Міжнародний день рідної мови: ТОП-12 фактів про українську, які вас здивують

21 лютого весь світ відзначає Міжнародний день рідної мови, дату, яка заснована з метою сприяння мовному та культурному різноманіттю, а також багатомовності

Це свято було проголошено ЮНЕСКО у 1999 році та вперше відзначене у 2000 році. Про це повідомляє "Дивогляд".

Історія

Дата 21 лютого не випадкова – вона вшановує пам'ять про події 1952 року в Дакці (нині столиця Бангладеш), коли студенти вийшли на мирний протест за визнання їхньої рідної мови, бенгальської, як однієї з двох державних мов Пакистану. Ця подія закінчилася трагічно, але її наслідком стало визнання бенгальської мови, а згодом і прийняття цього дня на міжнародному рівні, як символу боротьби за мовні права.

Цікаво, що у світі існує понад 7000 мов, і кожна з них є важливою складовою культурного різноманіття нашої планети. Однак, за даними ЮНЕСКО, кожні два тижні одна мова зникає, що ставить під загрозу лінгвістичне різноманіття та ерозію культурної ідентичності народів, що її використовують.

Значення української мови та цікаві факти про неї

У контексті України, Міжнародний день рідної мови набуває особливого значення. Українська мова, яка вистояла крізь віки утисків та асиміляційних процесів, сьогодні є важливим символом національної ідентичності та незалежності. Вона демонструє непохитність та відданість українців своїй культурі та спадщині.

Відзначення цього дня в Україні та по всьому світу є нагадуванням про значення збереження мовної різноманітності як ключа до глобального культурного багатства. Воно спонукає громади, уряди та освітні установи працювати над захистом усіх мов, особливо зникаючих, і сприяти вивченню та використанню багатьох мов, зміцнюючи розуміння та міжкультурний діалог.

Таким чином, Міжнародний день рідної мови є чудовою можливістю не лише для вшанування кожної окремої мови, але й для визнання їх спільної цінності як фундаменту глобальної культурної різноманітності.

Українська мова не лише багата на слова, а й має цікаву історію та унікальні особливості, які роблять її важливим елементом національної культури та ідентичності.

Цікаві факти про українську мову:

 • Українська мова має дуже багатий словниковий запас, що становить понад 250 000 слів.
 • Українська мова є другою за складністю граматикою серед європейських мов, після польської.
 • Найдовше слово в нашій мові містить 38 літер – "а-фторсульфо-нилоксиалканперфторкарбонова кислота".
 • Українська мова має унікальний звук "ґ", який відсутній у більшості інших слов'янських мов.
 • Літера "є" в українській мові використовується в середині та на початку слова, відмінно від багатьох інших мов, де подібний звук з'являється лише в середині.
 • Українська мова зберігає старослов'янські корені, завдяки чому має багато спільного з церковнослов'янською.
 • Українська мова відома своїми мелодійними тонами, завдяки чому вважається однією з наймелодійніших мов у світі.
 • Було зроблено численні спроби заборонити українську мову, деякі джерела згадують про 134 таких спроби. Мова вистояла перед століттями репресій та лінгвоциду. Серед актів про заборону найбільш відомим є Валуївський циркуляр, ціллю якого була русифікація українців.
 • "Заповіт" Тараса Шевченка є твором, який перекладено на понад 140 мов світу, що робить його найбільш перекладеним серед українських літературних творів.
 • У світовій культурі відома різдвяна пісня "Щедрик" посідає особливе місце, будучи відомою за межами України як "Carol of the bells".
 • Серед часто вживаних в українській мові слів найпоширенішими є іменник "рука", прикметник "великий", дієслово "бути" та займенник "він".
 • Народні казки становлять значну частину українського фольклору, а "Пан Коцький", "Солом'яний Бичок", "Котигорошко", "Дівчина і Місяць", "Ох" та "Івасик-Телесик" вважаються найдавнішими серед них.

Раніше "Дивогляд" розповідав про 10 підказок, які допоможуть говорити українською грамотно.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше