Лікарня
Лікарня 5 канал

Будівництво доріг проти COVID-19: як витрачають кошти з "коронавірусного" фонду

Читайте по-русски
Новими грошима фонд наповнити уже й не зможуть – їх просто немає

В уряді ж говорять про іншу структуру витрат із антиковідного фонду, і звітують, що ресурсів має вистачити, щоби зустріти можливу другу хвилю захворюваності. Кажуть, фонд надав значну підтримку медицині, зокрема й для забезпечення тестових лабораторій. Чи вистачить у фонді коштів на майбутні заходи і як поповнюватимуть скарбницю, розповість кореспондентка "5 каналу" Марія Писаренко.

Микола приніс продукти для хворої матері. Вона уже другий тиждень лежить із коронавірусом в інфекційному боксі. Каже, у столичній лікарні усім забезпечують, годують тричі на день.

"Ліків, ну кажуть, що є, якби видають. Підключали. Але тепер краще стало, взяли мазки на пробу", – каже Микола, син пацієнтки Київської міської клінічної лікарні №9.

Апаратів штучної вентиляції легень теж поки що вистачає. А з трьох десятків боксів є вільні. Лікарі небагатослівні.

Це інфекційне відділенні 9-ї клінічної міської лікарні столиці. Вона у списку опорних, тобто таких, які в першу чергу приймають хворих на коронавірус. І саме сюди мали б виділяти кошти з коронавірусного фонду – на ремонти, доплати медикам і закупівлю обладнання. Натомість витратили на дороги.

Про такий розподіл коштів відзвітували на сайті Мінфіну. Ремонт доріг вважають способом подолати економічні наслідки карантину. І на нього запланували чи не найбільше – 35 мільярдів гривень. Однак прем'єр переконує, з усього фонду освоїли, тобто використали, лише близько 10 мільярдів гривень.

"Він уже розподілений. Розподілений – не означає витрачений. Касові видатки, тобто кошти, які витрачені, вони значно менші. Тобто це до 10% від загальної суми витрачено через касу. Кошти витрачалися на перших етапах, зараз починається економія. Звичайно, ми будемо спільно з бюджетним комітетом Верховної Ради робити і вже робили перерозподіл всередині цього фонду", – каже Денис Шмигаль, прем'єр-міністр України.

За офіційними даними, вже майже повністю передали кошти на допомогу з безробіття і соціальне страхування, 1 мільярд доплат отримали силовики. А от за статтями надбавок медикам, ремонту лікарень і закупівлі обладнання не віддали Міністерству охорони здоров'я ще жодної гривні. Виконали обіцянку лише щодо купівлі масок, костюмів та тестів для лабораторій – переказали майже 300 мільйонів.

"Ковідівський фонд дуже багато зробив для екстреного закриття потреб, які були в лабораторній справі. Системи охорони здоров'я і протиепідемічного захисту мали окреме фінансування, яке було спрямовано і на боротьбу з епідемією, і на розслідування спалахів", – розповідає Ігор Кузін, в.о. генерального директора Центру громадського здоров’я України.

Ідеться про інші 15 мільярдів – з окремої бюджетної програми. Їх ще на початку пандемії передали до Національної служби здоров'я. Із них поки що використали лише 3. Решту саме і тримають для другої хвилі. Її очікують у листопаді.

"Основне зараз – забезпечити лікарні лікарськими засобами, а також можливістю для проведення кисневої терапії. Оскільки зараз вірус трохи змістився і на початку, як ми пам'ятаємо, ми в цілому були зорієнтовані на апарати штучної вентиляції легень. Зараз матеріально-технічна база ШВЛ оновлена. З'явилися монітори пацієнтів", – каже Віктор Ляшко, головний санітарний лікар України.

Медики застерігають: друга хвиля може бути ще важчою. І на це знадобиться більше ресурсів.

"Чому ми боїмося холодної погоди? Тому що в людини природно падатиме імунітет. Цей вірус не утворює стійку імунну відповідь. Ті, хто захворів на початку весни, не факт, що вони не можуть захворіти на початку осені", – каже Віталій Янченко, лікар-інфекціоніст.

Та новими грошима фонд наповнити уже й не зможуть – їх просто немає. У бюджеті діра у 300 мільярдів, а збільшити її не дозволять міжнародні кредитори.

"Цю подушку можна створити лише через зміни до державного бюджету. Зміни до держбюджету можна провести лише тоді, коли ви виконали попередні вимоги меморандуму. А там обов'язково аудит. Почнеться аудит цих 65 мільярдів, але він не завершиться до кінця року. Так що в мене є дуже великі сумніви, що ці гроші можуть звідкись з'явитися. Ну, реально їх просто немає", – каже Олег Пендзин, економічний експерт.

Тому чи не єдиний вихід – заплановані на ремонт доріг кошти віддати тим, для кого цей фонд створили – лікарням. Зробити це Кабмін може самостійно, без окремого погодження зали Верховної Ради.

Марія Писаренко, Ігор Костюк, Андрій Толяренко, "5 канал"

Попередній матеріал
Вперше в Україні у дитини виявили рідкісну хворобу, пов'язану з COVID-19 – що кажуть лікарі
Наступний матеріал
Забродський про розведення військ: "Солдату важко пояснити, чому треба рухатися назад, аби чогось досягти"
Loading...

У Львові через COVID-19 знову закривають дитячі садки

COVID-19 в Україні: захворюваність тримається на високому рівні, Івано-Франківщина вийшла на друге місце

Фонд соцстрахування компенсує понад 10 млн грн за лікарняні через COVID-19

Мешканець Тернопільщини втретє захворів на COVID-19 – що кажуть медики

Євросоюз оновив список країн "зеленої зони" – подробиці

Речник Держприкордонслужби повідомив, коли скасують самоізоляцію для тих, хто в'їжджає з окупованих територій