Українські традиції
Українські традиції 5 канал

Для українців готують проєкт про справжні національні традиції – сюжет

Читайте по-русски
Матеріалами проєкту зможуть скористатися всі охочі: батьки, школярі та вчителі

Не виходячи з дому – навчитися танцювати "Горобчика" або "Метелицю", готувати 12 страв на Святвечір, сплести купальський вінок чи змайструвати колядницьку зірку. Музей Івана Гончара готує онлайн-проєкт "Знай свою Україну". У циклі лекцій та майстер-класів для дітей науковці розповідатимуть про справжні українські традиції святкувань Різдва, Великодня, Купала та Покрови. Лише автентика, без нав'язаної радянськими часами шароварщини. Скористатися матеріалами можуть і вчителі, і батьки, і самі школярі. Щоби Український культурний фонд фінансово підтримав онлайн-курс, авторам необхідно до середини лютого зібрати половину суми – 250 тисяч гривень. Хто і як популяризує проєкт, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Щоби спробувати на смак калиту, дев'ятирічному Іванкові доводиться кілька хвилин жваво стрибати. Школярик знає і ретельно дотримується традицій.

"Один пан тримав калиту, а інший стрибав без рук, він не мав схопити калиту руками, він мав зубами відкусити. Ти відкусив, і що тепер? І мене мали помазати сажею", – розповідає школяр Іван Прудко.

Попри те, що для звичайних відвідувачів двері зачинені, у музеї Івана Гончара гамірно – зо два десятки київських школярів на камеру експромтом розповідають значення слів, які для їхніх ровесників ще століття тому були звичними.

Якщо ж слово рідковживане – можна фантазувати, а якщо навпаки – добре знане, то й поспівати.

А от слово "толока" може загнати у глухий кут навіть досвідченого шоумена.

"Каша якась, на молоці, молочна, типу один із варіантів баношу, знаєте, толока або то, чим толочать мак, або це макітра, голова, чим ти думаєш – толокою думаю", – каже телеведучий Олександр Педан.

Наступного разу Олександр Педан уже не вгадуватиме, адже щойно дізнався, що толока – це коли громадою безоплатно допомагають комусь одному зробити масштабну роботу.

Щоби заповнити пробіли у знаннях про українську традиційну культуру, Музей Гончара розробляє онлайн-курс "Знай свою Україну". Десять років Мирослава Вертюк працювала з батьками та дітьми офлайн, вивчаючи, що і як святкували наші предки в різні пори року. А нині вже готова онлайн ділитися унікальними матеріалами з експедицій, зібраних у музеї.

"Те, до чого спростили традиційну культуру, такий сценічний веселий образ, із варениками і обов'язково в широких шароварах, насправді це не є правдою про українську культуру і нашим завданням є показати її в естетиці правдивій", – наголошує заступниця генерального директора Музей Івана Гончара Мирослава Вертюк.

Показувати ж є що, адже в Ноєвому ковчезі української культури, а саме так між собою називають працівники хату-майстерню, в якій етнограф Іван Гончар зібрав унікальну колекцію старожитностей, нині налічують уже понад 20 тисяч експонатів. Цим просвітницьким проєктом відзначатимуть ювілей – 110 річницю від народження митця.

"Хто ж як не діти? Цей найкращий ґрунт для популяризації цієї культури, основоположної культури, тому що це культура колективна, випрацювана історією, часом, відповідної ментальності", – коментує генеральний директор Музею Івана Гончара Петро Гончар.

Музейникам необхідно зібрати 250 тисяч гривень, третина з цих коштів уже є. А після такої промоції – із цільовою аудиторією, певні – до середини лютого на "Спільнокошті" вдасться дозбирати решту.

Леся Головата, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
Кінець локдауну: що та як почне працювати з 25 січня
Наступний матеріал
Масове тестування: Словаччина до середи планує перевірити на COVID-19 все населення
Loading...