Новий ринок електроенергії
Новий ринок електроенергії Depositphotos

"Ціни на електроенергію незабаром зростуть щонайменше у півтора раза" – ексголова "Укренерго"

Читайте по-русски
За його словами, критичною точкою буде травень-червень поточного року

Ціни на електричну енергію в Україні різко зростуть, оскільки потрібно перекрити накопичення боргів на ринку. Про це ексголова Укренерго Всеволод Ковальчук сказав у інтерв'ю Радіо НВ.

"На ринку електроенергії велика криза неплатежів. Як увійшли на ринок з багатьма десятками мільярдів боргів за попередні періоди (загальний борг усіх був понад 30 мільярдів), так ще й приросло кілька мільярдів боргів за ці нещасні перші пів року роботи ринку", – заявив він.

Ковальчук додав, що нову модель ринку електроенергії, яка була запущена 1 липня минулого року, не можна називати ринком через надзвичайну зарегульованість і вплив держави через механізм покладання спеціальних обов'язків для забезпечення низької ціни для населення і через зелений тариф.

"Гарантований покупець на себе все натягує, натягує, щоби йому вистачило грошей розрахуватися з "зеленими" і поставити електрику дешевше для населення, і йому не вистачає коштів – під 20 мільярдів дефіцит. На нас як на системного оператора також покладено законом і правилами частку відповідальності за ці суспільні обов'язки, через наш тариф компенсується левова частка компенсації "зеленим". Наш тариф через це стрімко зріс. Тобто наш тариф як те, що ми використовуємо на життя, не змінився, але додалися ці ринкові зобов'язання", пояснив Ковальчук.

Ексголова "Укренерго" сказав: "Сукупна ціна на електрику спочатку зросла, потім трохи впала, але в цих умовах накопичуються борги, мільярди гривень на балансувальному ринку, мільярди гривень на послугах передачі електричної енергії, величезна заборгованість так званого "постачальника останньої надії", який має постачати тим, у кого зник нормальний контрактний постачальник. Великі державні підприємства, наприклад "Вода Донбасу", досі не сплачують за електричну енергію".

На його думку, через це ціни на електричну енергію зростуть. Ймовірність такого сценарію перевищує 90%:

"Ймовірність сценарію з відключеннями я оцінюю менш ніж в 1%. Вірогідність сценарію з підйомом цін для населення і поверненням цін для промисловості до показників, наприклад, жовтня-листопада минулого року (бо зараз він нижчий) я оцінюю на 90+%. Ще десь 5-10% я залишаю на сценарій дефолту "зелених", тобто держава піде на відмову від своїх зобов'язань, створить інвестиційну кризу заради зменшення соціальної напруги", вважає колишній голова "Укренерго".

За його словами, критичною точкою буде травень-червень поточного року.

Ковальчук додав, що зараз середньозважена ціна на електроенергію для населення становить близько 1,28 гривні за кіловат-годину (без ПДВ).

"В нас є області, наприклад Луганська, у яких тільки тариф на розподіл становить 1,14 гривні. Якщо до цього додати передачу і поставку, то там ціна електрики як товару взагалі від'ємна. Об'єктивно цей тариф не відповідає економічним реаліям. Тому він зросте, вони не зможуть довго це стримувати. Зросте щонайменше у півтора раза", заявив він.

Як повідомляв 5.UA, українцям розповіли, як правильно скаржитися на незадовільну якість постачання електроенергії. 

Попередній матеріал
Участь України у "Євробаченні" під загрозою зриву: що відбувається із Суспільним
Наступний матеріал
В Україні розробляють мобільний додаток для виклику поліції My Pol – що відомо
Loading...

Чекали і дочекалися: на Одещині через снігові замети сотня будинків без електрики

У двох областях через негоду знеструмлено 602 населені пункти – подробиці

На Донеччині 24 тисячі осіб залишились без світла через ремонтні роботи – скільки триватимуть

Не можна прагнути євроінтеграції і купувати енергію в Москви – Чийгоз

У ВР ухвалили закон, що забороняє імпортувати електроенергію з Росії – що ще передбачає

Міненерго планує підвищити тарифи споживачам, які використовують багато електрики