Учений встановив, що стародавні мая побудували піраміду з вулканічного попелу – як це пов'язано зі кліматичними змінами (фото)

Приблизно у 539 році до нашої ери на території сучасного Сальвадора вивергнувся вулкан, що стало наймасштабнішим виверженням за останні 10 тис років. Приблизно через тисячу років стародавні мая побудували велику піраміду з породи, викинутої цим вулканом.

Вулкан, що називається Тьєрра Бланка Ховен, вивергнувся і утворив кальдеру Ілопанго, де зараз знаходиться однойменне озеро. Також внаслідок цього явища величезна кількість попелу потрапила в атмосферу, що спровокувало похолодання в північній півкулі. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Science Alert.

Читайте також: Яка археологічна знахідка найдавніша – ТОП-3 кандидатів (фото)

На думку багатьох учених, ці події вимусили багатьох мая покинути свій дім на сотні років. Однак, нещодавнє дослідження, проведене археологом Акіра Ічикава, показало, що ці стародавні люди повернулися на зазначені території набагато раніше.

На це вказує те, що Кампана, відома піраміда мая, була побудована усього через кілька десятків років після виверження Тьєрра Бланка Ховен. Дослідник проаналізував структури піраміди, яка знаходиться близько в 40 км від вулкана, та дійшов до висновку, що мая протягом будівництва користувалися кам'яними блоками та землею з блоками, вирізаними з терфи – породи, викинутої вулканом.

Піраміда Кампана
Піраміда Кампана
Фото: Antiquity Publications Ltd/A. Ichikawa

Експерт вважає це стало першим свідченням використання вулканічної породи при будівництві Кампани. На думку деяких учених, цей процес почався 270 і 400 роками нашої ери, але дослідження археолога показало, що насправді це сталося у 539 році.

Цю піраміду розмістили на височині, висота якої приблизно 6 м. Її довжина сягає 80 м, ширина – 55 м, а висота самої Кампани – 13 м.

Читайте також: Навіки у материнській турботі: учені показали застиглу в бурштині сім'ю павуків, якій майже 100 млн років – фото

На думку експертів, ця споруда стала першою громадською будівлею, яка з'явилася після виверження Тьєрра Бланка Ховен. Ічикава вважає цю піраміду першим відомим пам'ятником мая, для будівництва якої використовували тефру, яка могла у ті часи характеризуватися космологічним або релігійним значенням.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, чому цивілізація мая насправді зазнала краху.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше