Бізнес і люди підлаштувалися під стрибки курсу валют. Немає масового заходу в обмінники, ніхто не знімає масово депозити, люди доволі спокійні. Про це в етері "Великої політики" на "5 каналі" сказав Павло Кухта, керівник із політичних питань Київської школи економіки, в.о. міністра економіки України (2020).
"І бізнес, і люди підлаштувалися. Ми бачили, що на піку нарощування військ на кордоні кілька тижнів тому, коли напруга була навіть між Україною та Заходом, населення не реагувало. Не було масового заходу в обмінники, ніхто не знімає масово депозити, люди доволі спокійні. Інвестори іноземні заходять і виходять, звичайно, масово вони не підуть в Україну, поки війська на кордоні. З іншого боку, їх тут і немає здебільшого – це проблема довгострокова", – зауважив експерт.
Він пояснив, як бізнес український справді дещо перелаштувався під ці коливання гривні.
"Коли гривня впала – це насправді українські експортери трохи притримали валютну виручку, яка в них зараз велика, бо високі ціни на сировину. Імпортери навпаки побачили девальвації, почали швидше купувати товари і це спричинило певний тиск на гривню. Мені було зрозуміло вже тоді, що це дуже тимчасове явище, панікувати не треба, тиждень-два і воно заспокоїться – так і сталося", – розповів Кухта.
Керівник із політичних питань Київської школи економіки наголосив, що зараз ситуація стабільна. Нацбанк навіть почав відновлювати резерви, вже гривня трошки росте.
"В принципі, сама країна психологічно готова до такого рівня напруження, ми не знаємо, якою буде реакція в разі відкритого вторгнення, тоді буде важче, звичайно, але до оцих "танців" російських військових на кордоні ми готові. Я не можу сказати, що ми якось панічно реагуємо, звичайно, це для нас щоразу закриває зовнішні ринки, тому що іноземні інвестори обережно на це дивляться, вони перестають давати гроші в борг, коли нам це потрібно для фінансування бюджету. Для цього нам потрібна програма МВФ і допомога союзників, в принципі, її зараз надають. Підтримка, яка заміняє нам вихід на світові ринки, вона є. До тиску ми достатньо стійкі, ми можемо довго так триматися", – пояснив фахівець.
Як повідомляв 5.UA, нещодавно курс долара сягнув найвищого показника за останні 9 місяців.