Стародавні міста цивілізації мая становлять загрозу для сучасних людей – дослідження

Науковці знайшли ртуть у ґрунті поселень стародавніх мая у Мезоамериці, що може призвести до катастрофи у сфері охорони здоров'я.

Концентрація цієї речовини варіювалися від 0,016 до 17,16 мільйона частки (ppm). Наразі поріг токсичності (точка, за якої вплив речовини небезпечно впливає на людський організм) для ртуті у відкладеннях становить 1 ppm. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Discover Magazine.

Ці знахідки датуються класичним періодом, між 250 і 1100 роками. Попри їхню стародавність, учасники археологічних розкопок і зараз можуть постраждати через отруєння ртуттю.

На думку фахівців, забруднення ртуттю може спровокувати катастрофу у сфері охорони здоров'я. Вплив цього важкого металу на організм людини важко переоцінити – він провокує як фізичні нездужання, так і проблеми з психічним здоров'ям.

Зокрема, він вражає центральну нервову систему, нирки, печінку, зір, слух, психіку, а також може стати причиною тремору чи паралічу. Ртуть доволі розповсюджена у природі та зустрічається у рибі та навіть у зубних пломбах.

Цивілізація Мая
Цивілізація Мая
Фото: Shutterstock

Читайте також:

Звідки у мая взялася ртуть? Сучасні дослідники знайшли її у запечатаних посудинах одразу в кількох поселеннях, де вона містилася у предметах із фарбами. Стародавні люди користувалися як засобом для прикраси порошком, де міститься ртуть, а також як кіновар для патіо, підлог, стін і кераміки. Саме звідси ртуть могла опинитися у ґрунті та воді.

"Важко пояснити виявлення ртуті, похованої глибоко в ґрунтах і осадових відкладеннях у стародавніх містах мая, доки ми не почнемо розглядати археологію регіону, яка говорить нам, що мая використовували ртуть протягом століть", – розповів доцент кафедри географії Австралійського католицького університету та провідний автор дослідження Дункан Кук.

Цікаво, що одного з останніх правителів Тікаля мая Темне Сонце переважно зображували опасистим. Це пояснюється тим, що внаслідок отруєння ртуттю виникає симптом метаболічного синдрому. Він поєднує такі стани, як ішемічна хвороба серця, діабет та інсульт.

"Для мая об'єкти могли містити чулель (внутрішня душа – "Дивогляд"), або силу душі, яка перебувала в крові. Отже, блискучий червоний пігмент кіноварі був безцінною і священною речовиною, але, навіть якщо вони не підозрювали, він також був смертоносним, і його спадок зберігається в ґрунті та відкладеннях навколо стародавніх пам'яток мая", – розповів професор Університету Цинциннаті та співавтор дослідження Ніколас Даннінг.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що археологи виявили 3000-річну золоту похоронну маску в Китаї.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram Дивогляд 5.UA.

Читайте також: Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше