Паска
Паска Shutterstock

Християни східного обряду святкують Великдень

Читайте по-русски
Сьогодні християни східного обряду відзначають найвеличніше свято – Світле Христове Воскресіння, або Великдень

Великдень, а саме так здавна називали українці цю особливу неділю року, є найдавнішим і вважвється найголовнішим християнським святом року і приурочене Воскресінню Ісуса Христа.

Християнська Пасха тісно пов'язана з єврейською і дослівно перекладається як "проходження повз". Але якщо для іудеїв Песах є символом визволення від єгипетської неволі й отриманням Землі Обітованої, то для християн Пасха символізує перемогу життя над смертю, звільнення від тягарів гріха, перехід зі стану несвободи в царину свободи і любові. Пасхою називається і сам Христос, принесений у жертву за гріхи людства.

За Євангеліями, після того, як Ісус прийшов до Єрусалима, він був зраджений і страчений на хресті, а потім похований у печері відданими учнями – Він воскрес. Це було так: недільного дня, прийшовши до Його гробу, жінки-мироносиці виявили, що місце поховання порожнє. Натомість побачили ангела, який сповістив їм, що Ісус воскрес. Невдовзі одній із них явився Христос і сказав про Своє воскресіння. Радісна звістка надзвичайно швидко поширилася Єрусалимом, а потім і всією Іудеєю.

Саме тому в ніч проти неділі в усіх церквах правиться святкова всенощна, кульмінацією якої є урочиста хода вірян навколо храму з запаленими свічками, великодній подзвін і сповіщення священиком двохтисячолітньої звістки: "Христос воскрес!", на що паства радісно відповідає: "Воїстину воскрес!". Наприкінці відбувається освячення пасок та крашанок (писанок), люд розходиться по домівках, обережно несучи запалені великодні свічки, і розговляється. Спочатку їдять зі свяченої крашанки та шматочка паски. Традиційним вітанням у ці святкові дні були слова "Христос воскрес!", а відповідали "Воістину воскрес!", тричі цілувалися і обмінювалися крашанками. Воскресіння Христове споконвіку було святом любові, миру, злагоди та надії.

Нагадаємо, згідно з опитуванням, попри пандемію – кожен п'ятий дорослий українець збирається на Великдень іти до церкви.

ФОТО: У Києві стартував Всеукраїнський фестиваль писанок – що стало пасхальним сюрпризом

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
У Туреччині на акціях протесту затримали понад 200 осіб
Наступний матеріал
В Україні 5094 нових випадки COVID-19, померли – ще 160 пацієнтів
Loading...

В Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь

"Шанують традиції, хоч перебувають далеко від дому": як українці в Польщі готуються до Великодня

Великдень в умовах пандемії: у церквах 30 тисяч правоохоронців контролюватимуть дотримання санітарних норм

Церемонія сходження благодатного вогню в Єрусалимі – відео

Найдорожчий за останні кілька років: у скільки обійдеться українцям великодній кошик

Єрусалимська утреня у Патріаршому соборі УГКЦ – трансляція