З 1-го листопада має здорожчати газ для населення. Ціна підніметься на 23,5%. Чи потягне це одразу підвищення тарифів на опалення і гарячу воду? Відповідь на ці запитання шукали журналісти "5 каналу".
Володимир з Дніпра готується до морозів. Для економії чоловік уже утеплив фасад приватного будинку, встановив пластикові вікна. А ще замінив газовий котел на змішаний, щоб знизити залежність від нової ціни на блакитне паливо.
Зізнається: "Такі ціни лякають нас, тому ми вирішили опалювати дровами, вугіллям, палетами. Це приблизно наполовину економніше".
А от у Лілії Батюк – мешканки багатоповерхівки в Києві – опалення й гарячої води поки що немає, попри старт сезону. Жінка чекає на тепло та з острахом – на нові платіжки. Минулої зими за опалення двокімнатної невеликої квартири віддавала приблизно 1,5 тис. грн, хоча батареї були ледь теплими.
Бідкається: "Батареї навіть в опалювальний сезон... Вони не те щоб холодні, але руку можна покласти і погрітися. Встановити щось інше – це теж витратно. Це потрібно теж ще сидіти, рахувати, і питати, що можливо в квартирі зробити або переробити".
Скільки саме доведеться платити за опалення та гарячу воду – стане відомо не раніше листопада. Кожне підприємство-постачальник послуг має узгодити перегляд тарифів з профільною національною комісією – НКРЕКП. Окрім того, своє слово має сказати й місцева влада. В Києві – розпочали підготовку.
Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв пояснює: "Тут три компоненти: теплова енергія, опалення і гаряча вода. Ці тарифи будуть розглядатися спільно і відповідно затверджуватися. Точно зараз сказати по датах, чи це 1 грудня будуть нові тарифи на теплову енергію, чи це буде 1 січня – поки що ми не можемо".
А ось у Дніпрі лунають конкретніші терміни: до нового року тарифи не переглядатимуть. Місцеве комунальне підприємство "Теплоенерго" опалює ¾ мешканців міста. Там почали збирати документацію для подання до НКРЕКП.
У профільній Національній комісії відмовляються надавати коментарі щодо очікуваного перегляду комунальних тарифів. А ось у Кабміні прогнозних цифр не приховують.
"Я не комісія, але враховуючи те, що 80% в тарифі на тепло та гарячу воду – це тарифи на газ, за попередніми підрахунками це буде порядку… За моїми підрахунками, це не офіційно, повинно бути десь 16%", – ділиться міркуваннями міністр соцполітики Андрій Рева.
Заощадити можна, якщо не втрачати тепло, каже експерт з питань енергетики. Марія Яковлєва закликає уряд збільшити фінансування програм з енергомодернізації: "Щоб населення не було заручниками в своїх оселях. Сьогодні воно ніяк не може вплинути на своє енергоспоживання. Лічильників немає, регуляторів немає, утеплити своїми силами оселю воно не спроможне".
Окрім того, Марія Яковлєва спростовує чутки про те, що тарифи матимуть зворотню силу – тобто споживачам донарахують комунальні платежі "заднім числом". Лише якщо постачальники послуг встигнуть затвердити документи в НКРЕКП у листопаді, за цей місяць доведеться платити більше. Якщо перегляд відбудеться у грудні, листопад залишиться за старими розцінками.
Анна Брикова, Анна Мірошниченко, Наталія Світлова, "5 канал"