"Золотий" опалювальний сезон: які будуть тарифи для українців на газ і тепло та як до цього причетна РФ

Опалювальний сезон 5 канал / Час. Підсумки тижня
Попри рекордні ціни, запастися газом Україна таки встигла. Сховища для опалювального сезону заповнені

Газ точно золотий. Цього тижня ціна на блакитне паливо в Європі знову побила черговий рекорд – понад $900 за тисячу кубометрів. Причина того – низькі запаси газу в європейських сховищах. І знову до цього причетна Росія.

Зрозуміло, що кожна звістка про стрибок цін у Європі лякає українців. Адже якщо влада обіцяє тримати ціни для населення на рівні 8-9 гривень за куб, то для всіх інших споживачів ціну диктує ринок. А він – прив'язаний до європейських стрибків. І їм треба готуватися до найгіршого і платити щонайменше 20 гривень за куб. Принаймні контракти за такою ціною вже почали укладати. А торік купували десь по 6. Так що різниця відчутна.

На місцях влада вже напружилася. Бо там зайвих грошей на газ чи різницю в його оплаті точно немає. Але ж завжди є українці, на плечі яких перекладають платежі. То чого очікувати від опалювального сезону, який вже от-от почнеться – кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу розбирався для "Підсумків тижня".

Стара радянська багатоповерхівка. Така сама, як і десятки інших у Білій Церкві на Київщині.

Сіра панелька поступово стає розумним будинком. Мешканці об'єдналися і заходилися переобладнувати свою багатоповерхівку. Замінили вікна. Встановили тепловий пункт. Взимку він автоматично регулює температуру в будинку. Навіть враховує погоду на вулиці. У квартирах замінили труби та батареї. Тепер на кожній висить сенсор, який автоматично передає показники.

Руслан Степанський, проєктний менеджер Державного фонду енергоефективності, розповідає: "Ми можемо бачити, яка кімната скільки бере енергії. Ми відключили місця загального користування від опалення. Це рішення мешканців. – Морозу не буде у коридорах? – Загалом 17 градусів, я заміряв, це без опалення".

Переобладнання будинку коштувало понад 3 мільйони гривень. Більшість коштів заплатив уряд і місцева влада. Економію, кажуть мешканці, відчули у березні, коли вся техніка запрацювала повноцінно. Тепло їм обійшлося на третину менше, ніж мешканцям сусідніх будинків.

Мешканка будинку Олена Синельникова говорить: "Нам зробили сушарки для рушників від опалення і тепер у ванні сухо і тепло. Бо раніше навіть пліснява була. Температура влаштовує. Економніше стало. Ми ж можемо тепер прикрутити, якщо занадто тепло".

Економити на опаленні хотіли і мешканці іншого будинку. На даху встановили нову газову котельню. Але більшість постачальників блакитного палива об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків пропонують ринкову ціну. А з такою вартістю газу опалення в цьому будинку буде золотим.

Наталія Ретта, голова правління ОСББ, говорить: "Постачальники газу надають комерційну ціну. Це вже близько 20 гривень. Для населення – це не більше 7,99. Але таку ціну зараз може дати лише "Нафтогаз". Є така невідповідність: у законі "Про ОСББ" ми населення. Ми платимо як населення. А в Законі "Про ринок газу" ми не вважаємось чомусь населенням. І цю колізію треба прибрати законодавчо".

Утримати тарифи цього опалювального сезону не вдасться. Але до його початку лічені тижні, утім скільки платитимемо за тепло та гарячу воду, у більшості міст не зрозуміло й досі. Влітку уряд переклав усю відповідальність за зміну тарифів на місцеву владу. А вона хоч і заявляє про збиткові тарифи, змінювати їх не поспішає.

Опалення в Україні
Опалення в Україніtva.ua

Директорка КП "Теплопостачання міста Одеси" Анна Позднякова говорить: "Уперше в нашій практиці і у практиці поставок газу запроваджуються авансові платежі. Безумовно, це викликає певні перестороги, оскільки наші клієнти розраховуються з нами вже постфактум. Наступний дуже спірний факт – це нарахування штрафних санкцій. Якщо підприємство несвоєчасно проведе розрахунки за газ. Але нарахування це відбувається не на суму недоплати, а на весь об'єм газу".

Одеситка Оксана у минулому опалювальному сезоні за тепло платила приблизно 900 гривень на місяць. Про можливе підвищення тарифів чула. Але поки що одеська влада нову вартість опалення не оприлюднила.

Жінка говорить: "Буде важкувато. Але якось будемо платити. Що ми можемо зробити? У нас маленька площа – 34 квадрати. Але для такої маленької теж багато. У мене сусіди, у яких 87 квадратів, то вони платили до 3 тисяч гривень".

Теплопостачальні компанії в тотальних боргах. Без додаткових грошей з місцевих бюджетів їм не обійтися. За підрахунками Асоціації міст України, йдеться про 25 мільярдів гривень. І далеко не всюди на місцях знайдуться хоч якісь кошти.

Борги теплопостачальних компаній
Борги теплопостачальних компаній5 канал / Час. Підсумки тижня

Максим Білявський, директор з інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України", каже: "У нас виникає запитання до теплогенеруючих компаній. Чому вони не переглядали тариф на опалення торік, коли ціна газу в середньому була 4 гривні 50 копійок?".

Голова асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк говорить: "Десь на відсотків 25-30% може вирости вартість тепла у багатьох теплокомуненерго. Можна змусити продати газ українського виробництва трохи дешевше і цей газ піде фактично для населення. Але бюджет і комерційні установи будуть платити по повній".

По повній – це по 20 гривень за кубометр. Або й більше. Для лікарень, шкіл, садочків газ став майже золотим. Бо ціни стрибають чи не щодня.

Ціни на газ у Європі сягають чи не тисячі доларів. Це рекорд. Та чи можна зменшити вартість? Відповідь однозначна: так. Варто лише, аби Росія прокачувала більше газу українськими трубами. Київ готовий, а от Москва цього не хоче.

Тому труби заповнені лише на третину. Росія шантажує Європу. А від тамтешнього газового ринку залежить і Україна.

ГТС України
ГТС України5 канал / Час. Підсумки тижня

Генеральний директор оператора Газотранспортної системи України Сергій Макогон говорить: "Ми готові надати додаткові потужності в розмірі, що перевищують "Північний потік-2". Якщо буде завтра заявка від "Газпрому" на додаткові обсяги газу, то "Північний потік-2" не потрібен".

Начальник закарпатського управління магістральних газопроводів Віталій Лукіта каже: "Ми готові до збільшення транзиту. Цей процес не треба налагоджувати, він готовий. Нам потрібна команда. І ми його виконуємо". 

Попри рекордні ціни запастися газом Україна таки встигла. Сховища для опалювального сезону заповнені.

Сергій Перелома, т.в.о. генерального директора "Укртрансгазу", говорить: "Російський "Газпром", користуючись нагодою трохи маніпулювати обсягами поставки до Європи, зводить до такого шаленого зростання цін, яке ми спостерігаємо".

Володимир Рудко, головний інженер "Укртрансгазу", каже: "В нас є досвід із 2009 року, коли фізично був припинений транзит газу через Україну і при тому всі користувачі України були забезпечені необхідними об'ємами газу".

Депутати Європейського парламенту вже вимагають розслідувати причетність Росії до зростання цін на газ. Така висока вартість блакитного палива неабияк наполохала навіть найзаможніші країни ЄС.

Що вже говорити про Україну. А опалювальний сезон цього року може розпочатися незвично рано. Вже у жовтні синоптики прогнозують перші сніги.

Сергій Барбу, Анна Кудрявцева, Богдан Танасійчук, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Чипування та інші міфи: чому українці не довіряють вакцині від коронавірусу
Наступний матеріал
Журналісти "5 каналу" з'ясували нові факти про смерть Чорновола, які вказують, що це таки було вбивство
Loading...