На українських біженців у Польщі чекають зміни, що стосуються навчання дітей у школах

Польський Сейм ухвалив проєкт, який передбачає внесення змін до закону про тимчасовий захист українців у європейській країні

На які категорії біженців поширюються зміни – розповідає "Дивогляд" із посиланням на naszwybir.pl.

Нове положення законопроєкту набудуть чинності вже з 1 липня 2024 року. Деякі правки до спецзакону стосуються умов для виплат на дітей, які тепер надаватимуть за умови обов'язкового відвідування дитиною польського навчального закладу.

"У польському уряді бояться, що українські діти не вчаться у жодній системі освіти. Діти не ходять до польської школи, а проконтролювати їхнє онлайн навчання в українській школі майже неможливо. Саме тому польський уряд вирішив пов’язати отримання соціальних виплат зі шкільним обов’язком, щоб таким чином розв’язати звичайну проблему браку контролю над дітьми", – пояснив представник відділу моніторингу і адвокації Українського дому у Варшаві Олександр Пестриков.

Відповідно до закону, інформація про дитину повинна бути розміщена у Системі освітньої інформації (SIO), а батьки/опікуни повинні мати дійсний PESEL зі статусом UKR (підтвердження тимчасового захисту). У цьому випадку передбачена соціальна допомога на неповнолітнього українця.

"Це не стосуватиметься тих мігрантів, які приїхали до Польщі до 2022 року чи пізніше, або втратили статус UKR", – додає Олександр Пестриков.

Також проєкт спецзакону передбачає, що українські біженців зі статусом PESEL UKR зможуть отримати картку CUKR (дозвіл на тимчасове проживання) у спрощеному режимі.

"Така карта діятиме 3 роки, а її власник зможе працювати у Польщі та отримувати соціальну допомогу ("Родина 800+") без обов’язку дитини відвідувати саме польські навчальні заклади", – звертає увагу фахівець.

На українців, чиї діти не ходитимуть до польської школи, чекають певні зміни:

"Держава запустить звичайний процес контролю за виконанням шкільного обов’язку, який може завершитися судовою справою", – попереджає Олександр Пестриков.

Школярі, школа
Школярі, школа
Фото: Shutterstock

Як записати дитину до школи у Польщі

Щоб записати дитину до польської школи, її батькам/опікунам влітку або на початку нового навчального року треба зателефонувати чи особисто відвідати навчальний заклад, щоб з'ясувати наявність вільних місць.

"Якщо не вдається знайти вільні місця, варто звернутися до місцевого відділу освіти (biuro edukacji), щоб отримати контакти тих навчальних закладів, де ще є вільні місця. Зауважимо, що дитина може бути прийнята до школи навіть посеред навчального року, адже згідно з законом вона повинна виконувати шкільний обов’язок", – звертає увагу координаторка центру підтримки Українського дому у Варшаві Оксана Пестрикова.

Які документи потрібні для зарахування дитини до школи?

"Деякі школи вимагають переклад документів на польську мову, тому варто завчасно про це запитати у дирекції та зробити переклад у присяжного перекладача. Водночас адміністрація шкіл не потребуватиме від дитини жодних документів, які б підтверджували легальність її перебування у Польщі", – додала Пестрикова.

Перелік необхідних документів:

  • заява про прийняття дитини до школи (podanie). Кожна школа має свій зразок, який можна знайти на сайті навчального закладу у рубриці "rekrutacja" або "kandydat";
  • табель успішності або свідоцтво про здобуття базової середньої освіти разом з додатком. Якщо таких документів немає, то батьки чи опікуни дитини повинні написати заяву, де підтверджують факт, що дитина завершила той чи інший клас школи;
  • номер PESEL (у випадку його відсутності – свідоцтво про народження);
  • копії закордонних паспортів дитини та батьків (опікуна);
  • медична довідка та карта щеплень (не всі навчальні заклади вимагають);
  • 2 фотографії (30х42).

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що у Польщі зробили заяву щодо перебування військовозобов'язаних українців.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше