5 канал

"Удавка на шиї ЄС": загрози "Північного потоку-2" обговорили на форумі "Україна-Європа" в Польщі

Найбільше завершення будівництва бояться східноєвропейські держави, адже трубу в обхід України Москва може використати для шантажу

Російська агресія проти України, шантаж енергоресурсами та гібридна війна, що триває на видимих і невидимих фронтах, – такі питання порушували на полях 12-го Форуму "Європа-Україна". Як протидіяти цим загрозам та хто ще потерпає від російської гібридної війни – дізнавалася Ірина Родіна.

Енергетична залежність збільшує ризик війни, а однією із загроз для безпеки Європи є російський проект "Північний потік-2" – у цьому впевнені учасники форуму в польському Жешуві.

Найбільше бояться східноєвропейські держави, адже трубу в обхід України Москва може використати для шантажу. Якщо проект "Північний потік-2" таки добудують, Росія зможе впливати на ситуацію в регіоні Балтійського моря. Тому цей газогін насамперед – політичний проект, а не економічний, переконані учасники форуму.

"Газогін, певно, вирішує якісь проблеми німецького бізнесу, хоча це сумнівно з польського погляду. Попри те, що є країни-транзитери, як-от Україна, Білорусь та Польща, з нами ніхто не вів справжніх консультацій з цього приводу. Це проект вузькополітичний, адже він іде на користь однієї країни – постачальника енергоресурсів", – переконаний Надзвичайний і Повноважний Посол Польщі в Україні (2005-2010) Яцек Ключковський.

"Ми вважаємо "Північний Потік-2" суто політичним проектом і рішуче виступаємо проти нього. Він несе в собі чимало геополітичних загроз. Не лише через економічні збитки для України. Якщо Путін зрозуміє, що транзитні труби для поставок газу через Україну до Європи більше не потрібні, він може знову відчути бажання вдатися до агресивних дій проти України", – заявив прем'єр-міністр Литви (1999-2000, 2008-2012) Андрюс Кубілюс.

Офіційна позиція Німеччини до проекту "Північний Потік-2" така: після побудови нового газогону Росія має зберегти транзит і через Україну. Однак українські оглядачі кажуть, що жодних конкретних зобов'язань на себе поки що ніхто не бере. Тому Берліну необхідно якнайшвидше переглянути свою позицію, зважаючи на агресивну політику Росії.

"Сильним аргументом є те, що зробила Росія протягом останнього часу і в Азовському морі, і в Керченській протоці у зв’язку зі спорудженням так званого Кримського мосту, де вона показала – там, де з’являється нова інфраструктура, обов’язково збільшується військова присутність Росії. Проектуємо це на Балтику і бачимо ситуацію. Якщо крім існуючого "Північного потоку" там з’явиться ще один, ПНПТ2, – це означає, що Росія збільшуватиме свою воєнну присутність", – висловився президент центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

"Північний потік-2" – це один з інструментів гібридної війни, яку Росія веде не лише проти України, а й усієї Європи. Поява правих та лівих сил, які виступають проти ідеї об'єднаної Європи – це прямий наслідок агресивних дій Кремля – констатують українці.

"Північний потік-2" суперечить не лише інтересам нашим, українським, з огляду на втрату транзитних можливостей газотранспортної системи. "Північний потік-2" – це удавка на шиї Європейського союзу. Але очевидно, що це також є одним з елементів і результатів гібридної війни, яку Росія веде по всіх фронтах – і передусім на європейському театрі дій", – заявив глава МЗС України (1998-2000, 2005-2006) Борис Тарасюк.

"Північним потоком-2" можуть почати прокачувати газ вже у другій половині 2022-го. У Москві не приховують: тільки-но його запустять – об'єми транзиту газу через Україну значно зменшать. Тому учасники форуму закликають – доки цього не сталося, об'єднана Європа повинна сформулювати єдину позицію і висунути свої умови Кремлю.

Ірина Родіна, Сергій Новіков, "5 канал"

Попередній матеріал
"У них ніякої моралі немає": окупанти, витіснивши мешканців Жолобка, оселилися в їхніх будинках – репортаж
Наступний матеріал
Євстратій Зоря розповів, як Москва намагалася підкупити митрополитів Грецької Церкви, аби зірвати надання автокефалії ПЦУ
Loading...

У Польщі обговорюють загрози від "Північного потоку-2" – включення з форуму "Україна-Європа"

Кремль додатково виділив гроші на втручання у вибори в Україні: зовнішня розвідка дізналася суму

У Міноборони розповіли, як Кремль використовує ФСБ на непідконтрольних Україні територіях

Стало відомо, за якої умови Японія погодиться на мирний договір із РФ

Абсурдний вирок суду РФ: адвокати всіх 24 полонених українських моряків подали апеляцію

За роки окупації РФ вивезла з Криму щонайменше мільйон археологічних артефактів – МінТОТ