Електроенергія
Електроенергія http://energomarket.nemosoft.ru

Електроенергетичний сектор України: чи були позитивні зрушення у 2017 році – "ЕнергоНЕзалежність"

Про позитивні та негативні зміни на ринку електричної енергії детально та фахово з автором проекту, аналітиком з питань енергетики Миколою Войтівим та Костянтином Запайщиковим, головою Ради оптового ринку електричної енергії України

У серпні 2017 року постановою Кабінету Міністрів було створено координаційний центр з питань впровадження нової моделі ринку електричної енергії, до якого увійшли представники більшості міністерств, пов’язаних відомств і зараз йде покрокова робота, яка має, насамперед, забезпечити функціонування теперішньої енергосистеми та плавний перехід на нову модель ринку, яка для більшості українських громадян та дистриб’юторів є новою і незрозумілою. Тож у програмі наші фахівці ґрунтовно проаналізували питання та поділилися висновками.

"Закон України "Про ринок електричної енергії" – це правовий фундамент ринку електричної енергії в Україні і відправна точка реформування електроенергетичного сектора України", – сказав Микола Войтів.

Імплементація закону України "Про ринок електричної енергії" передбачає розроблення та затвердження більш як 100 нормативно-правових актів, з них 86 – до червня 2018 року. Основні документи НКРЕКП має затвердити протягом дев'яти місяців від дня набрання чинності Законом – до лютого 2018 року.

В Україні споживач не має механізму впливу на прийняття рішень на ринку електроенергії. Згідно з новим законом, український споживач матиме можливість обирати оператора та якість послуг, це має бути так, як, наприклад, обрати оператора мобільного зв’язку, тарифний план. На сьогодні ринок досить зарегульований. Основні проблеми галузі не нові, адже накопичені за останні двадцять років, це і перехресне субсидування, зростання боргів, низька інвестиційна привабливість, монополія на ринках генерації та постачання, кажуть експерти. Але є і позитивний аспект – зміна механізму впровадження ринку. Проте перехід до поступового впровадження окремих ринкових механізмів потребує впровадження інформаційної політики: на кого спрямована реформа, що це дасть споживачам, які вигоди і коли їх зможуть отримати українські споживачі електричних послуг.

За словами директора Секретаріату Енергетичного Співтовариства Янеза Копача, Україна ухвалила три важливі рішення у 2017 році. Про ці рішення – детальніше у програмі з експертами.

"Якщо на енергетичному ринку з’явиться ще один постачальник, європейський, то чим більше конкурентів на енергетичному ринку, тим краще. Раніше Україна була орієнтована на російський енергетичний ринок, зараз відбувається  переорієнтація на європейський, відповідно, все має відповідати вимогам енергетичного сектора Європейського Союзу", – стверджує Костянтин Запайщиков, голова Ради оптового ринку електричної енергії України.

Ринок електричної енергії вдалося би організувати раніше, якщо б відбувся анбандлінг, тобто розділення  обленерго. Адже і постачальником електроенергії в домівки, і власником електромереж є обленерго. Згідно з новим законом має бути розподілення, це дасть змогу з’явитися великій кількості постачальників, які пропонуватимуть свої послуги, тим самим покращуючи якість і кількість пропозицій, що дасть змогу кінцевому споживачу обирати найвигіднішу для нього пропозицію. Можливо, хтось пропонуватиме пакети послуг, наприклад, разом із підключенням до інтернету, чи телебачення за символічну ціну. Тобто, в центрі має бути споживач, який зможе обирати пропоновані послуги та обирати найкраще для себе. Така практика є в європейських країнах, проте для нас це ще питання часу.

Та монополісти ринку незацікавлені у впроваджені нового ринку, тому доведеться всім учасникам процесу знаходити спільний знаменник і домовлятися.

"Треба домовлятися всім гравцям ринку електричної енергії. Проте у процесі домовленостей найважливіше не забути про найважливіше – інтереси українського споживача. І ці перемовини мають бути не з метою корпоративного прибутку, а на користь українського суспільства", – підсумував Микола Войтів.

Наскільки сильне лобі монополістів у становленні нового, прозорого ринку електроенергії та чи вдасться трансформувати електроенергетичний сектор України – ґрунтовний аналіз фахівців, докладніше – у програмі.

Текст підготувала редактор проекту "ЕнергоНЕзалежність" Наталія Чурікова

Попередній матеріал
"Своїх героїв знаємо самі": під посольством Польщі пікетували проти закону про заборону "бандеризма"
Наступний матеріал
NASA показало унікальні кадри з поверхні Марса – відео
Loading...