5 канал

Лірик, зафрахтований у політику: Україна попрощалася з Іваном Драчем

Віддавали останню шану поету – у Володимирському соборі, але поховають великого українця в рідному селі Теліжинці на Київщині

У Володимирському соборі попрощалися з Іваном Драчем – поетом, кіносценаристом та державним діячем. Його не стало на 82-му році життя після тривалої недуги. Проводжали в останню путь у столиці, а от поховали, як і заповідав – на його малій батьківщині – селі Теліженці на Київщині. Яким був – лірик, зафрахтований у політику – далі в сюжеті.

До Володимирського собору поспішають ті, хто хоче востаннє віддати шану лірикові, який був зафрахтований у політику. Саме так називав сам себе блискучий поет Іван Драч. Серед квітів особливо багато – жовтогарячих соняшників. Пояснюють: "Це були його улюблені квіти. Він себе асоціював з цією квіткою, і поезія була в нього сонячна".

5 канал

Не такою безхмарною була його політична діяльність. Поет-шістдесятник 30 років був комуністом і навіть писав покаянного листа до влади, в якому відхрестився від дисидентів. Утім, після Чорнобильської трагедії остаточно впевнився – кровожерливу та брехливу комуністичну систему необхідно знищити. І очолив цю боротьбу – у 89-му Івана Драча обрали першим головою "Народного руху".

Помер Іван Драч
Помер Іван Драч5 канал

Попрощатися зі своїм колишнім керівником прийшов і його тодішній заступник – Олесь Доній. Пригадує – Іван Драч одним із перших підтримав студентів, які оголосили голодування в 1990 році, своєю присутністю підтримував молодь на акціях під стінами парламенту, а самого Донія – визволив із-за ґрат.

"У 91-му році до мене завітав і сказав, що саме він ходив до Леоніда Кравчука, щоби мене випустили з в'язниці. Після голодування я написав заяву, що це я відповідальний за захоплення університету, і щоб випустили хлопців, взяв відповідальність на себе. Стаття була – від 3 до 5 років", – згадує лідер "Студентської революції на граніті".

Івана Драча тричі обирали депутатом Верховної Ради, але в останні роки життя класик української літератури бідкався, що так багато сил, волі та енергії присвятив політиці, а не поезії, яка приносила йому набагато більше радості.

Помер Іван Драч
Помер Іван Драч5 канал

У політиці – націоналіст Степан Хмара був одвічним опонентом ліберала Івана Драча. Але визнає: "…великого українця, який багато зробив для української нації. Але в сфері культури. У сфері політики – це не його".

5 канал

Його набуток – це не лише глибока поезія, а й сценарії до десятка знакових фільмів, зокрема – "Пропала грамота" та "Камінний хрест". Навчаючись на курсах сценаристів у Москві, Іван Драч проходив практику в Сергія Параджанова під час зйомок культового фільму "Тіні забутих предків".

"Ми були розлучені на той час і я не була присутня на зйомках. Але я знаю, що Іван та Сергій дуже товаришували один з одним, і Сергій дуже його любив та поважав", – згадує Параджанова Світлана Щербатюк.

5 канал

У сценарії свого життя Іван Драч прописав фінал – поховати його в рідному селі Теліжинці на Київщині. Там, де він з'явився на світ, там хоче і спочити біля могили свого сина.

Леся Головата, Олена Сорокіна, 5 канал

Попередній матеріал
"Є два варіанти": якого результату добивається Денісова щодо Сенцова
Наступний матеріал
У нас законами порушують права людини – Лутковська
Loading...