Про досягнення та недопрацювання у газовій сфері 2017 році та перспективи 2018 року – детально у підсумковій програмі "ЕнергоНЕзалежність" з автором та ведучим, аналітиком з енергетичних питань Миколою Войтівим та Світланою Долінчук, редактором енергетичного розділу ділового порталу Майнд ЮА.
У 2017 році транзит газу збільшився на 14% – від 82,2 млрд куб. м до 93,5 млрд куб. газу. Проте контракт на транзит закінчується наприкінці 2019 року. То чи доведеться сісти за стіл перемовин урядам України та Росії і чи будуть вони успішними – відповідь неоднозначна, адже експерти очікують багато маніпуляцій на цю тему вже цього року.
Умовна перемога Нафтогазу у Стокгольмському арбітражі є своєрідною легалізацією подальшого придбання газу у Газпрому, адже за його рішенням Україна має купувати в Росії 5 млрд кубів газу щорічно.
"Ми маємо гібридну війну з Росією і ми маємо гібридне співробітництво у газовій сфері", – зазначає Світлана Долінчук, редактор ділового порталу Майнд ЮА.
"Об’єм ринку газу в Україні у 2017 році становив 34,9 млрд кубів газу, з них – 20,8 млрд куб. газу національного видобутку та 14,1 млрд. куб. газу – імпорт. У грошовому еквіваленті це становить приблизно 10,2 млрд доларів США або 291 млрд гривень", – розрахував аналітик з питань енергетики Микола Войтів.
Об’єм українського ринку газу у 2017 році становив 34,9 млрд куб. м, що становить 10,2 млрд доларів США або 291 млрд гривень, – Микола Войтів.
Співвідношення зарплат і пенсій до ціни на газ в Україні та сусідніх країнах дуже відрізняється. Якщо в Україні вартість 1000 кубів газу становить 203 євро, при цьому мінімальна зарплата українських громадян – лише 85 євро, то за неї можна придбати 419 куб. м. газу, а за мінімальну пенсію, 39 євро, лише 192 куби. Натомість найдешевший газ – у Румунії, 175 євро за 1000 тис. кубів, мінімальна зарплата становить 319 євро, за яку громадяни Румунії можуть оплатити 1823 кубів газу. А у Польщі вартість газу становить 356 євро, і за мінімальну зарплату, 473 євро, можна придбати 1329 кубів газу.
За мінімальну зарплату українець може придбати лише 419 куб. м газу, пенсіонер – 192 куб. м газу.
Найдешевший газ – у Румунії, 175 євро. за тис. куб. м.
За словами Світлани Долінчук, в Україні немає стратегії економічного розвитку, що, відповідно, впливає і на енергетичний сектор: "На жаль, ця сфера надто заполітизована, що впливає на її розвиток".
Аби привернути увагу інвесторів, насамперед потрібна довіра. Українському енергетичному ринку не вистачає не лише фахівців, а й прозорості, підзвітності та відповідальності на всіх рівнях. Адже найбільшим досягненням у газовій сфері минулого року був початок реформи, і водночас це стало великим фіаско, бо реформа загальмувала. Тому чи будуть зроблені правильні висновки і чи відбудеться реформування галузі, залежить від кожного, хто задіяний у цій галузі та очолює керівні структури.
Перспективи газового ринку у 2018 році залежать від реформування галузі, проте цьому заважає популістська зброя високопосадовців і державних менеджерів газового сектора.
Детальніше про анбандлінг НАКу, скорочення імпорту, стимулювання національної розвідки та видобування газу: що насправді відбувається, а що декларується – у підсумковій програмі "ЕнергоНЕзалежність" про те, що було в 2017 році та про перспективи 2018 року в українському секторі газу.
Текст підготувала редактор програми "ЕнергоНЕзалежність" Наталія Чурікова
Дивіться фотогалерею за темою
Потужний вибух газу у Великій Британії вщент поруйнував будинок – фото





