Подробиці газового контракту з Росією
Подробиці газового контракту з Росією 5 канал

"15 млрд грн економії для українців": які нові подробиці про газовий контракт з РФ розповіли в "Нафтогазі" – сюжет

Читайте по-русски
Експерти ж застерігають: замало гарантій, що Росія взагалі виконає останні укладені угоди

Майже 150 мільярдів гривень упродовж п'яти років – таким має бути позитивний ефект для української економіки від підписання угоди на транзит російського газу. А от через запуск газогону "Турецький потік" недоотримає 450 мільйонів доларів на рік. Директор компанії "Оператор української ГТС" Сергій Макогон та виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко розповіли про подробиці угоди з росіянами і про варіанти заповнення труби через запуск газогону в обхід України. Тему продовжить Петро Троць.

33 мільярди гривень економії для підприємств, 15 – для населення. І більше семи мільярдів доларів прибутку для самої держави. Юрій Вітренко та Сергій Макогон на прес-конференції не приховували оптимізму від підписаної угоди на газовий транзит. Зокрема, це гарантовані гроші, які українська сторона отримуватиме за перекачування газу: навіть якщо фактично він і не відбуватиметься.

Юрій Вітренко, виконавчий директор НАК "Нафтогаз", говорить: "Параметри цієї угоди є вигідними для України, тому що вперше за історію незалежної України у нас є контракт з гарантіями чітко визначеними оплати "Газпрому" за зарезервовані потужності, за які вони мають сплачувати незалежно від того, качають вони газ, чи ні".

Подробиці газового контракту з Росією
Подробиці газового контракту з Росією5 канал

Ще одна з переваг нової угоди – так званий "віртуальний реверс". Якщо раніше російський газ мав перетнути український кордон для того, щоб його можна було купити в Польщі чи Словаччині, то тепер обставини змінилися.

Генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України" Cергій Макогон сказав: "Наприклад, сьогодні йде експорт, транзит з України через Польщу в обсязі 9 млн метрів кубічних газу, і цей же обсяг ми можемо імпортувати без необхідності вивозити газ на територію Польщі".

Позитив шукають чиновники навіть у відкритті газогону "Турецький потік". Через нього Трансбалканський газогін України тепер працює лише для Молдови та Румунії, тоді як Туреччина та Болгарія отримують газ трубою, прокладеною дном Чорного моря. Через це наша країна недоотримає 450 мільйонів доларів у рік за транзит.

Подробиці газового контракту з Росією
Подробиці газового контракту з Росією5 канал

"У нас з'явилася можливість використовувати Трансбалканський газопровід в зворотному напрямку. Не знаю, чи є там комерційний інтерес в поставки з Болгарії й Туреччини в Україну", – каже Макогон.

Втрата прибутку – не найбільша проблема, яка може очікувати Україну на газовому ринку, переконаний експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев. Значно більше його хвилює непередбачуваність Росії.

"Замала кількість гарантій щодо виконання російською стороною тих угод, які укладені. На мій погляд, зараз у Росії немає жодних обмежень, жодних застережень, які б не дозволили їм не виконувати угоди в повному обсязі, точно так як вони не виконували угоди 2009 року", – каже експерт.

Подробиці газового контракту з Росією
Подробиці газового контракту з Росією5 канал

Поки ж чиновники рахують потенційний прибуток. І не планують прямих поставок газу з Росії. Хоча й кажуть: для охочих здійснювати такий бізнес компаній немає ніяких перешкод.

Петро Троць, Василь Кобець, "5 канал"

Попередній матеріал
В Україні готове підґрунтя для громадянської війни – Звіробій
Наступний матеріал
Як Андрій Смирнов став негласним наглядачем за діяльністю українських судів – "Спостерігач"
Loading...