреста, звідки було започатковане вшанування пам’яті Олени Теліги", - каже голова ОУН Богдан Червак.

Після покладання квітів до пам'ятника, учасники акції ідуть до символічного хреста - місця вшанування розстріляних у Бабиному Яру патріотів. Тут збираються двічі на рік - на день народження видатної українки та 21 лютого - умовну дату смерті, адже точного дня розстрілу Теліги досі встановити не вдалося.

"Дата її розстрілу невідома. На цьому зійшлись приблизно історики. За такими приблизними припущеннями, це могло бути 21 лютого. Звичайно, це не остаточна дата. Безперечно, пошуки треба робити і далі", - каже Надія Стрішинець, голова жіночого товариства імені Олени Теліги і Ольги Басараб.

Вшанування Олени Теліги
Вшанування Олени Теліги5 канал

Після виступів та покладання квітів лунає поезія Олени Теліги.

Після приходу до влади комуністів, Олена Теліга разом із батьками емігрувала. Жила у Чехословаччині та Польщі. У 1939 році, ще будучи в Кракові, вступила в Організацію українських націоналістів. У 1941 році приїхала до окупованого нацистами Києва.

Вшанування Олени Теліги
Вшанування Олени Теліги5 канал

Тут, попри небезпеку, вела активну громадську діяльність та видавала патріотичну пресу. У 1942 році її арештувало гестапо.

"Вона настільки багатогранна - і як поетеса, і як жінка, і як захисниця всього жіноцтва України", - наголошує громадський діяч Сергій Присухін.

Тривалий час творчість Олени Теліги замовчувалася. За часів Радянського Союзу її твори виходили переважно за кордоном і в Україну поставлялися нелегально.

Вшанування Олени Теліги
Вшанування Олени Теліги5 канал

"Є книжка Олена Теліги, видана в Нью-Йорку, але це книжки, які нелегально надходили в Україну. Таких книжок дуже багато в Україні. Є такі книжки, які навіть не підписувалися "Олена Теліга", а наприклад "Допомога в сільському господарстві", а всередині був текст - віршовані твори Олени Теліги", - розповідає пан Сергій.

В один день з Оленою Телігою народився її соратник та керівник, діяч українського підпілля та член ОУН - письменник та історик Олег Ольжич. Тож під час акції згадали і його. Олег Ольжич був арештований у 1944 та вбитий у нацистському концтаборі Заксенгаузен.

Євгенія Подобна, Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Незвичайна і несподівана Ірина Фаріон у "Рандеву" на "5 каналі" – відео
Наступний матеріал
"Як полюбити життя": історії про підкорення Говерли та конкурси краси на візку
Loading...