'Північний потік-2'
'Північний потік-2' 5 канал

Удар нижче пояса для "Газпрому": як на санкції США відреагували Україна, Європа та РФ – реакції полярні

Читайте по-русски
Економічні обмеження стосуються всіх компаній, що беруть участь у спорудженні газогону, а також їхніх керівників

Удар нижче пояса. Швейцарська компанія Allseas призупинила будівництво газогону "Північний потік-2" через американські санкції. Вони викладені у військовому бюджеті США й набули чинності відразу після підписання президентом. Німеччина, Євросоюз і Росія обмеження вважають недружнім кроком, утім припиняти проєкт не планують. Україна ж натомість вбачає в санкціях переваги для вітчизняної енергетики. Реакції збирала Христина Катарина.

Санкції в дії. Ключовий підрядник "Газпрому" – швейцарська компанія Allseas призупинила будівництво трубопроводу "Північний потік-2".

"Компанія діятиме відповідно до положень про згортання робіт, передбачених цим проєктом. Ми очікуємо на відповідні нормативні, технічні й екологічні роз'яснення від органів США", – йдеться у заяві компанії.

Санкції США стосуються всіх компаній, що беруть участь у спорудженні газогону, а також їхніх керівників. Підприємства повинні негайно припинити будівництво. Інакше керівникам заборонять в'їзд до Штатів, а також заблокують їхнє майно та активи у США. Вашингтон вважає трубопровід політичним проєктом, який ще більше посилить залежність Європи від Росії.

"Німеччина не може мати понад 50 тисяч чудових американських солдатів на своїй землі й водночас купувати російський газ. Це черговий приклад того, як наші союзники дурять нас всі ці роки. Але я покладу цьому край. Їм слід обрати, на чиєму вони боці!" – заявив Дональд Трамп.

Німеччина обмеження розкритикувала. Твердить: вони завдають удару по німецьких і європейських підприємствах і втручаються у внутрішні справи. "Ордером на економічний арешт" назвали кроки Вашингтона в МЗС Росії. Кремль пообіцяв продовжити будівництво газогону всупереч будь-чиїм санкціям. Як Берлін, так і Москва переконані: обмеження не завадять завершити трубопровід – лише уповільнять процес.

"Насправді йдеться не про сприяння європейцям у безперебійному забезпеченні енергоносіями за прийнятними цінами, а про прагнення позбавити їх гарантованих джерел такого постачання з Росії. У Вашингтоні вирішили, що заради геополітичних амбіцій і комерційної вигоди можна не шкодувати нікого, навіть найближчих партнерів з НАТО", – йдеться в заяві російського дипвідомства.

'Північний потік-2'
'Північний потік-2'5 канал

Що для "Газпрому" невтішні новини, для "Нафтогазу" – "найкращий передноворічний подарунок". Так санкції проти "Північного потоку-2" назвав голова компанії Андрій Коболєв. Прем'єр України Олексій Гончарук натомість переконаний: обмеження допомогли зберегти роль України, як транзитера газу до Європи.

"Санкції посилили переговори з Росією щодо транзиту газу до Європи й зіграли ключову роль у запобіганні будь-якій монополії на енергетичному ринку Євросоюзу. Обмеження забезпечують стабільні ринки й конкурентні ціни для всіх європейських споживачів. Україна розділяє позицію держав ЄС, які останні 4 роки протистояли будівництву цього політичного проєкту. "Північний потік-2" не повинен бути завершений", – переконаний прем'єр-міністр Олексій Гончарук.

"Північний потік" – це спільний проєкт Росії і Німеччини. Перша гілка газогону, яка пролягає в обхід України – дном Балтійського моря – запрацювала ще у 2011-му. Втім через низькі обсяги транспортування пального, Москва та Берлін вирішили побудувати другу гілку. Нею планують перекачувати до Європи 55 мільярдів кубометрів газу щороку – через води Росії, Фінляндії, Швеції, Німеччини та Данії. Натепер росіянам залишилося прокласти близько 10% труб.

Христина Катарина, "5 канал"

Наступний матеріал
"Різдвяний пряник": як діє масштабна благодійна акція на підтримку онкохворих дітей в Луцьку
Loading...

"Це не футбольний матч, а доля моєї країни" – Порошенко про підсумки Нормандських переговорів

Конгрес США планує до 20 грудня схвалити проєкт, що включає санкції проти "Північного потоку 2" – ЗМІ

Санкції проти "Північного потоку-2" включили до проєкту оборонного бюджету США