"Ми були здивовані": вчені знайшли сліди особливого виду людини

У польській історичній області Малопольща посеред печери Великий тунель (Tunel Wielki) виявили знаряддя праці, яким від 450 тис до 550 тис років

Знайдені артефакти можуть допомогти вченим отримати цінну інформацію щодо міграції та життя на території сучасної Центральної Європи за часів доісторичного періоду. Дослідження показало, що інструменти можуть бути виготовлені вимерлим видом людини Homo heidelbergensis. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Alert.

Йдеться про останнього спільного пращура неандертальців та homo sapiens, тобто сучасної людини. Аналіз знарядь праці показав, що цю польську історичну область люди заселили за часів суворого клімату в центрі Європи, до якого треба було фізично та культурно адаптуватися.

У печері Великий тунель проводилися розкопки з 60-х років минулого століття, але одне з останніх досліджень провели у 2016 році. Археологи спершу встановили, що шари матеріалу датуються епохою Голоцен, розпочатою приблизно 11,7 тис років тому, і середнім палеолітом – 40 тис років тому. Однак, дослідник із Варшавського університету Клаудіо Берт вважав, що датування помилкове. За його словами, кісткам тварин насправді може бути значно більше, ніж 40 тис років.

У 2018 році археологи знову вивчили це місце, а саме розширили одну з траншей та зібрали багато кісткового матеріалу для дослідження. Виявилося, що у поверхневих шарах насправді є кістки тварин, які жили за часів пізнього плейстоцену та голоцену. У нижнього шару помітно більший вік і він мав кістки кількох видів, які жили 500 тис років тому, а саме:

  • європейський ягуар Panthera gombaszoegensis;
  • мосбахський вовк, предок сучасних сірих вовків, Canis mosbachensis;
  • ведмідь Деннінгера, Ursus deningeri.

"Ми були здивовані, що півмільйона років тому люди в цій місцевості залишалися в печерах, бо це були не найкращі місця для табору", – розповіла археологиня з Варшавського університету Кот Малгожата.

Однак, це не єдине несподіване відкриття, бо науковці знайшли техніку для рубання кременю, яку могли використовувати Homo heidelbergensis. У ті часи вона не була основним інструментом для цього та зазвичай використовувалася лише для неякісних матеріалів. Єдине місце, де ця річ була основною технікою – Ізернія Ла Пінета (Італія). У майбутньому вчені повернуться до Tunel Wielki, де планують виявити кістки вимерлого виду людей.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що знайдений 88 років тому череп може належати невідомому виду, який назвали "людина-дракон".

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше