Запалює свічку в церкві
Запалює свічку в церкві Depositphotos

У християн східного обряду Чистий четвер – які традиції в цей день

  Читайте по-русски
  У Чистий четвер традиційно починали випікати паски

  Чистий четвер в Україні 2021 року православні християни відзначають 29 квітня. Це свято за три дні до Великодня символізує очищення тіла і душі, коли віряни вшановують пам'ять про Таємну вечерю Ісуса Христа, коли Спаситель омив ноги учням, і були встановлені таїнства причастя. У християн східного обряду – один із найважливіших днів на Страсному тижні. Про це повідомляє "Укрінформ".

  Читайте також: Великодній кошик-2021: у скільки обійдуться святкові продукти та як приготувати паску за рецептом від Клопотенка

  Вважається, що у Великий четвер при купанні можна змити з себе гріхи й очистити душу, а також зарядитися здоров'ям на цілий рік. 

  У Чистий четвер зранку обов'язково треба було побувати у церкві на літургії святителя Василія Великого і причаститися. Церква цього дня вранці згадує Таємну вечерю Ісуса з учнями, а ввечері – Страсті Христові, Його останні години перед смертю. Із вечірньої відправи віряни обережно несли "живий вогонь", або Страсну свічку. Її вважали надзвичайно помічною й запалювали під час молитви, коли виникали якісь життєві негаразди.

  У Чистий четвер також випікали паски. В Україні виготовлялося до сорока різних сортів пасок. Паски іноді називали бабами. Вони мали свою технологію виготовлення й випікання. Крім жовтих баб, які пеклися в четвер, були білі – їх випікали у п'ятницю і чорні – суботні. Жовті паски, власне найбільші й найпоширеніші, пеклися із пшеничного борошна на яєчних жовтках. Вони призначалися сонцю і небу, білі – покійникам і повітрю, "щоб не приносили лиха і смерті", чорні – господарям і всім людям, самій родючій землі. Під час виготовлення пасок дотримувалися різноманітних дійств.

  Особливо стежили за ситуацією, коли саджали паски в піч. Усіх, хто був у хаті, просили вийти на двір, "щоб не потривожити пасок".

  Топити піч годилося з тих полін, які відкладалися кожного четверга протягом Великого посту. Підпалювали дрова кількома прутиками свяченої верби.

  Саджаючи паску на черінь, господиня примовляла: "Свята пасочко, будь велична і красна, як сонце. Хай усі (перераховувалися родичі й члени родини), коли живі, будуть здорові. Щоб діти так швидко й красно росли, як ростеш ти. Світи нам, паско, як світить сонце ясне, щоб хліб на ниві був такий багатий, величний, як ти велична…".

  Читайте також: Пасха онлайн і нові обмеження: у МОЗ розробляють формат святкування Великодня

  Попередній матеріал
  "Вітаємо нову ініціативу України": США підтвердили готовність включитися в роботу "Кримської платформи"
  Наступний матеріал
  Вітренко прокоментував своє призначення на посаду очільника "Нафтогазу"
  Loading...

  Християни східного обряду відзначили Вербну неділю: як відбувалися святкові літургії у світі

  Петро Порошенко привітав українців із Вербною неділею

  Божественна літургія з Патріаршого собору УГКЦ – трансляція

  Вербна неділя-2021: як кияни відзначають вхід Господній до Єрусалиму в умовах карантину

  Свято Входу Господнього в Єрусалим: Божественна літургія зі Свято-Михайлівського собору ПЦУ – трансляція

  Християни східного обряду святкують Благовіщення: історія свята і які прикмети в цей день