Memento mori та управління тероризмом: як знання про смерть приносить нам користь

Переважно люди стикаються зі смертю лише тоді, коли втрачають когось близького, і навіть у таких випадках людина переживає горе на відстані від померлого

У вікторіанську епоху з появою фотографії з'явилася нова тенденція memento mori, де покійні "позували" для посмертних портретів. Але як усвідомлення смерті нам допомагає? Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на IFLScience.

Усвідомлення смерті, відоме як значущість смертності, є ключовим поняттям в теорії управління тероризмом. Ця теорія стверджує, що люди мають біологічний нахил до самозбереження, проте вони достатньо розумні, щоб усвідомити, що смерті неможливо уникнути. Поєднуючи ці дві ідеї, можуть виникати страхи, які паралізують.

Для того, щоб продовжувати діяти, усвідомлюючи свою власну смертність, ми спираємося на культурні норми та своє почуття гідності. Перше забезпечує відчуття стабільності, а друге мотивує нас використовувати наявний час максимально ефективно.

Протягом століть вчені провели безліч досліджень значущості смертності. Огляд 2010 року став одним з найзначніших, об'єднавши дослідження двох десятиліть для аналізу їх впливу на переконання та поведінку людей.

Результати дослідження підтвердили, що значущість смертності дійсно впливає на людську поведінку та когнітивні процеси. Однак учені виявили, що цей вплив може бути як захисним, так і негативним, а іноді й позитивним.

Нагадування про смерть може набирати різних форм, як показує дослідження, і, наприклад, використання memento mori вікторіанською епохою мало свої плюси. Ці фотографії, що зафіксували моменти перед смертю, не лише відображали нову технологію того часу, але й дозволяли стати свідками життєвих історій.

Смерть
Смерть
Фото: Shutterstock

Дослідження продемонструвало, що для деяких батьків фотографії їх померлих дітей сприяли психологічному стану, ритуалізації втрати та формуванню значення. Учасники опитування відзначали, що це також є виразом поваги до пам'яті померлих та сприяло згуртуванню родини.

Як стверджує теорія управління терором, конфронтація зі смертю може вплинути на переконання та поведінку людей, активізуючи їх. Вчені визнають, що не існує єдиного "рецепта" для боротьби зі смертністю, але усвідомлення цієї теми може віддалити нас від іноді деформуючого впливу значущості нашої смертної природи.

Memento mori та культура 

Фраза "memento mori", що в перекладі з латинської означає "пам'ятай про смерть", має глибокі корені у культурі та використовується в різних контекстах, зокрема в філософії та мистецтві.

У філософії "memento mori" є нагадуванням про наше земне мимовільне становище, яке має призвести до роздумів про важливість життя і моральних цінностей. Це поняття відображає ідеї стоїцизму, що закликає людину бути свідомою про обмеженість свого життя і враховувати це при прийнятті рішень.

У мистецтві "memento mori" часто представляється через зображення смерті, скелетів чи відповідних символів, що підкреслюють універсальну непереборність часу і могутності смерті над життям. Наприклад, у живописі епохи Відродження та бароко часто зустрічаються натюрморти з часником чи часовим годинником, що символізують марність земного буття та його обмеженість.

Крім того, концепція "memento mori" впливає на сучасне мистецтво та культуру, надихаючи на різноманітні творчі висловлення, які ставлять питання про сенс життя та його обмеженість. Це викликає рефлексію та спонукає до думок про цінність кожної миті.

Таким чином, "memento mori" історично багато в чому визначив спосіб думати про смерть і життя, надаючи підґрунтя для роздумів у філософії, мистецтві та культурі загалом.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що медсестра пояснила лякаючий звук, властивий вмираючим людям.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше