Територіальна оборона
Територіальна оборона Армія FM / Facebook

Представники держвідомств посварилися при розподілі бюджетних грошей на 2020 рік – ЗМІ

Читайте по-русски
У варіанті бюджету, схваленому парламентом у І читанні в жовтні, розподіл грошей для силовиків і правоохоронців був приблизно таким самим, як і в бюджеті-2019. Але при цьому з'явилася новація: в проєкті бюджету до І читання уряд істотно збільшив фінансування РНБО – майже в 160 разів

У суботу, 2 листопада, РНБО розглянула проєкт бюджету на 2020 рік для правоохоронних та військових структур. Вирішували, кому і скільки додати грошей до показників, ухвалених парламентом у першому читанні. А наступного дня уряд ухвалив проєкт бюджету і заявив про готовність передати його до парламенту для ухвалення в цілому. Про таке повідомляє "ВВС Україна" посилаючись на власні джерела.

"Уперше це бюджет розвитку країни та безпеки людей", – похвалився прем'єр Олексій Гончарук.

Як повідомляє видання, у варіанті бюджету, схваленому парламентом у І читанні в жовтні, розподіл грошей для силових та правоохоронних структур був приблизно таким самим, як і в Бюджеті-2019. Тобто показники фактично скопіювали.

Але при цьому з'явилася одна новація: в проєкті бюджету до І читання уряд істотно збільшив фінансування РНБО – майже в 160 разів (до 28 млрд грн). Як пояснив Олександр Данилюк, який на час формування бюджету нацбезпеки був секретарем РНБО, ця сума згодом буде розподілена між силовими відомствами – гроші підуть тим, хто демонструватиме реформи. І кожен керівник відомства має переконати РНБО виділити кошти саме йому.

Таке копіювання цифр негативно сприйняли у відомствах. Наприклад, у Міноборони ті самі 102 млрд на наступний рік вважали недостатніми, а для прикордонників, яким навіть не вистачає пального, бюджет на рівні 2019 року був би просто катастрофічним.

Як нагадує BBC News Україна, у прикордонній службі вже виникали великі проблеми, пов'язані з недостатнім фінансуванням. Це призвело до масового відтоку кадрів та некомплекту на кордоні. Звичайно, прикордонна служба сподівалася на збільшення свого бюджету у 2020 році. Незадоволені проєктом бюджету і в СБУ, на яку чекає радикальна реформа. Як її проводити без грошей – питання.

З огляду на ці проблеми, силові структури покладали великі сподівання на додаткові мільярди від бюджету РНБО. Та задоволеним лишилося лише Міноборони.

Нарада в РНБО в суботу, 2 листопада, відбувалася без участі Зеленського, керував процесом секретар цього органу Олексій Данілов. Як повідомляє видання, не всі керівники силових відомств були задоволені пропозиціями щодо фінансування на наступний рік.

"Знову всі гроші віддають армії", – цитує BBC News Україна одного з учасників наради.

Як стало відомо, найбільшу незгоду з рішенням Ради нацбезпеки щодо розподілу коштів висловив керівник СБУ Іван Баканов. Через це виникла гостра суперечка між ним і міністром оборони Андрієм Загороднюком. Баканов намагався довести, що на часі – саме реформа СБУ, яка вже "перезріла та потребує фінансів".

У коментарі BBC News Україна Баканов підтвердив, що незадоволений фінансуванням, адже грошей вистачає лише на зарплати, а на розвиток передбачили лише 5%.

"Буду звертатися до парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони", – сказав керівник спецслужби.

У проєкті бюджету на спецслужбу передбачили майже 12 млрд гривень – на 2 мільярди більше, ніж торік. Але мінімальна потреба, за даними спецслужби, становить 15,5 млрд. Тобто СБУ не вистачає 3,5 млрд гривень, щоб прожити наступний рік і запустити реформу.

Тим часом прикордонна служба сподівалася у 2020 році прирівняти зарплати до рівня військових ЗСУ, які у 2019 році отримали підвищення на третину. Але з цим проєктом бюджету таке нереально – грошей дали значно менше за потребу.

Наприклад, на сьогодні в зоні ООС прикордонник у середньому отримує на 7 тисяч гривень менше за військового ЗСУ. Новий бюджет трохи зменшить цю різницю, але повністю її не подолає. Через це триває масовий відтік кадрів із кордону.

За даними відомства, у 2017-2018 роках показник звільнень збільшився удвічі порівняно з попередніми роками (у 2015-2016 роках звільнилося по 1300 контрактників, у 2017–-2018 роках – 2 912 та 2 557). За десять місяців 2019 року службу покинуло 2200 контрактників, до кінця року цей показник, прогнозовано, буде більший. Тобто за рік прикордонна служба ризикує втратити близько 3 тисяч військовослужбовців – рекордний показник за всю її історію.

Як повідомляє BBC News Україна, єдиним відомством, яке задоволене рівнем бюджету на наступний рік, є Міноборони.

"Головна мета оборонного відомства – це розвиток Збройних сил України, тому відсоток бюджету істотно зріс і має стати найбільшим бюджетом з часів незалежності України", – сказав під час презентації бюджету міністр Андрій Загороднюк.

У Міноборони виданню повідомили, що бюджет відомства на 2020 рік становитиме 125,1 млрд гривень – на 23% більше за попередній.

На закупівлю нового озброєння та техніки направлять утричі більше коштів, ніж минулого року. За словами міністра, саме це буде пріоритетом ву бюджеті відомства.

Тим часом в СБУ вказують на незбалансованість розподілу видатків на сектор нацбезпеки та оборони, що призводить до фінансування спецслужби за "залишковим" принципом.

"За 2014-2020 роки видатки Міноборони (як основного органу сил оборони) зросли у 8,4 разів, у той час як СБУ (як основного органу сил безпеки) – лише у 3,7 разів", – повідомили в службі.

Схожі скарги і в інших силових структур. За даними BBC News Україна, незадоволені проєктом і в МВС. Там сподіваються на внесення змін на етапі обговорення в парламентських комітетах.

Варто зазначити, що диспропорції у фінансуванні силових відомств почали зростати ще за попередньої влади. У 2014 році, отримавши повністю недієздатні Збройні сили, уряд кинув усі можливі ресурси на відновлення боєздатності. Тому армія щороку при формуванні бюджету була в пріоритеті, згодом перегнавши забезпеченням інші структури. Після кількох етапів підняття зарплат військовим ЗСУ, військовослужбовці інших формувань залишилися далеко позаду, нагадує видання.

У парламентській опозиції критикують проєкт бюджету за такі диспропорції та прогнозують кадрову кризу в лавах окремих структур.

"Ситуація з Держприкордонслужбою – кричуща. Якщо керівництво Офісу президента та уряд заявляють про пріоритет боротьби з контрабандою, то створювати штучну кризу серед прикордонників – нелогічно", – коментує депутатка від "Європейської солідарності" Ірина Фріз.

Та у провладній партії запевняють: знають про диспропорції, але розуміють логіку –приділяти більше уваги ЗСУ.

"Ми розуміємо і знаємо, що основний тягар війни, міжнародного збройного конфлікту фактично лягає сьогодні на ЗСУ. І також розуміємо, що нам потрібно сформувати резерв", – каже член комітету з нацбезпеки і оборони, депутатка від "Слуги народу" Ірина Верещук.

За її словами, навряд чи на стадії обговорення бюджету вдасться внести якісь зміни, адже видатки на нацбезпеку та оборону вже затвердила РНБО. Та цілком реально, що для вирішення цих проблем згодом до держбюджету можуть внести зміни.

Нагадаємо, 4 листопада політтехнолог Віктор Уколов на своїй сторінці в Facebook написав, що видатки на оборону і безпеку зменшили на 123 мільярди гривень.  

"Бюджет на оборону і безпеку зменшили на 123 мільярди гривень. На фото – рішення РНБО ще за Порошенка від 25 квітня 2019 року, де на ці потреби було заплановано 368 мільярдів гривень. А в суботу 2 листопада уже новий склад РНБО зменшив видатки на оборону і безпеку до 245 мільярдів гривень", – написав Уколов.

Як раніше повідомляв 5.ua, генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс та окремі країни-союзниці й надалі підтримуватимуть Україну та нарощуватимуть зусилля для допомоги у здійсненні реформ у секторах оборони й безпеки.

Дивіться фотогалерею за темою:

Масштабні спільні навчання Нацгвардії, поліції, ДПСУ та рятувальників – епічна фотогалерея

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Хотіли втекти: у Києві троє неповнолітніх дівчат вистрибнули з вікна психіатричної лікарні
Наступний матеріал
Заборона на ввіз уживаних російських вагонів діятиме з листопада – міністр

Сивохо в РНБО не матиме доступу до державної таємниці – причини

"Кварталівець" Сивохо став радником секретаря РНБО – чим займатиметься

Зеленський призначив заступника секретаря РНБО

У МВС попередили про небезпеку провокацій у День захисника – спільна заява силових відомств

Зеленський призначив нового чільника РНБО

"У нас непрості стосунки з моменту самої кампанії" – Данилюк про відносини з Богданом