capital.ua

Хто в Україні заробляє на імпорті та трейдингу газом

За останніх два з половиною роки в українському газовому сегменті активно розвинувся трейдинг газом – імпорт з ЄС і відповідна його реалізація на внутрішньому ринку. Умови ринку трейдингу газом в Україні обговорювали у проекті "ЕнергоНЕзалежність" автор, ведучий та аналітик з питань енергетики Микола Войтів та директор компанії "ЕРУ Трейдинг" Ярослав Мудрий

За словами Ярослава Мудрого, керівника однієї з найбільших приватних трейдингових компаній – "ЕРУ Трейдинг", ринок трейдингу газом відбувся, проте, лише у частині постачання для промисловості, оскільки ціна газу для населення є нижчою, по відношенні до ціни на будь-якому з європейських хабів, тому у цьому сегменті працює лише монополіст ринку, що постачає газ для населення. Проте цей ринок також цікавий трейдерам, адже це великий сегмент та наразі трейдери відзначають, що це для них економічно невигідно.

За даними БізнесЦензор, на українському ринку працює близько 60 компаній-імпортерів газу. Загалом, за словами учасників ринку, близько двохсот активних трейдерів.

"Я вважаю, що це вже доконаний факт, що український ринок газу у промисловому секторі відбувся і він є одним з найбільш конкурентних у Європі. Та кількість трейдерів, конкурентів, яка є у секторі, вона надзвичайно висока. Більше того, найближчим часом буде укрупнення, і, скажімо так, деякі з гравців будуть виходити з ринку, тому що конкурентність, яка є на сьогоднішньому ринку, зменшує маржинальність і поступово витісняє більш слабких гравців", - стверджує експерт.

Компанії, які імпортують газ в Україну завжди мають передбачити різні випадки й ризики, зокрема, зміна ціни на газ, та уміння реагувати на виклики. Хоча в Україні працює багато іноземних компаній, але їм досить не просто працювати в українському регуляторному полі, адже у нас відбувається зміна правил набагато частіше, зокрема, система оподаткування та система митного контролю.

"У 2017 році об’єм ринку газу склав 34,9 млрд куб. (національний видобуток - 20,8 млрд куб. газу та імпортовано 14, 1 млрд куб. газу), відповідно до середньої ціни на хабах NCG, TTF, CEGH – $275 за тис кубів об’єм ринку газу у грошовому еквіваленті склав $10,03 млрд  або 269,2 млрд гривень", – проаналізував Микола Войтів.

Підземні сховища газу можуть вмістити понад 30 млрд куб. м газу, проте в Укртрансгазі кажуть, що лише 10% було використано іноземними компаніями у режимі "митного складу", інші 90% використовує НАК "Нафтогаз". Враховуючи невисоку вартість за зберігання газу в українських ПСГ, відносно до європейських цін, іноземні компанії все-таки не ризикують розміщувати свої активи в Україні – бояться ризиків, що пов’язані з економічними чинниками країни. Проте варто відзначити, що вже минулого року були так звані тестові угоди, згідно яких влітку було закачано газ, а зараз відбувається його відбір.

"Привабливість українського газового сегменту для іноземних трейдингових компаній є індикатором для маштабних перетворень енергетичного ринку України. Сводіваюсь, що такі перетворення зроблять українську економічну систему тільки конкуретнішою на мапі нової Європи", – підсумував автор проекту "ЕнергоНЕзалежності" Микола Войтів.

Текст підготувала редактор проекту "ЕнергоНЕзалежність" Наталія Чурікова.

Повну версію розмови дивіться тут:

Попередній матеріал
Закон про Інститут нацпам’яті не діятиме до з’ясування спірних моментів – спікер Сенату Польщі
Наступний матеріал
Жерар Депардьє планує переїхати до Алжиру

Чому треба демопонолізувати обленерго – "ЕнергоНЕзалежність"

Найбільше досягнення та найбільше розчарування у газовій сфері – підсумок 2017 року та перспективи у 2018 році

Якщо зросте ціна на газ, кількість субсидіантів автоматично збільшиться до 75-80% – експерт

Будівництво "Північного потоку-2" загрожує спалахом "великої російсько-української війни" – Моравецький

Представник Кабміну у ВР назвав єдину держструктуру, що зацікавлена у піднятті тарифів на газ для населення

"Шлях у нікуди": експерт спрогнозувала зростання потреби у комунальних субсидіях через можливе підвищення ціни на газ