Захисники України
Захисники України Facebook / Журавель Юрій Zhuravel Yuriy

80 років УПА: що спільного між теперішньою війною й українським визвольним рухом XX ст.

Читайте по-русски
Сучасні Збройні сили України наслідують військові традиції повстанців

"Самостійність здобуде не одна партія чи організація, чи окремі люди, здобуде її тільки ціла Україна" – слова головнокомандувача УПА Романа Шухевича. 14 жовтня на державному рівні відзначають дві дати – День захисників і захисниць України та 80-річчя створення Української повстанської армії – нероздільно пов'язані військовими традиціями, героїзмом, боротьбою за державність та проти того самого ворога.

Аби відновити українську державність та продовжити визвольний рух, у жовтні 1942 року керівники Організації Українських Націоналістів взялися до розбудови партизанських загонів. Ті ж згодом дістали назву Українська повстанська армія. У 40-х роках УПА боролася і проти нацистів, і проти комуністів. Бо ж відстоювали створення самостійної соборної української держави, яка мала охоплювати всі етнічні українські землі. Совєцькі комуністи повстанців таврували як пособників нацистів.

"УПА для усвідомленого українського суспільства, легенда про те, що можна чинити спротив навіть в дуже несприятливих умовах. Легенда про незнищенність, нескореність вона страшенно схожа з тим, що ми маємо зараз. Неочікуваний масштабний всенародний спротив російській агресії, з якою ми всі стикнулися зараз. Його пояснити якраз можна дивлячись на історію української повстанської армії", – пояснює історик і нардеп "ЄС" Володимир В'ятрович.

"Той величезний рух опору, який мав сотні тисячі бійців, з 1942 року і люди, які не склали зброю до 1960 років – тоді бачимо останні фіксації боїв УПА. І цього року 80 років УПА. І слід розуміти – вони воювали проти німецької окупації і совєцької окупації. І визнані нюрнберзьким трибуналом як стороною опору", – наголошує історик Олександр Алфьоров.

Синхронність боротьби Української повстанської армії та воїнів сучасної російсько-української війни є величезною, кажуть історики. Наводять приклад і всенародної мобілізації, волонтерського руху та навіть затрофеєної техніки.

"Відверта масштабна велика війна, вона пробудила в українців оцей повстанський нерв, який призвів до того, що свою землі стали готовими захищати абсолютна більшість українців. Хтось зі зброєю в руках, хтось як волонтер – тому знову ж величезні аналогії з УПА тому що, коли я бачу досить масштабний волонтерський рух я згадую як з'являлася українська повстанська армія й існувала понад 10 років за рахунок тих, кого зараз ми називаємо волонтерами. Жодної державної підтримки тоді не існувало і держава не збиралася підтримувати українську повстанську армію, більше того, робили все залежне, щоби вона ніколи не існувала", – розповідає В'ятрович.

Аби не існувало українського та самостійного – совєти намагалися придушити повстанський рух. Тих, кого вдавалося схопити, жорстоко катували та ув'язнювали. Історики проводять аналогії з сучасною боротьбою, як приклад, втеча рашистів зі своїх позицій, масовані обстріли міст та нелюдське ставлення до українців.

Сучасні Збройні сили України наслідують військові традиції повстанців. Зокрема, гасло "Слава Україні" 2018 року стало офіційним військовим привітанням, а гімн українських націоналістів – нині марш українського війська. І звучав він з укриттів бомбардованої "Азовсталі", з уст сучасних воїнок та воїнів.

Участь українок в ОУН і УПА було одним із феноменів національно-визвольної боротьби. Сучасні жінки, продовжуючи військову тяглість прародичок, стали до захисту країни. І від минулого року 14 жовтня офіційно назване Днем захисників і захисниць України.

"Навіть росіяни, які потрапляють на війну розуміють, як багато брехні про війну нинішню і про Другу світову розповідали, що війна не просто весела прогулянка до Берліна, це страждання кров і важко, а війна проти народу, а важко не побачити, що ти воюєш проти всього українського народу – це відчувається, масштабний і повсюдний спротив", – переконує дослідник УПА.

російсько-українська війна – це боротьба не лише за майбутнє, а й за наше минуле, певні знавці історії. Бо ж крім військової звитяги, розвінчуємо міфи, нав'язані совєцькою владою та її правонаступницею – росією. Як приклад, визнання 2018 року вояків УПА учасниками бойових дій.

"росія на відміну від Німеччини, це багатонаціональна держава, як б сказав, по суті, імперія. І гарантією безпеки для України і світу буде переформатування росії на сукупність національних демократичних держав. Так можливо росія матиме свою державу, але немає підстав говорити про те, що не мають мати своєї держави буряти, татари, чеченці, дагестанці", – зауважує В'ятрович.

"Ми ведемо боротьбу так само як за Україну, так і за історичний спадок, який в нас вкрали понад 200 років тому. Світ побачив викривлення, побачив, що існує вісь зла, який як криве дзеркало викривляє реальність і намагається маніпулювати цінностями європейськими і весь світ побачив і українці в майбутньому побачать – синьо-жовтий прапор стає від нині і довіку, не прапором України, а прапором боротьби з останніми тоталітарними країнами", – наголошує фахівець.

Олена Рибінська, Орест Пона, "5 канал"

Нагадаємо, 14 жовтня у християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, українці відзначають День захисників і захисниць України, День козацтва та День створення Української повстанської армії.

Як повідомляв 5.UA, головнокомандувач ЗСУ, генерал Валерій Залужний потужно привітав із Днем захисників і захисниць України.

Петро Порошенко привітав захисників і захисниць України, перебуваючи у 79-й десантно-штурмовій бригаді на Донбасі.

Це день тих, хто бореться і день того, за що ми боремося. З такими словами захисників і захисниць привітав президент України. Відеозвернення записав на схилах Дніпра у Витачеві, де колись був один із форпостів Русі.

Читайте також: Захоплюються нашою армією: світ вітає Україну з Днем захисників та захисниць

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
"Наші один х*й промажуть, а вони точно влучають": окупант жаліється на "тупорилу" артилерію рф – аудіо
Наступний матеріал
Українські сили деокупували вже 1620 населених пунктів – Офіс президента
Loading...
Як у Львові прощалися з померлою на 102-му році життя зв'язковою Романа Шухевича Ольгою Ільків – сюжет

Як у Львові прощалися з померлою на 102-му році життя зв'язковою Романа Шухевича Ольгою Ільків – сюжет

Ексголова Херсона в полоні у рашистів заявив, що вважає Шухевича героєм – відео

Ексголова Херсона в полоні у рашистів заявив, що вважає Шухевича героєм – відео

"Шухевич – герой України": у столиці під посольством Ізраїлю розмістили плакат у відповідь на заяву посла

"Шухевич – герой України": у столиці під посольством Ізраїлю розмістили плакат у відповідь на заяву посла

Футбольну арену в Тернополі, що прийматиме фінал Кубка України, перейменували на честь Шухевича

Футбольну арену в Тернополі, що прийматиме фінал Кубка України, перейменували на честь Шухевича

У Львові вшанували пам'ять головнокомандувача УПА Романа Шухевича

У Львові вшанували пам'ять головнокомандувача УПА Романа Шухевича

Роман Шухевич: історія однієї з найсуперечливіших постатей Українського руху Опору – "Машина часу", ч.5

Роман Шухевич: історія однієї з найсуперечливіших постатей Українського руху Опору – "Машина часу", ч.5