За словами вчених, вони мають усі необхідні технології, щоб за допомогою генної інженерії оживити вимерлі види тварин. Та питання полягає не в тому чи можуть вони це зробити, а чи потрібно це взагалі? Дослідники вважають, що воскресіння мамонтів, може призвести до катастрофічних наслідків. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Live Science.
Відродження вимерлих видів
Техаська компанія Colossal Biosciences, яка займається вивченням біотехнологій та генної інженерії, планує відродити три вимерлі види: дронта (Raphus cucullatus); тасманійського тигра; (Thylacinus cynocephalus, ще відомий як тилацин) та шерстистого мамонта (Mammuthus primigenius). Компанія має на меті, завдяки цьому покращити біорізноманіття та повернути до життя види, які відігравали важливі екологічні ролі.
Деякі вчені вважають, що варто враховувати невідомі та руйнівні наслідки таких дій. Учений з Єльського університету вважає, що вимерлі тварини мають залишатися мертвими й надалі. За його словами, немає підтвердження тому, що повернення цих видів принесе користь.
Воскресіння мамонтів планують у 2028 році
У планах компанії Colossal Biosciences – повернути мамонтів до життя вже до 2028 року, завдяки підсадженню генів старожителів – самкам азіатських слонів. Щоб ті, могли виносити й народити тварин схожих на мамонтів.
Родичами мамонтів вважають слонів, вони мають певну генетичну схожість. Компанія Colossal Biosciences наразі придбала 60 часткових геномів шерстистого мамонта, які використовуватиме для редагування геномів слонів. Ще вчені компанії планують відродити дронта й тилацина.
Як повернення вимерлих видів допоможе клімату?
В епоху плейстоцену, шерстисті мамонти, покращували арктичні луки, стоптуючи сніг, зменшували ріст дерев і чагарників та розносили повсюди поживні речовини. Після вимирання виду луки стали тундрами, з мохами, лісами та чагарниками. Цей ландшафт зберігає менше вуглецю, ніж луки, тому більш схильний до танення. Через це, дослідники вважають, що повернення мамонтів, може покращити та відновити стан екосистеми в Арктиці.
Щодо дронта з острова Маврикій, він був одним із найбільших наземних птахів. За даними, вони суттєво впливали на стан рослинності, бо розносили повсюди насіння. А тилацин був єдиним сумчастим хижаком, тому впливав на взаємовідносини хижака-жертви, що стабілізувало екосистему.
Наслідки повернення мамонтів можуть бути катастрофічними
Вчені говорять, що вимерлі популяції зможуть виконувати свої екологічні ролі тільки у випадку, якщо їх буде багато. Щодо мамонтів, це нелегке завдання, адже потрібно буде заселити ними усю Арктику. Щоб дійсно значно вплинути на екосистему та клімат, потрібно клонувати сотні тисяч мамонтів, що може негативно вплинути на вже зникаючі види.
Наслідки таких дій непередбачувані. Повернення таких видів, може призвести до шкідливих мутацій, хвороб. Це може погано вплинути на теперішній стан екосистеми. До того ж невідомо як мамонти будуть співіснувати із сучасними видами та, як будуть реагувати на людей.
Експерти додають, що крім вищезазначених небезпек, тварини можуть розмножуватися на більші відстані та навпаки сприяти глобальному потеплінню.
Деякі вчені впевнені, що компанія досягне успіху у відродженні видів та заробить грошей. Однак, для природи від цього більш шкоди, ніж користі.
Раніше "Дивогляд" розповідав, що як відсвяткувала свій день народження найстаріша наземна тварина.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.