День вишиванки: переломний момент в історії цього одягу, який існував ще за часів скіфів

Сьогодні, 16 травня, святкують День вишиванки – особливу подію, яку в Україні почали відзначати у 2006 році

Історія свята та вишиванки

З цієї нагоди "Дивогляд" розповість про історію цього одягу та свята. Відомо, що Леся Воронюк, студентка історичного факультету Чернівецького національного університету, ініціювала створення цього свята.

Вона пропонувала своїм одногрупникам обрати день та прийти на лекції у національному вбранні. Цю ідею підтримали не тільки студенти, але й викладачі. З плином часу традиція стала популярною по всій Україні, відзначають її щороку у третій четвер травня. Подія набула символічного значення, не пов'язаного з державним або церковним святом.

Особливу важливість День вишиванки набув у 2022 році, коли росія почала повномасштабну війну проти України. Вишиванка, яку вдягнуть 16 травня, стане символом незламності українського духу, заявою про вільний народ перед усім світом. Це свято має на меті зберегти українські традиції та передати їх наступним поколінням.

Дитина у вишиванці тримає сердечко, розмальоване у жовто-сині кольори
Дитина у вишиванці тримає сердечко, розмальоване у жовто-сині кольори
Фото: Shutterstock

Цікаво, що деякі елементи вишиванки, за словами істориків та археологів, існували ще на одязі скіфів, які проживали на території сучасної України до нашої ери. Під час Київської Русі також використовувався вишитий одяг, про що свідчать записи мандрівників. Любов українського народу до вишиванки та збереження традицій її створення пройшли через віки. Кожен регіон має свої унікальні звичаї, пов'язані з національним орнаментом на одязі.

Історію української вишивки пов'язують з Трипільською культурою пізнього неоліту. Трипільці виробляли красивий посуд з глини та прикрашали його спіральними візерунками. Елементи цих візерунків можна було побачити і на їх одязі. Під час розкопок Соколової могили у Миколаївській області знайшли поховання сарматської жриці, де також був фрагмент тканини з шовку, який мав оздоблення із золотистої вишивки. Цю знахідку датують I століттям до нашої ери.

У XIX столітті вишивка пережила переломний момент. Тоді з'явилася професія вишивальниць, які вишивали одяг для всієї родини. Це зробило вишивання доступнішим, адже майстри брали на себе всю роботу. Іван Франко сприяв популяризації вишиванки серед української інтелігенції, зокрема він був першим, хто поєднав вишиту сорочку з діловим піджаком.

Раніше "Дивогляд" розповідав, як на Волині чоловік 16 років збирав пластикові кришечки, щоб викласти ними вишиваний орнамент на будинку.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше