Вугілля, антрацит
Вугілля, антрацит pixabay.com

Чи допоможе створення "Національної вугільної компанії" реформувати галузь – "ЕнергоНЕзалежність"

Заборгованість вугледобувних підприємств, що належать до сфери управління Міненерговугілля, із заробітної плати працівників на сьогодні становить 88,4 млн грн

Про український вугільний сектор України у проекті "ЕнергоНЕзалежність" у студії розмовляв автор, ведучий та аналітик з питань енергетики Микола Войтів із заступником голови Ради Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України Анатолієм Татариновим.

Три роки ідея створення вугільного холдингу ходить примарою кабінетами Міненерго, та вже нарешті проанонсували заснування "Державного підприємства "Національна вугільна компанія", що має в основі об'єднати 33 державні шахти. Проте, за словами Анатолія Татаринова, це не зовсім вдале рішення, адже об'єднують шахти дуже різні за своїм потенціалом – є достатньо самодостатні, а є й ті, які вичерпали свій потенціал. Чи допоможе створення такого "колгоспу" реформувати галузь?

Є шахти, які видобувають вугільної продукції на 4 млн, а їхній зарплатний фонд становить 35 млн. Тому шахти, котрі збалансовані, самі реалізовують свою продукцію і спрямовують кошти на власну модернізацію – можуть розвиватися. Мова йде про 10-12 шахт, які мають перспективу на розвиток. Деякі треба закрити, оскільки себе вичерпали. Частина шахт потребує значних інвестицій на розвідку покладів вугілля та модернізацію.

Тому не dсі державні шахти, які належать до сфери управління Міненерговугілля є перспективними, але й не усі – збитковими. За результатами роботи державних вугледобувних підприємств за 10 місяців 2017 року середня собівартість 1 тонни товарної вугільної продукції склала 2 тис. 733,65 грн. Проте діапазон коливання вартості вугілля складає від 1 тис. 254,33 грн до 15 тис. грн.

"Для того, щоб шахта працювала і мала успіх потрібно три складові:

  • ФРОНТ – підготовка запасів вугілля до видобутку, забезпечення технікою під землею. У нас фронт не розвивається. Потрібно проводити підготовчі роботи до видобутку.
  • ТЕХНІКА – потрібна сучасна та передова, адже це дозволяє значно збільшувати видобуток. Люди працюють на старій техніці.
  • ЛЮДИ – раніше у вугільній галузі було задіяно 1 млн 200 млн осіб, зараз – 45-47 тис. фахівців. Наша товарна вугільна продукція не покриває навіть фонд заробітної плати. Але, незважаючи, що на 4 млн грн видобутку вугілля зарплату нараховують 35 млн, перспектива у державних шахтах є.

"Важливо розумно реструктуризувати наш шахтний фонд", – стверджує Татаринов. Чи виплатять шахтарям заборговані гроші і чому не закриють збиткові шахти, тим самим накопичуючи борги – питання у неправильному прийнятті системних рішень. Не через брак інформації чи аналітичних даних, а цілеспрямовано.

Текст підготувала редактор програми Наталія Чурікова

Попередній матеріал
Активістів просять створити ініціативну групу у справі вбивства Ноздровської
Наступний матеріал
Підірвався на міні: в Луганській області загинув боєць АТО
Loading...