Чи треба носити маску людям, які вже перехворіли на коронавірус

"Чи повинні люди, які вже перехворіли на COVID-19, носити маски? Навіщо?"

Це питання хвилює багатьох людей. Колишня очільниця МОЗ, лікарка Уляна Супрун зібрала наукові аргументи, щоб дати відповідь на це питання

"Відповідь така: здоровий глузд та наявні наукові дані підказують, що важливо й надалі носити маску та дотримуватися інших заходів, аби не підхопити вірус, незважаючи на те, перехворіли ви чи ні. Чому?" - пише Супрун у своєму блозі.

  • "Якщо я перехворів/ла, то я ж маю антитіла. Вони захистять?"

Вірус SARS-CoV-2 ще новий, його досі вивчають, нові дані з'являються щодня. Наразі невідомо точно, наскільки  довго зберігаються антитіла та чи дають вони однозначний захист після хвороби. Спочатку були дані про антитіла, які зберігаються до трьох місяців, а тривалість захисту здебільшого залежала від того, яким був перебіг хвороби — що важчим був перебіг, то довше вони зберігалися. Днями з’явилося дослідження (поки опубліковано його препринт), що вказує на ймовірну тривалість збереження антитіл до шести місяців. Були й дані про те, що антитіла можуть доволі швидко зникати після хвороби чи можуть взагалі не з’являтися. Одне зрозуміло точно — антитіла не дають тривалий захист і їхній захист є індивідуальним.

Тож не варто вважати, що отримання антитіл — це панацея. Бо існує ще й інший рівень захисту і, здається, він має вагомішу роль — це клітинний імунітет, а саме специфічні Т-лімфоцити. Саме вони виявляють та знищують інфіковану вірусом клітину, а згодом здатні й зберігати клітинну пам’ять про збудника хвороби. Завдяки цьому клітина пам’яті знову готова боротися із хворобою, якщо збудник потрапить в організм. Функцію таких лімфоцитів ще вивчають, це досить складно, бо потрібно робити специфічні аналізи, що доступні не всюди. Але відомо, що деякі люди, які не мали справу з вірусом SARS-CoV-2, вже мали імунітет до нього саме через наявність Т-клітин, які вони отримали, коли хворіли на інші респіраторні хвороби.

  • "Взагалі дуже мало повторних інфікувань, тому ризики захворіти ще раз точно малі".

Інформації про повторні інфікування не так багато, бо поки не було масштабних досліджень, які допомогли б розібратися у тому, яка ймовірність, коли та у кого захворіти на COVID-19 повторно існує. Щодо цього зараз значно більше питань, ніж відповідей. CDC наразі ще збирає інформацію стосовно повторних інфікувань і жодних однозначних заяв не робить. Крім однієї — поки даних немає, важливо продовжувати дотримуватися правил, зокрема носити маску, зберігати фізичну дистанцію та стежити за гігієною рук. 

Про повторні кейси інфікування наразі збирають та аналізують дані. Всі випадки дуже різняться, наприклад, деякі люди і вперше і вдруге мали безсимптомний перебіг, інші спочатку з симптомами, потім ні. Разом з цим залишається дуже багато питань — наскільки швидко людина може інфікуватися повторно, від чого це залежить, чи може вона бути заразною для інших, якщо захворіє безсимптомно, чи справді інфікування повторне, чи тест показує наявність вже не здатних до реплікації “залишків” вірусу на слизовій?

Ймовірність захворіти ще раз може існувати й через кілька штамів вірусу. Попри мутації, вірус SARS-CoV-2 поки показує незначну мінливість. Це добре. Утім, знову ж таки, вкрай важливо пам’ятати, що вірус новий, його ще досі вивчають, тому знімати маски ще дуже і дуже рано.

  • "Всі мають перехворіти, щоб отримати колективний імунітет".

З тих даних, які маємо зараз, стає очевидним, що колективний імунітет, здобутий шляхом, коли більшість населення перехворіє — це не історія про COVID-19. Чому? Це можна зрозуміти з огляду на тривалість дії антитіл, неможливість визначення наявності клітинного імунітету, а також ціну такого імунітету — сотні тисяч чи мільйони життів, навантаження на медичні системи та страждання людей через хворобу.

Єдиний можливий безпечний спосіб набути колективний імунітет — це вакцинація. До цього часу потрібно далі продовжувати дотримуватися необхідних заходів.

Читайте також: Щеплення від грипу посилює імунітет проти COVID-19 – лікарі

  • "Я можу робити тест на антитіла, і розуміти, чи маю захист. З антитілами маску можна не носити".

Наразі позитивний тест на антитіла не визнано методом, який гарантовано може дозволити зняти маски та нехтувати заходами безпеки. Принаймні тому, що тест на антитіла може мати хибнопозитивний чи хибнонегативний результат. Це вказують як CDC, так і Mayo Clinic. І також попереджають, що попри все, поки в нас немає більше інформації про вірус, треба продовжувати дотримуватися заходів безпеки. Зрештою, носіння маски, миття рук й дотримання дистанції та гігієни кашлю і чхання можуть захистити не лише від вірусу SARS-CoV-2, але й, наприклад, від вірусу грипу, який може бути не менш небезпечним для здоров’я.

І насамкінець, правильне носіння маски в громадських місцях та всюди, де це необхідно, — це нормальний прояв поваги до людей навколо. Ніхто не може знати чи хворіли ви чи ні, чи маєте імунітет і чи не можете інфікувати інших. Тож давайте щонайменше виявляти повагу одне до одного та берегти своє здоров'я та своїх близьких. Це те, що в складні часи має робити здорове суспільство.

Нагадаємо, нещодавно вчені виявили найнебезпечнішу групу хворих і встановили одну з причин, чому у світі досі не вдалося приборкати пандемію коронавірусу.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше