ППО

Вилучення автомобілів на потреби ЗСУ: у кого та за яких умов можуть забрати автівку

Офіс президента

Після мобілізації транспортного засобу його заборонено відправляти в інший регіон або за межі України

У новому законі про мобілізацію і проходження військової служби, який 16 квітня підписав президент Володимир Зеленський, ідеться зокрема про вилучення автомобілів у громадян на потреби Збройних Сил. У кого та за яких умов можуть вилучити авто – розповідає "Дивогляд".

Мобілізація транспортних засобів

У законі про мобілізацію зазначено, що під час мобілізації громадяни України повинні надавати будівлі, споруди, транспортні засоби та інше своє майно Збройним силам України та іншим військовим формуванням  за умови подальшого відшкодування вартості.

Обсяги транспортних засобів за типами та марками, які планують залучити під час мобілізації, для підприємств, установ та організацій усіх форм власності встановлюють місцеві держадміністрації відповідно до Мобілізаційного плану України. 

Вилучення транспортного засобу у громадян можуть здійснювати Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), СБУ чи ГУР на підставі рішень місцевих державних адміністрацій. 

У кого та яке авто можуть вилучити 

Вилучати авто на потреби Збройних Сил можуть лише у тих громадян України, які мають у власності більше одного транспортного засобу. Перед вилученням авто мають провести оцінку його ринкової вартості. Вони забиратимуть той транспорт, який більше підходить для оборонних потреб.

Член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський заявив, що транспорт не вилучатимуть, якщо він "є єдиним джерелом забезпечення існування людини".

"Якщо є більш ніж один транспортний засіб, якщо вони можуть потенційно бути пристосовані до виконання завдань сектору безпеки і оборони, то вони можуть бути вилучені. Але йдеться винятково про специфічні транспортні засоби, тобто легковий автомобіль звичайний точно не потрібен для Збройних сил. Йдеться про вантажні автомобілі, які підходять для перевезення боєприпасів, особового складу, про спеціальну техніку, що може працювати в умовах бездоріжжя. Тому я думаю, що 90% громадян точно не варто перейматися про ці норми, які ми уточнили", – наголошував в одному з інтерв’ю Веніславський. 

Чи будуть вилучати авто в ухилянтів

У новому законі про мобілізацію не зазначено жодних норм щодо вилучення транспортних засобів в осіб, які ухиляються від мобілізації, в якості покарання. Водночас, їх обмежуватимуть у праві користування власним транспортним засобом.

У цьому випадку є лише один виняток – якщо так званий "ухилянт" має інвалідність I чи II групи чи має дитину з такою інвалідністю і водійство є основним джерелом доходу.

Куди відправлять вилучене авто

Повідомляється, що після мобілізації транспортного засобу його заборонено відправляти в інший регіон або за межі України. Таким чином, якщо автомобіль вилучити у Київській області, він залишиться в межах цього регіону. 

Також забороняється передавати права власності на транспортний засіб, здавати його в довгострокову оренду чи використовувати як заставу.

Ще один важливий нюанс – власнику зобов'язані повернути транспортний засіб упродовж 30 днів після оголошення демобілізації. Порядок компенсації збитків, заподіяних транспортним засобам, має визначити Кабінет Міністрів. 

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, кого зі студентів можуть призвати до армії.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ