Ухвалення бюджету 2020 в першому читанні
Ухвалення бюджету 2020 в першому читанні 5 канал

Кредит довіри від "слуг": як Рада (моно)більшістю попередньо ухвалювала Бюджет-2020

Читайте по-русски
За документ не голосували фракції "Голос", "ЄС", "ОПЗЖ", та усі, крім одного, депутати "Батьківщини"

У першому читанні Верховна Рада затвердила проєкт бюджету на наступний рік. Попри підтримку монобільшості – кошторис вже розкритикували інші фракції. Позаяк ані обіцяних $4 тис. для учителів, ані більш реалістичних темпів економічного зросту – урядовці не передбачили. Як тривали дискусії у парламенті – далі.

Перед тим, як розглядати у першому читанні проєкт бюджету на наступний рік, народні обранці вперше спілкуються з урядовцями. У "слуг народу" – питань обмаль, бенефіс – у опозиційних фракцій.

Обговорюючи бюджет, висловлюють претензії і до соціальних показників. Мінімальний прожитковий мінімум, закладений у бюджеті – 2189 грн. А мав би бути, стверджують у Рахунковій палаті, понад 3,5 тис. грн.

Найменша зарплата мала би бути 4723 грн, зростання на 12% фактично лише на дещицю перевищує інфляцію. Попри те, що "покінчити з епохою бідності" – обіцяв президент на передвиборних білбордах, а "слуги народу" готові були підняти зарплату вчителям до $4 тис., у проекті кошторису – це не відобразилося.

"Були пропозиції. Вносилися освітнім комітетом, виділити спеціальні субвенції 5,1 млрд грн для освітян – відхилили. Як ми можемо говорити про покращення життя вчителів – як ми ті речі, які є суттєво важливими й критично необхідними вже сьогодні – не готові підтримувати?" – запитує Святослав Вакарчук з "Голосу".

"У цьому бюджеті в першому півріччі взагалі не передбачене зростання пенсії. От яка є, така і залишається. 1630 грн. А з другого півріччя на 100 грн піднімають. Всього", – обурюється Олексій Гончаренко від "Європейської солідарності".

Ухвалення бюджету 2020 в першому читанні
Ухвалення бюджету 2020 в першому читанні5 канал

Чому такі суттєві розбіжності з програмою уряду, в якій оптимістично обіцяють ріст економіки за 5 років на 40% та бюджетом із песимістичним дефіцитом у більше 2% – "слуги народу" пояснюють просто: програма – це стратегія, а бюджет – реалістична тактика.

Збільшити доходи можна, якщо вивести економіку з тіні – радять слугам у фракції "Батьківщина".

"49% в тіні економіки, із чого вона складається? Офшори – раз, неправильна податкова система – два, і митниця. От три ключові складові і ми можемо мати зовсім іншу доходну частину бюджету. Це швидко, це не довго робити. А ці речі не враховані", – каже голова фракції Юлія Тимошенко.

Із засуканими рукавами прем'єр красномовно агітує голосувати за проект, який готувала ще команда його попередника Володимира Гройсмана. Олексій Гончарук переконує нардепів – до другого читання у бюджет закладуть не весняні, а актуальні макроекономічні показники.

"Ми вже з вами зробили багато для детінізації економіки. Ви проголосували два важливих законопроекти по боротьбі з контрабандою, із 1 листопада ми очікуємо, що повноваження перейдуть до нової створеної митниці. Ви же підтримали ряд законопроектів, спрямованих на те, щоби стало менше "сірої" економіки. Просто вони працюють не як клацнути пальцями, не одразу", – наполягає глава уряду.

Ухвалення бюджету 2020 в першому читанні
Ухвалення бюджету 2020 в першому читанні5 канал

Кредит довіри прем'єру надають "слуги народу", депутатська група "За майбутнє", двоє позакфракційних та один нардеп від "Батьківщини". До 2 листопада прем'єр пообіцяв подати оновлений бюджет до розгляду в другому читанні.

Леся Головата, Юрій Усик та Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
Після 4 роки суду капітану катера "Іволга", на якому потонуло 20 людей, оголосили вирок
Наступний матеріал
385 дубів-героїв: у столичному парку створюють Алею пам'яті полеглих киян
Loading...