Чи є перспективи для молоді в українському енергетичному секторі

Наскільки українські енергетичні компанії підтримують молодіжні ініціативи та чи сприяють їх реалізації

Яку роль відіграє молодь в енергетичному секторі України? Адже протягом тривалого часу чуємо про важливість залучення молоді у реформаторські чи державотворчі процеси, та яка ситуація насправді? Про це детально в розмові з автором та ведучим, аналітиком з питань енергетики Миколою Войтівом та Ренатою Яресько, головою ГО "Молодіжна енергетична спільнота".

Тож аналізуючи, наскільки українські енергетичні компанії підтримують молодіжні ініціативи та чи сприяють їх реалізації, аналітик з питань енергетики Микола Войтів відзначив: "На сьогодні з боку енергетичних компаній кількість ініціатив щодо залучення молоді мінімальна. Серед актуальних, наприклад, Ukrenergolaboratories – інкубатор ідей науковців та молоді для розробки проектів, що відповідають потребам стратегічного розвитку енергетики, який реалізується у наступних напрямах: Креативність для енергетики, Університети для енергетики, Розвиток для енергетики".

Натомість, енергетичний гігант НАК "Нафтогаз України" не ініціює ґранти для молоді в енергетиці. Брак коштів чи ідей?

Для прикладу, аналог українського "Нафтогазу" польська національна компанія PGNiG разом з Массачусетським технологічним інститутом пропонує стартапам в енергетиці 50 тис. доларів США за кожен проект. У Польщі активно інтегрують активну, амбіційну молодь в енергетику, організовують зустрічі з керівниками провідних енергетичних компаній як державних, так і приватних, які, у свою чергу, пропонують молоді різні програми та стипендії. 

На відміну від пасивності більшості енергетичних компаній, в Україні впроваджуються європейські проекти, зокрема проект ЄС "Підтримка впровадження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС" "Association4U", зокрема, в енергетичному секторі України при Міненерговугілля, де молоді фахівці мають можливість впроваджувати свої ідеї, що стосуються комунікаційної складової. Це дуже гарна нагода для молоді, адже саме комунікація допомагає побудувати конструктивний діалог та дізнатися більше про галузь, мати можливість впливати на реформування. 

"Ті країни, які є дуже зараз розвинуті, вони, у першу чергу, розвинуті технологічно, наприклад, США, Японія і витрачають лише на різні розробки молоді десятки мільярдів доларів, бо саме молодь має великий потенціал та мислить нестандартно", – зазначає аналітик з енергетичних питань Микола Войтів.

Дуже важливо залучати молодь в енергетику, вже починаючи зі школи: "Питання полягає в мотивації молодих спеціалістів, бо за останні три роки існування організації ми спостерігаємо негативну динаміку, коли школярі обирають спеціальності IT-технологій, маркетинг, юриспруденцію, проте на технічні факультети недобір. Невже не цікава енергетика? Мабуть, тут питання мотивації школярів вступати у вузи на технічні спеціальності, так і після закінчення вузів, щоб молодь мала можливість себе реалізувати в енергетичній сфері", – розповідає Рената Яресько, голова ГО "Молодіжна енергетична спільнота".   

 

Проте в Україні на сьогодні молодь ще недостатньо задіяна, більшість пропозицій і планів нереалізована через небажання залучати молодих людей, які думають і діють транспарентно, незалежно і справедливо. Навіть у Енергетичній Стратегії 2035 дуже мінімальна роль відведена саме молодіжній складовій, тому про важливу роль молоді в енергетиці говорити поки дуже рано. Єдине, дуже добре, що уже відбуваються такі зрушення і є ініціатива молодих людей, які хочуть якісних змін в одній з найважливіших галузей економіки.

Текст підготувала редактор проекту "ЕнергоНЕзалежність" Наталія Чурікова

Попередній матеріал
Ситуація в АТО: стріляють з мінометів, загинув український воїн
Наступний матеріал
В Ужгороді горів найбільший гуртожиток: евакуювали понад 1,5 тис. студентів