Ринок
Ринок Shutterstock

"Золоті" продукти – чому за останній рік подорожчали товари та чи можна очікувати на зниження ціни

Читайте по-русски
Фермери та економісти хочуть, щоб Антимонопольний комітет працював краще

"Золота" олія, гречка та цукор. Ціни на продукти в Україні протягом року стрімко повзуть догори. Вартість деяких продуктів  збільшилася мало не вдвічі. То на скільки більше витрачаємо, аби заповнити холодильник? Чому подорожчали продукти і чи можуть упасти в ціні – з'ясовувала журналістка "5 каналу" Олена Рибінська.

За кілограм гречки, цукру та пляшку олії торік у цей період я віддавала трохи більше як 50 грн. Цьогоріч мінімум 113 гривень мушу заплатити на касі магазину чи базарі. Експерти певні, зростання цін на цьому не припиниться, хіба що на сезонні овочі та фрукти

"Раніше у мене черги стояли, зараз немає. Усі в основному жаліються, що немає грошей", – розповідає продавчиня Віра.

Та овочі і фрукти на ринках і полицях магазинів з'являються вже з цьогорічного врожаю. Найбільше витягнуть грошей із гаманців торішні врожаї і продукція з них, відповідно.

Станом на вересень, майже на вагу золота стали олія і цукор. За рік здорожчали на 70-75%. Масло вершкове плюс 9% і коштує 174 гривні за кілограм. Додав і буряк майже наполовину – нині вартує понад 7 гривень. За капусту правлять 15 гривень, морква на чверть дорожча і коштує майже 8 гривень за кіло. Яловичина плюс 13% – майже 110 гривень за кілограм, свинина дешевша. Плюс 5% до ціни та коштує майже 90 гривень.

"Споживчі ціни складаються протягом року – чим далі від збирання врожаю, тим ціна більше росте, на прикладі олії цього року", – пояснює директор Інституту аграрної економіки Юрій Лупенко.

Торік ціни на соняшникову олію на світових ринках стрибнули догори, з ними – і вартість на українському.

"У світі 70% зростання ціни на олію, то і в нас зростання на 70%. Цукор в світі тростинний, в нас буряковий, 30% різниці в ціні. Олія в світі на 15% пішла вниз, то в Україні лише на 1,5%", – зазначив економіст Олег Пендзин.

Нижчими ціни на олію могли стати і в Україні, кажуть фермери та економісти. Якби за справу взявся Антимонопольний комітет. Саме він має контролювати змови продавців.

"Корпоративна змова, коли 6-7 основних торгових мереж. Домовилися, і о 8-й годині відкрився магазини і скрізь підіймається ціна. Не чекайте бажаного результату від нашого антимонопольного комітету", – переконаний почесний президент Асоціації фермерів України Микола Стрижак.

Цьогоріч фермери очікують гарні врожаї. Приміром, ранніх зернових уже зібрали на рекорд. Але навіть за таких умов не треба чекати дешевого хліба. 

"Урожайність всередині особливо не впливає, бо ми є учасниками світового ринку", – каже почесний президент Асоціації фермерів України Микола Стрижак.

Великі врожаї – не завжди гарні прибутки. Прилавки мало на ламаються від ягід та фруктів. Через це ціни доводиться скидати. А страждають фермери. 

"Урожай дуже великий. Ціни хотілося б більші, але дякую, що і на цій ціні продати можна. Невигідно возити по цій ціні", – зазначає фермер-продавець Віталій.

"Ціни дуже низькі, для покупця добре, а для аграріїв, фермерів, то ціни падають нижче собівартості. Багато негативу дає зростання енергоресурсів, паливо, електроенергія – на зберігання, і тоді збільшується собівартість", – зазначив голова асоціації овочівників Біляївського і Овідіопольського районів Денис Ткаченко.

А ось малина цього року вродила не скрізь. Відтак, ціни підскочили.

"Ціни? Ціни такі, як і мають бути. На малині, на ягодах трудові затрати великі, а ніколи воно так не цінується – селянський труд. Ми, прості робітники, люди у виграші, має бути так завжди", – каже фермерка Тетяна Нечитайло.

Ціни на харчі до кінця року йтимуть догори і надалі. Уповільнити зростання вдасться, коли на прилавках з'являться харчі, вироблені зі свіжого врожаю. 

"В серпні інфляція продовжила прискорюватися, вплив на цінову динаміку мали високі ціни на електроенергію в світі, несприятливі погодні умови. Інфляція сповільниться наприкінці 2021 року, до 5% повернеться у 2022 році", – сказав голова НБУ Кирило Шевченко.

Саме 5% відсотків інфляції – орієнтир Національного банку на 2022-й. Тобто наступного року ціни мають зростати, але не так стрімко.  

Олена Рибінська, Богдан Танасійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Парламентська ТСК мала би викликати Зеленського і Єрмака для свідчень щодо "вагнергейту" – нардепи
Наступний матеріал
В Україні каратимуть за сексизм та гендерні стереотипи в рекламі
Loading...

"Нафтогаз" як постачальник "останньої надії" підвищив ціну на газ у вересні

У Кабміні очікують значне зниження цін на соняшникову олію – назвали терміни

В Україні зросли тарифи та ціни на продукти: у Держстатистики порахували, у яких регіонах українці платять найбільше

На Київщині дешевшає проїзд у приміських маршрутках: які причини

"Золотий" газ, або чому його ціна на українських заправках зросла

Липнева інфляція в Україні перевищила 10% – дані Держстату